Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 393,499 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Εγώ με yandex μου κάνει μετάφραση σε Αγγλικά πολλά. Επειδή πρόκειται για πάροχο από "θείο", δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται το πρόγραμμα. Τουλάχιστον μπορείς να δεις για το επόμενο 4ωρο τι έχει το κάθε κανάλι.

  • Το ισραηλινό πακέτο βρίσκεται στον Amos 4oW. Δεν πιάνεται δορυφορικά στην Ελλάδα, διότι οι ενδιαφέρουσες δέσμες του "αλληλοταπώνονται" στα όρια της Ελληνικής επικράτειας.

    Μοιράζεται όμως μέσω iptv και έχει ενδιαφέρον γιατί έχει πάρει από την nova τα δικαιώματα για αναμετάδοση της superleague και επί πλέον έχει μπόλικη Ευρωλίγκα (πακέτο yes).

  • με Κέντρο τις 9e εχει καταφερει καποιος παρακεντρα να κατεβασει τις συχνότητα των αρένα 1.9? με 80νταρι πιάτο, μεχρι 30% εχω καταφέρει να δω ενώ η συχνότητα των pvu στις 0.8 w κατεβαίνει με σχεδόν 70%

    φιλος,εγω δεν εκανα τιποτα και ο δορυφορος εμφανιστηκε μεσα στις 3Ε (σε wave που εχει μεγαλυτερες αποστασεις). ειναι δυνατος δορυφορος και το μονο που μου παει το μυαλο,ειναι μηπως και εμποδιζει το lnb του 0.8W ωστε να "ανοιξει" οσο χρειαζεται...

  • καλησπερα και παλι

    πειρζοντας τα lmb για βαλω 1,9ε ,και 4,8 στο Τ90 ,

    εγινε το εξης εχω φοβερη καθυστερηση στο να ερθει το σημα σχεδον απο ολους τους δορυφορους και σε ορισμενες περιπτωσεις δεν ερχεται ποτε , οι ρυθμισεις παραμενουν ιδιες χωρις καποια ιδιαιτερη αλλαγη το disecq einai 10 θεσεων , εχεται καποια συμβουλη για το πιο μπορει να ειναι το προβλημα ? προτου μπω στην διαδικασια αλλαγης

  • Το 10x1 diseqc που έβαλες είναι το edision;

    Πριν από 1 μήνα σε δική μου εγκατάσταση (ανεξάρτητα πιάτα, όχι Τ90) πρόσθεσα 4,8οΕ και 1,9οΕ και άλλαξα και το diseqc. Έβγαλα ένα gt-ds81 (1.1) και έβαλα το εν λόγω edision. Στις 4 πρώτες θέσεις η σειρά εντολών είναι 1.0, 1.1, toneburst, ενώ στις υπόλοιπες 6 γίνεται 1.1, 1.0, toneburst και στην αλλαγή δορυφόρου αργεί τόσο πολύ να συντονιστεί (ίσως και 5 sec), που πρώτα εμφανίζεται στην οθόνη το μήνυμα "tune failed" και ύστερα η εικόνα και ο ήχος του καναλιού.

    Δεν ξέρω αν έχεις το ίδιο πρόβλημα και αν υπάρχει λύση για να αλλάζει πιο γρήγορα. Το gt-ds81 ήταν πολύ γρήγορο.

    Τώρα, ο bulgariasat 1,9oE είναι πολύ εύκολος δορυφόρος και πιάνεται σε όλη τη χώρα με μικρό πιάτο 60-65 εκ. Ξανακάνε αυτά που λέει ο georgeflu, στο Τ90 υπάρχει άνετη απόσταση για τα lnb, όταν η διαφορά των δορυφόρων είναι 3ο.

  • με Κέντρο τις 9e εχει καταφερει καποιος παρακεντρα να κατεβασει τις συχνότητα των αρένα 1.9? με 80νταρι πιάτο, μεχρι 30% εχω καταφέρει να δω ενώ η συχνότητα των pvu στις 0.8 w κατεβαίνει με σχεδόν 70%

    φιλος,εγω δεν εκανα τιποτα και ο δορυφορος εμφανιστηκε μεσα στις 3Ε (σε wave που εχει μεγαλυτερες αποστασεις). ειναι δυνατος δορυφορος και το μονο που μου παει το μυαλο,ειναι μηπως και εμποδιζει το lnb του 0.8W ωστε να "ανοιξει" οσο χρειαζεται...

    με 70νταρι πιάτο μάλλον δεν πάω πουθενά=O


    εχω κεντρο 9e και παρακεντρα 0.8w 13e 19e

  • πιο πανω μου το ειχες 80αρι...

