Περί μέτρησης σε 13Ε...

There are 2 replies in this Thread which was already clicked 418 times. The last Post () by kxrist.

  • Σε μια προσπάθεια βελτίωσης της λήψης στον 13Ε αντικατέστησα ένα 60ρι πιάτο (nova) με 80ρι girberini. Πρίν το ξηλώσω πήρα μέτρηση στο tp 10815/27500 (με satlink) S87 Q52 - Μαύρο μονό lnb. Με το νέο πιάτο και 10 περίπου καλώδιο λιγότερο παίρνω S88 Q64 (περιοχή Αττική). Κατεβαίνοντας όμως στον δέκτη tiger 4K δεν βλέπω καμία διαφορά στα σηματα. Συγκεκριμένα S92 Q72 SNR 13.7. Μέτρηση στο ίδιο ακριβώς κανάλι (11804/27500).


    Έχω και άλλους δέκτες (vu) να δοκιμάσω για να τεστάρω αλλά το ερώτημα μου είναι κατά πόσο ειναι αξιόπιστες οι μετρήσεις τέτοιας ποιότητας δέκτες και αν η αλλαγή ειναι η αναμενόμενη.

    Ο λόγος που έκανα την αλλαγή ήταν ότι στις απότομες αλλαγές του καιρού έχανα εντελώς εικόνα.

    Edited 4 times, last by kxrist ().

  • Δεν τον αφήνω είμαι πολύ ευχαριστημένος για αυτά που μου δίνει σε εικόνα (δεν με ενδιαφέρει το 4Κ ούτε το internet stream) και σταθερότητα πέραν τα θέματα ποιότητας σε λογισμικό, user interface και κατασκευή (άθλια και τα 3). Και εγώ πιστεύω ότι μετρήσεις του ειναι ότι να ναι αλλά δεν ειμαι σίγουρος ακόμη.

    Edited 8 times, last by kxrist ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!