Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,930 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • συνήθως αν πέσει από ύψος ή σου χει χτυπήσει πουθενά με βία :(

    όλα χαλάνε ανεξαρτήτως ποιότητας

  • πχ αν το ενα ειναι 25μετρα και το αλλο 50μ και αν εχει και ενώσεις στο εν διάμεσο και οχι καλης ποιότητας καλώδιο εχεις πιο μεγαλες απώλειες και πτωση ταση οποτε αφου ειναι σε παρακεντρη ο 9Ε δεν του επαρκή το σήμα ... συν οτι το twin εχει πιο πολλες απώλειες απο ενα μονο

    tendy70a φίλε αυτά τα 2 θέματα που σου είπε ο Θοδωρής

    ΣΥΝ ότι αν βλέπω καλά από την φώτο & αφού λες ότι είναι το κεντρικό LNB (9+10east) τότε νομίζω πως το δεξιότερο LNB (όπως βλέπουμε στη φώτο) του κόβει λίγο τη <θέαση> οπτική να πώ καλύτερα, για δες από πίσω & μπρος αν όντως & τα ξαναλέμε


    1) χάνεις dB κάτω στον δέκτη λόγω του twin LNB (το χω ξαναγράψει κ σ'άλλη περίπτωση)

    2) άρα αν το θες οπωσδήποτε 2πλό μεγαλώνεις το κάτοπτρο! αυτό τώρα δεν μας είπες πόσο είναι ύψος x πλατος?

    3) χάνεις επίσης από την απόσταση του καλωδίου όπως σωστά σου ανέφερε. εκεί άλλη 1 βελτίωση που σε <παίρνει> να κάνεις είναι να βάλεις ποιοτικότερο καλώδιο. εννοώ ποιοτικότερο και στα φράγκα & στην εξασθένιση ανά/100m απώλειες κι όχι επειδή ο πωλητάκος θα μας πει ότι αυτό είναι καλό κουλουπου βλακείες. ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΠΩΝΥΜΟ τελεία παύλα


    η προσωπική μου στόχευση Αθήνα είναι σε wave frontier t90 original (109x97) με LNB inverto black ultra SINGLE (μονής εξόδου) κεντρική στόχευση περίπου 9,6 για να πιάνει full OTE package & τα <ελληνικά> feed μπάσκετ+μπάλα στις 10east

    θέλει καλό χέρι για <ναρθουν> όλα τα κανάλια αλλά & παλι κάποια θα χάσεις είτε στις 9 είτε στις 10 δεν γίνεται αλλιώς ειναι τραμπάλα το πράμα έτσι!

    αλλιώς αγοράζεις 140 dish και έχεις & τα 2 με 1 8)


    ελπίζω να βοήθησα να τα ξεδιαλύνεις

  • το emu κλειδι εχει φως στα βουλγαρικα απο 39Ε ?

    π.χ nova προσπαθω (mgcamd) αλλα τιποτα

    στο φορουμ δεν υπαρχει τελευταια ενημερωση του αλλα και απο αλλου δεν εχω φως

    Edited once, last by lakipap ().

  • αυτο το κλεδι εχω περασμενο ειναι το σταθερο 02 ,με τα 04 06 δεν ειχε προβλημα

    βεβαια εσυ εχεις την oscam εγω ψαχνω ακρη στην mgcamd που επαιζε μεχρι την αλλαγη αυτη

    σε oscam ειναι οκ και εδω

    Edited once, last by lakipap ().

  • μόλις είδα σε mips και τελικά δεν έχει πρόβλημα με το mgcamd

    Code
    [mg0] Fri Aug 24 11:01:46 2018
    system: Irdeto
    caid: 0x0604
    pid: 0x0ce7
    prov: 000000 pkey: 02 = DF DD ........
    cw0:0 B3 B9 F0 5C DE A7 67 EC
    cw1:0 5B 1C 22 99 73 DF 5B AD
    [mg0] irdeto using chid 0009 version D7

    88c1f7.jpg

  • οποτε μαλλον ειναι η εκδοση που εχω ,πρεπει να ειναι μια συμβατη και με patch για τα ελβετικα οταν επαιζαν ,θα περιμενω αν αλλαξει σε 04 06 να το τσεκαρω ξανα

  • ετσι ειναι περασμενο ,τιποτα ομως ,δοκιμασα και απο περιεργεια και με version 1.45 αλλα παλι οχι οποτε δεν ειναι αυτο



    απλα θα περιμενω επομενη αλλαγη

  • Καλημέρα υπάρχει κάποιος π ασχολείται επαγγελματικά με vu δεκτες;Δεν προλαβαίνω λόγω εργασίας να ασχοληθώ κ θέλει ρύθμιση

  • Γιατι είναι κάποια επιστήμη το να ρυθμίσεις τον δεκτή ...που να θελεις καποιον επαγγελματία ????

    το πιο απλό αφού δεν εχεις χρονο ειναι να το πας σε ενα μαγαζι και αν μπορει στο κανει... ,και ενα δεύτερο είναι να βάλεις ένα backup για τον δεκτη σου που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο κατα καιρούς

  • σε edision proton led ποιο λογισμικο πρεπει να περασω για να βλεπω digea??. απο μονο του τωρα δεν τα ανοιγει τα καναλια. ευχαριστω

  • Γειά και πάλι παιδιά συγνώμη που θα είμαι εκτός topic αλλά δεν ξέρω που να γράψω. Εβαλα το 5 το αλάφρωσα πολύ από πολλά plugins και παρολα αυτά εχω 95% Flash Memory Full.

    Εκανα με το backup suite ενα πλήρες backup σε ενα στικάκι Usb το backup που εγινε δεν είναι zip είναι του τύπου vuplus/uno/ κτλ.

    Αυτό μπορώ να το φλασάρω στην flash με ενα usb stick κατά την εκκίνηση, αλλά εγώ θέλω να το βάλω σαν image στο openmultiboot σε ενα στικάκι.

    Αν το βάλω ετσι στο "open-multiboot-upload" δεν το βλέπει το θέλει zip, Αν το ζιπάρω η με winzip η με winrar οταν πάει να το κάνει εγκατάσταση εχω μήνυμα cannot defloat image..

    Τί κάνω λάθος πώς μπορώ να καταφέρω αυτό που θέλω δηλαδή το διορθωμένο image να το βάλω στο usb stick στο multiboot?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το offtopic ξανά.

  • θα μπορουσες να γραψεις στο "ερωτησεις-απαντησεις" που ειναι πιο γενικο θεμα...

    θα πρεπει να παρεις backup μεσα απο το openmultiboot (επειδη εχω πολυ καιρο να δουλεψω plugin multiboot,αν θυμαμαι καλα υπηρχε τετοια επιλογη) και μετα να το κανεις εγκατασταση απο εκει...

  • Λυπάμαι αλλά εγώ ξαναγύρισα σε openpli-6.2-release, από χτες είχα πάνω από 50 κρασαρίσματα

    με πάντα το ίδιο μήνυμα "no space left on device" , είναι πάρα πολύ βαρύ το image Satdreamgr-5

    για vuduo, και παρόλο που απεγκατέστησα πάρα πολλά πρόσθετα.

    Όταν αναβαθμίσουν σχετικά με τους subs το openpli θα σας ενημερώσω.

    Ευχαριστώ πολύ πάντως.

  • για εξοικονομηση χωρου σε satdreamgr (σε δεκτες με μικρη flash,δωστε την πιο κατω εντολη


    Code
    opkg remove samba-base --force-removal-of-dependent-packages

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!