    ειναι κοντα οι 2 τους και δεν χωρανε. θα πρεπει να κοψεις λιγο απο τον 0.8 για να παρει περισσοτερο ο 1.9

  • τελικα ξαναεβαλα τα παλια lnb και ολα επανηλθαν στο κανονικο....

    ευχαριστω για την βοηθεια....

    αλλα μαλλον θα ξαναδοκιμασω να στησω το πιατο απο την αρχη,,,,,

  • ειναι πολλες οι φορες,που εχω συναντησει προβληματα στο diseq,που να εχουν ως αιτια καποιο lnb που "τρελενεται" και δεν αφηνει το diseq να αλλαξει πορτα.

    καποιες φορες υπηρξε λυση με επιλογη "ναι" στην "αυξημενη ταση". καποιες παλι οχι...

  • Ναι έκανα λάθος, 70νταρι ειναι οριζοντια το μετρησα Αμα κόψω λίγο απο τον 0.8w χάνω την συχνότητα των discovery


    <p>πιο πανω μου το ειχες 80αρι...</p>
    <p>ειναι κοντα οι 2 τους και δεν χωρανε. θα πρεπει να κοψεις λιγο απο τον 0.8 για να παρει περισσοτερο ο 1.9<br></p>


    Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • τωρα που λες georgeflu οτι τρελαινεται τα lnb , με φωναξε ενας γειτονας εχτες και μου λεει οτι δεν βλεπει καθολου τα ερτ. το ψαχνω απο δω το ψαχνω απο κει τιποτα τα ερτ. και για να μην πολυλογω αλλαζω lnb και νατα τα ερτ. παιρνω το τρελαμενο lnb και το βαζω σε ενα δικο μου πιατο που εβλεπα τα ερτ. τιποτα τα ερτ. ξαναβαζω το παλιο lnb που ειχα εδειξαν κανονικα τα ερτ. στην ανακυκλωση το τρελαμενο lnb

  • Ηθικό δίδαγμα, πάντα πρέπει να υπάρχει μια μικρή (ή και μεγαλύτερη) καβάτζα σε lnb για ώρα ανάγκης.

    Μια ερώτηση:

    Τα biss κλειδιά του idman tv (46oE) δεν δουλεύουν κατά τη διάρκεια π.χ. μετάδοσης αγώνα Champions League, ή χρειάζεται κάποια επί πλέον ρύθμιση;

    Ευχαριστώ.

  • τωρα που λες georgeflu οτι τρελαινεται τα lnb , με φωναξε ενας γειτονας εχτες και μου λεει οτι δεν βλεπει καθολου τα ερτ. το ψαχνω απο δω το ψαχνω απο κει τιποτα τα ερτ. και για να μην πολυλογω αλλαζω lnb και νατα τα ερτ. παιρνω το τρελαμενο lnb και το βαζω σε ενα δικο μου πιατο που εβλεπα τα ερτ. τιποτα τα ερτ. ξαναβαζω το παλιο lnb που ειχα εδειξαν κανονικα τα ερτ. στην ανακυκλωση το τρελαμενο lnb

    αυτο,δεν ειναι απαραιτητα "τρελαμενο" lnb...

    ισως απλα εχει προβλημα στην καθετη πολωση...

  • Μια ερώτηση:

    Τα biss κλειδιά του idman tv (46oE) δεν δουλεύουν κατά τη διάρκεια π.χ. μετάδοσης αγώνα Champions League, ή χρειάζεται κάποια επί πλέον ρύθμιση;

    Ευχαριστώ.

    Ποιο κλειδί έχεις; To τελευταίο που έχω στον δέκτη μου είναι το 34 53 ... Θα δοκιμάσω αύριο την ώρα των αγώνων να σου πω τι και πώς.

  • τωρα που λες georgeflu οτι τρελαινεται τα lnb , με φωναξε ενας γειτονας εχτες και μου λεει οτι δεν βλεπει καθολου τα ερτ. το ψαχνω απο δω το ψαχνω απο κει τιποτα τα ερτ. και για να μην πολυλογω αλλαζω lnb και νατα τα ερτ. παιρνω το τρελαμενο lnb και το βαζω σε ενα δικο μου πιατο που εβλεπα τα ερτ. τιποτα τα ερτ. ξαναβαζω το παλιο lnb που ειχα εδειξαν κανονικα τα ερτ. στην ανακυκλωση το τρελαμενο lnb

    αυτο,δεν ειναι απαραιτητα "τρελαμενο" lnb...

    ισως απλα εχει προβλημα στην καθετη πολωση...

    μπορει να ειναι και αυτο που λες

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!