Εγκατάσταση νέου πιάτου

There are 16 replies in this Thread which was already clicked 1,051 times. The last Post () by greekgreek.

  • Είμαι σε φάση μετακόμισης,σήμερα "έκλεισα" και το σπίτι.

    Μέχρι τώρα είχα πολλές κεραίες στην ταράτσα , τώρα θα πάω για μία κεραία να καλύπτει τους βασικούς δορυφόρους.

    Για 23 Ε μέχρι 30 W θα χρειαστώ τύπου Wave Frontier ,σε μπαλκόνι υπάρχει περίπτωση να ταιριάξει ;

    Αλλιώς θα πάω σε κλασική κεραία από τις 23 Ε μέχρι 1 W.

  • Με μια κεραία για να έχεις από 23east έως 30w μόνο με μοτεράκι, δεν έχει τόσο μεγάλο τόξο το wave.απο 1 μέχρι 23 σε καλύπτει το wave.εχω δει και σε μπαλκόνι wave το θέμα είναι τι οπτική επαφή θα έχεις προς το νότο χωρίς εμπόδια και φυσικά αν σου δίνει χέρι για να το εγκαταστήσεις εκει χωρίς να κινδυνεύεις να βρεθείς στο κενό..😳

  • Καλημερα!!βαλε ενα μοτερ αλλα πρεπει να εχεις σωστη βαση αλφαδιαζμενη για να μπορεις να εχεις ολο το τοξο!!και οχι στο μπαλκονι!!αλλα μονο σε σταθερη βαση στην ταρατσα!!

  • Χτες έκανα το συμφωνητικό και ήρθε η κουβέντα για το πιάτο με τον ιδιοκτήτη , ο οποίος μου είπε καλύτερα μπαλκόνι και κάγκελο.

  • Κοιτούσα χτες τα κάγκελα που θα βάλω την κεραία ,κάποτε στο δικό σπίτι είχα μια mabo 1,25x140 με actuator ,αυτά τα κάγκελα από ότι βλέπω δεν είναι για πολλά πολλά.

    Για μια 80άρα το πολύ είναι.

    Σκέφτομαι για δυο μικρές κεραίες (80άρες)

    Έχω κάτι στο μυαλό μου να δω αν ταιριάξει.

  • πηρες σβαρνα βλεπω ολα τα φορουμς και παντου το ιδιο προβλημα τι εγκαταστασει να κανεις και πως να την κανεις και τι να βαλεις.

    Ρε μογκα ειλικρινα ολη μερα κατι καλυτερο δεν εχεις να κανεις? zapping στα δορυφορικά καναλια να βλεπεις kyriakos tv απο 30w εως soultan tv στις 52Ε

  • Φίλε σε ένα ακόμα φόρυμ έγραψα για το ίδιο θέμα.

    Για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ για να ανταλλάσσουν απόψεις οι άνθρωποι μεταξύ τους.

    Αν οι διαχειριστές θεωρούν ότι είναι περιττό το νήμα ας το διαγράψουν.

  • Ρε μαγκα εχω κάνει δεκάδες εγκαταστάσεις ολοι ηξεραν τι ηθελαν, θες Ρουμανικα εκει, θες Βουλγαρικα εκει, θες τσοντες εκει.Εσυ δε ξερεις καταρχην τι θες πως το θες και απο που το θες. Θα βαλεις 2 πιατα στο μπαλκονι να δεις τι και γιατι? βαλε ενα 90αρι βαλε 4 lnb και τελος τι να τα κανεις τα παραπανω δε μπορω να καταλαβω.

  • Φίλε από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι είσαι επαγγελματίας του χώρου, επειδή οι Βούλγαροι σου ζητάνε μόνο τα βουλγάρικα κανάλια ,οι Ρουμάνοι τα ρουμάνικα κ.ο.κ ,όλοι υπόλοιποι πρέπει να λειτουργούμε με τον ίδιο τρόπο.

    Έχω 6 κεραίες ,όπως βλέπει στη φώτο του avatar , τις οποίες εγκατέστησα όλες εντελώς μόνος μου .

    Υπάρχουν και οι χομπίστες και σίγουρα υπάρχουν ενδιαφέροντα κανάλια σε πολλούς δορυφόρους.

    Στο σπίτι μου έβαζα όπου ήθελα και όσες κεραίες ήθελα ,κάτι που δεν μπορώ να κάνω τώρα .

  • Μια λύση με μικρό πιάτο 90αρι είναι να βάλεις ένα μοτερακι diseq (νομίζω κοντά στα 50 ευρώ έχουν ίσως και πιο φθηνά) για να έχεις όλο το τοξο που θέλεις αν έχεις και την οπτική επαφή βέβαια και όσα κανάλια σου βγάλει... σίγουρα το μεγάλο θα σου κατέβαζε περισσότερα αλλά κοίτα και λίγο το πρακτικό μέρος της υπόθεσης.το είχα κάνει κι εγώ κάποτε με 80αρι και είχα από 0.8 ως 23.5 λόγω κτιρίων δεν μπορούσα να βγάλω πιο ανατολικά και δυτικά

    Edited once, last by Larpo ().

