Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 396,750 times. The last Post () by bigapple.

  • καλησπερα εχω προβλημα με τον δορυφορο 4.8 powervu εκει που βλεπω ξαφνικα μαυρη οθονη και μετα 2 λεπτα επανερχεται η εικονα το κανει συχνα στο thor 0.8 δεν το κανει εχω oscam emu 11438

    από σήμα είσαι καλά στον 4.8east?

    πειραζοντας ρυθμισεις για να δω τα AFN, τωρα στα powervu εχω ηχο και subs μονο χωρις εικονα...τι βλακεια εκανα παλι??ποια τιμη εχω πειραξει?η βλακεια που εκανα ειναι οτι πριν ξεκινησω οτιδηποτε δεν κρατησα ενα backup απο φακελο με τα αρχεια οπως επαιζε πριν..

    πάντα θυμόμαστε να κάνουμε BackUp για να γυρίζουμε αν χρειαστεί πίσω στο σημείο που έπαιζαν

    έτσι διασώνουμε ότι με κόπο καταφέραμε έως εκεί & μετά αρχίζουμε να πειράζουμε ή πειραματιστούμε :)



    ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΩΣΤΑ Ο MEDOUSA ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΝΗΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ P0WERVU.........

  • Γεια χαρά σε ολην την παρέα.

    Μήπως γνωρίζει κανείς κάτοχος DM 920 ,με ποιό plugin ,όπως το OpenWebIf,για να συνδεθω με τον DM 920

    ωστε να μπορέσω να κάνω edit στην oscam;;;;;;;;;

  • κατ αρχην,ο dreambox εχει την δικη του webif (απλα οχι open)

    απο εκει και περα,το oscam εχει δικη του ξεχωριστη webif (αρκει να τρεχει) χτυπωντας ipδεκτη:port (συνηθως ειναι 8088,αλλα μπορεις να τη δεις στο oscam.conf)

  • κατ αρχην,ο dreambox εχει την δικη του webif (απλα ΟΧΙ ΟΡΕΝ)

    σοβαρός λόγος που δεν ξαναγοράζουμε ονειροκούτι..... :(

  • Ευχαρηστώ για την αμεση απάντηση,επιτελους εχω επικοινωνία μεσω Webif>oscam .

    Ευχαρηστώ τον φίλο georgeflu για τις οδηγίες.

    Γιαννη σε αυτο εχεις τελειως απολυτο δίκαιο.ειναι πολύ μεγάλο λάθος της Dream Property GmbH που δεν δίνει

    το OS ,και σε αλλες ομαδες,και μάλιστα πολυ καλύτερες απο αυτές της περιορισμένες ομαδες,που διαλεξε η

    Dream Property GmbH.

    Ομως ο DM 920,εχει αυτά,πού ακρηβώς χρειαζόμουν, εδω στην Γερμανία,ηταν και ο λόγος της αγοράς.


    .

  • Ε

    Ομως ο DM 920,εχει αυτά,πού ακρηβώς χρειαζόμουν, εδω στην Γερμανία,ηταν και ο λόγος της αγοράς.


    .

    θες λιγο να τα κανεις μια απλη αναφορα,να εχουμε μια εικονα του τι ειναι αυτα?

    μήπως Γιώργο εννοεί ότι επειδή είναι ultra hd 4K & πήρε τον combo που έχει & t2 μαζί με Cable που έχουν εκεί?

    με Hevc 265 που επίσης χρειάζεται


    βέβαια το combo EDISION nino+ (plus) πιο φτηνά έρχεται στο οικονομικό & πιο open source είναι :)


    ....όταν οι kalemis bro το πουλάνε Ελλάδα 490 ευρα!!!! και ο nino+ που είχα πάρει απ'τον Παναγιώτη κόστισε 100 https://www.digitalnet.gr/inde…earch&search=os%20nino%2B

  • All in one........κάπως ετσι ,θα το ελεγα.:)

    SKY CI+Modul (Card V14) ....γιατί είμαι απο το 1996 ,συνδρομητης του τότε DF1,Premiere, καί σημερα SKY.de

    Για εμας τούς παλαιούς στα τόσα χρόνια συνδρομης, εχουμε angebote (προσφορά) τό πλήρες κακέτο με 17Ευρω

    τον μήνα,συν δωρο καθε μήνα 2 εργα επιλογής μας απο το SKY Select .........

    Unitymedia CI+HD Module....μιά καί εχουμε Flat rate (τηλεφωνα,κινητά,ιντερνετ,τηλεοραση,dab + radio) ολα αυτά

    απο καλωδειακό πάροχο,

    Γιατί εχω τον 920 με Hyprid Combo Tuner FCB Multistream 2xDVB-2X,DVB-T2,DVB-C2

    Γιατί εχει 2 USB 3.0 ......όπου σε 32GB USB Stick 3.0>Barry Allen>έχω επιλογή 4 διαφορετικά Images.

    Γιατί εχω εσωτερικό σκληρό δίσκο SSD 128GB,και με FBC Tuners εχω την επιλογή να γράφω 8 διαφορετικούς

    Demodulatoren.

    Εχει επίσης HDMI IN,αλλα ακόμη δεν δουλευει καλά,μια και ποσπάθησα να συνδεσω την digital camera μου,για

    να αποθηκέυσω στον σκληρό δίσκο του 920.ισως αργότερα ,με ποιο αναβαθμησμένους drivers......

    Η εικόνα του είναι κορυφαία,και ο ηχος,κρυσταλινος,πολύ ευαισθητα Tuners ,εν συνγκριση με VU+Duo2,Ocatgon sf 4008.

  • Θοδωρη με εντολη lsusb στο telnet βγαζει αυτα :

    καλησπερα χρησιμοποιω το sd 6 και θα ηθελα να ρωτησω βαζοντας στικακι wifi στο usb δεν θα επρεπε να πιανω ασυρματο δικτυο?

    με ενα αλλο image που ειχα ποιο παλια με τον ιδιο τροπο μπορουσα να συνδεθω στο ιντερνετ ασυρματα μεσω wifi stick.μηπως λειπει κατι?


    lsusb στο telnet οταν ειναι πανω το usb για να δουμε τι ID εχει ??


    Bus001 Device 002: ID 1307:0165

    Bus 002 Device 002: ID 0bda:8179

    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001

    Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001


    root@vusolo:~#

    Μπορεις να καταλαβεις γιατι ενω βλεπει το usb stick ο δεκτης παω να κανω την ρυθμιση για το wifi και δεν την περνει?

  • δώσε και dmesg και βάλε εδώ το αποτέλεσμα .Υπάρχει περίπτωση παλιού kernel και για αυτό να έχει θέμα ...

  • Code
    usb 2-1: new high-speed USB device number 2 using ehci-brcm
    Chip Version Info: CHIP_8188E_Normal_Chip_TSMC_D_CUT_1T1R_RomVer(0)
    EEPROM ID = 0x8129
    usbcore: registered new interface driver r8188eu

    Φαίνεται ότι το βλέπει ...

    Πρέπει να δοκιμάσει από το μενού είτε θα σου ανεβάσω το απόγευμα καποια βήματα

  • Παω στις ρυθμισεις δικτυου κανονικα βαζω κωδικους κτλπ για να συνδεθω και οταν πατησω οκ για επικυρωσει ξαναμπαινοντας στο δικτυο φαινεται λες και δεν εχω κανει την ρυθμιση

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!