Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 405,819 times. The last Post () by bigapple.

  • έχεις ενεργοποίηση το hdmi-cec ?

    αν ναι βλατο στο OFF

    ευχαριστώ πολύ θοδωρή! το έβαλα στο off και το πρόβλημα δείχνει να λύθηκε!!!

    Γιάννη τώρα είδα το θέμα για να σου λεγα αλλά είδα σε φτιάξε το αστέρι μας (θοδωρής).....αυτό μήπως στο έκανε μετά από αναβάθμιση της sony?

    εγω έχω την Χ8005C αναβάθμισε σε android 6 το πάσχα & τώρα μετά από μια μικρή επιπλέον αναβαθμιση είχα το ίδιο θέμα με το hdmi-cec.

    επίσης εμένα μου έχασε επιπλέον ΑΡΡ που είχα προσθέσει δεν ξέρω αν παρατήρησες κι εσύ κάτι τέτοιο?

  • To CEC είναι από τις καλύτερες λειτουργιές κατά τη γνώμη μου για να κάνεις τα πάντα με ένα τηλεκοντρόλ , αν τον zero το χειριζόσουν με το δικό του τηλεκοντρόλ ουσιαστικά σου είναι άχρηστο, μόνο σε on/off σε βοηθούσε.

    Αν το χρειάζεσαι σαν λειτουργία για να διαχειρίζεσαι τον δέκτη από το τηλεκοντρόλ της tv ενεργοποίησε πάλι και παίξε με τις ρυθμίσεις στο CEC.

    Ότι στέλνει το sky sport εντολή standby είναι κουφό εντελώς πάντως.

  • To CEC είναι από τις καλύτερες λειτουργιές κατά τη γνώμη μου για να κάνεις τα πάντα με ένα τηλεκοντρόλ , αν τον zero το χειριζόσουν με το δικό του τηλεκοντρόλ ουσιαστικά σου είναι άχρηστο, μόνο σε on/off σε βοηθούσε.

    Αν το χρειάζεσαι σαν λειτουργία για να διαχειρίζεσαι τον δέκτη από το τηλεκοντρόλ της tv ενεργοποίησε πάλι και παίξε με τις ρυθμίσεις στο CEC.

    Ότι στέλνει το sky sport εντολή standby είναι κουφό εντελώς πάντως.

    καλή λειτουργία για δορυφορικο δέκτη & απλά πράματα. γενικά έχουν αναβαθμιστεί πολύ οι λειτουργίες του HDMI

    για ποιο extreme πράματα καλύτερα 1 remote learning

    chunghop, sony, FT κλπ

  • δε την έκανα την αναβάθμιση γιάννη γιατί φοβόμουν τα περιστατικά που περιγράφεις...

    αν θες σώσε τη λίστα καναλιών

    γράψε & ποια APP έχεις

    & κάνε την αναβάθμιση!

    σε android 5 εισαι ακόμα?;;

  • δε την έκανα την αναβάθμιση γιάννη γιατί φοβόμουν τα περιστατικά που περιγράφεις...

    αν θες σώσε τη λίστα καναλιών

    γράψε & ποια APP έχεις

    & κάνε την αναβάθμιση!

    σε android 5 εισαι ακόμα?;;

    γιάννη είμαι με android 6.. για τη τελευταία αναβάθμιση που σηκώσαν πρόσφατα, θα περιμένω να διαβάσω αποτελέσματα από άλλους χρήστες, γιατί πέρυσι θα θυμάσαι τι έγινε με τηλεοράσεις sony bravia που ΄΄πάθαν εγκεφαλικό΄΄ μετά από αναβάθμιση και αναγκάστηκε η sony να ΄΄μαζέψει΄΄ το σχετικό λογισμικό..

  • Να κανω και εγω μια ερωτηση προσφατα βγηκε μια ανεπίσημη εκδοση για του azbox openpli 6

    Αλλα δε εχει να του κατεβασω καποιο plugin.

    Με telnet opkg update κατεβαζει ενα σωρο πράγματα αλλα στο plugins download εξακολουθει να μην εμφανιζει τιποτα

  • medousa

    αμα αντικαταστισω τον φακελο opkg με του opevatv 6.1 που ειναι ενεργα τα feeds θα τα παρει η θελει και τιποτα αλλο;

  • δεν εχει καποιο αλλο συμπτωμα. παρα μονο οτι χανονται τα ΑΡΡ που ειχαμε βαλει

  • μια απαντηση,που απαντα στην ερωτηση για το hbbtv της ΕΡΤ, ειναι οτι

    σε ΕΡΤ1 κ ΕΡΤ HD δουλευει πλεον κανονικα το hbbtv.

    στα αλλα καναλια,δε φορτωνει...(λογικα θα διορθωθει και σε αυτα.)



    πιθανον το ιδιο αποτελεσμα να υπαρχει και σε smart tv οι οποιες ειχαν προβλημα με την εφαρμογη (ανοιγε κανονικα και δεν εκανε πλοηγηση).

  • Nα αναφέρω για τους φιλους με enigma πως περναμε τον 1.9E bulgariasat 1 στο satellites.xml

    και το μεταφερουμε στην θεση /etc/enigma2 για να μην εχεις προβλημα με update ειτε περιμενουμε update για να τον περάσουνε


    πχ 12380, H, 29990,8PSK dvb-s2

    XML
    <sat name=" 1.9E bulgariasat 1" flags="0" position="19">
    <transponder frequency="12380000" symbol_rate="29990000" polarization="0" fec_inner="0" inversion="2" modulation="2"system="1"/>
    </sat>



    polarization:

    0 = H

    1 = V

    2 = L

    3 = R


    fec_inner:

    0 = Auto

    1 = 1/2

    2 = 2/3

    3 = 3/4

    4 = 5/6

    5 = 7/8

    6 = 8/9

    7 = 3/5

    8 = 4/5

    9 = 9/10

    15 = None


    system:

    0 = DVB-S

    1 = DVB-S2


    modulation:

    0 = Auto

    1 = QPSK

    2 = 8PSK

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!