  • Είναι μια λύση που τι σκέφτομαι και εγώ σοβαρά, όπως βλέπω το χώρο τα κτίρια κ.τ.λ το πολύ να βγάλω και εγώ 23,5Ε μέχρι 0,8W ,οι δορυφόροι που με ενδιαφέρουν περισσότερο..

    Υπάρχει και κάτι άλλο που σκέφτομαι ,δεν εξαρτάται μόνο από εμένα .

    Θα το ψάξω να δω αν γίνεται.

  • Larpo απο οτι κατάλαβα θα το βάλει σε καγκελο σε μπαλκονι, ναι μεν ειναι μια λυση το μοτερ diseq αλλα σε μια εγκατασταση προσθετη τεραστιο βάρος 2.5 με 3 κιλα συν 90 πιατο αποφευγουμε η μαλλον δεν βάζουμε τετοιες εγκαταστασεις σε καγκελο μπαλοκονιου.

    Εγω απο πλευρα μου προτεινω 1.20 πιατο με ενα diseq 8 lnb ποιασε 16Ε 13Ε 9με7Ε 3Ε με1,9Ε 4,8Ε και 0.8w δεν νομιζω να χρειαζεται κατι παραπανω

  • Καλά ναι σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο και ασφαλές συμφωνώ.εγω το είχα βάλει αλλά τα κάγκελα ήταν πολύ καλή και στιβαρή κατασκευη το είχα πάνω από ένα χρόνο εκεί χωρίς προβλήματα και το καλό ήταν ότι δεν το έπιανε και αέρας ώστε να το ρυθμίζω συνέχεια.στην πορεία βέβαια πήγα σε πιο safe και σταθερές λυσεις σταδιακά στην πρόσοψη της οικίας στο μπαλκόνι με μεγαλύτερο πιάτο και μόλις πήρα το οκ από την πολυκατοικία ανέβηκα ταράτσα και έβαλα 3 πιάτα με 10 lnb σύνολο

  • Για κεραία παρήγγειλα την Edision 80x85 Aluminium.

    Για καλώδιο έχω μια κουλούρα 100μ άθικτη Cavel SAT 752,έχω lnb για όλα τα γούστα ,διακόπτες diseqc και τα παρελκόμενα .

    Θα χρειαστώ μόνο ιστό και δαγκάνες.


    Σε τέτοιου διαμέτρου κεραία έχω βάλει παράκεντρα μόνο 42Ε/39Ε.

    Από ότι καταλαβαίνω δύσκολα να πιάσω 23,5 Ε, 19Ε κέντρο ,16Ε,13Ε με ικανοποιητικό σήμα.

    Λογικά θα πάω 13Ε κέντρο και ότι πιάσω 19Ε,16Ε.

  • Αν βάλεις μόνο τους τελευταίους 3, τον 16Ε πρέπει να βάλεις κέντρο για σωστή λήψη και των τριών.

    Και για ακόμη καλύτερη λήψη το κεντρικό LNB πρέπει να είναι slim διότι αυτό του 13Ε θα πρέπει να κολήσει επάνω στο κεντρικό

    για να έχει καλύτερο σήμα λόγω της σχετικά μικρής διαμέτρου του πιάτου σου.

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

  • λογω διαμετρου, υπαρχει ενα σχετικο στριμωγμα σε 13-16-19 ...


    η ιδεα του 19 κεντρο, και 23,5-13 παρακεντρα, εχει καλη πιθανοτητα...τωρα αν με καποιο slim χωραει και ο 16... μονο με επι τοπου δοκιμη θα το δεις...


    αλλιως, αν δεν πας για 23.5 , η λυση που γραφει πανω ο anestis ειναι η πιο "ορθη".

  • Έτσι είναι το μπαλκόνι:

    Έλεγα να τη βάλω στη γωνία ,όπως ο δίπλα, αλλά βλέπω ότι θα με "κόβει" το μπαλκόνι του πάνω ορόφου.

    Πήρα δαγκάνες και έναν ιστό 1μ ή 1,2 πρέπει να είναι ,και λέω να τον βάλω στο Γ που σχηματίζει το κάγκελο.

    Για τη διάταξη των lnb ,νομίζω το καλύτερο είναι αυτό που προτείνει ο Ανέστης, 16Ε κέντρο με slim lnb και 23,5 , 19Ε παράκεντρα από τη μία και 13Ε από την άλλη.


    20211027-105026.jpg

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!