Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,720 times. The last Post () by bigapple.

  • Καλημέρα σε όλους,


    θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία.


    Στον amiko alien 2 που έχω, όποιο image enigma κι αν περάσω, παγώνουν τα HD κανάλια και μπλοκάρει ο δέκτης.


    Σε spark δουλεύουν όλα καλά.


    Καμιά ιδέα για το τι φταίει;


    Ευχαριστώ

  • βρηκες r771?

  • enigma patched


    μεινε στο spark γι'αυτο ειναι γεννημενος αυτος

  • Καλησπερα ...ΕΧΩ μια απορία ...στις 42 Ε TURKSAT ...στη συχνοτητα 12461 Η εκπέμπει πακέτο με τα καναλια 24 kiTchen,fox crime,fox life,fox sports,fx ,Nat geo ,Nat geo people, Nat geo wild...ΟΛΑ σε HD! Αυτα τα καναλια εκπέμπουν σε TANDBERG?!αν ναι ανοίγουν με το SOFTCAM.KEY?! Αν υπαρχει καποιος που τα ξεκλειδώνει ας δώσει τα φώτα του...παιδεύομαι εδω και μερες χωρίς αποτέλεσμα ...κι ενώ ανοίγω τα arena με tandberg στον bulgariasat τα τουρκικά κοντεύουν να με τρελάνουν ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικά

    keys down :thumbdown:

  • Spark δουλεύω ούτως ή άλλως. Είπα να ξαναπεράσω μετά από έναν χρόνο enigma. Μπορείς να μου πεις με 2-3 κουβέντες τι εννοείς ότι πατσαρίστικε; Γιατί προκαλεί πρόβλημα;
    Ευχαριστώ

  • To DB339070 είναι όντως το κλειδί που αντιστοιχεί στο namespace hash (το τσέκαρα μόλις) και έχει την υψηλότερη προτεραιότητα στο oscam-emu, δηλαδή είναι αυτό που ψάχνει πρώτα να βρει. Το 000B17CA είναι 3ο ή 4ο σε προτεραιότητα και εφόσον υπάρχει θα το χρησιμοποιήσει μόνο αν ΔΕΝ βρει κάποιο με υψηλότερη προτεραιότητα.


    3. Για να είσαι σίγουρος ότι θα σου δουλέψει η αλλαγή που έκανες φρόντισε το κλειδί με id DB339070 να είναι μοναδικό μέσα στο SoftCam.Key, δηλαδή να μην υπάρχει και άλλο κλειδί με το ίδιο id.

    Επανέρχομαι στο πρόβλημα που είχα με το idman tv για να εξηγήσω πως λύθηκε και τσεκαρίστηκε χθες βράδυ στη διάρκεια της ζωντανής μετάδοσης του ματς Στουτγκάρδη - Ντύσελντορφ.

    Στο SoftCam.Key αρχείο μου υπήρχε το Idman tv με "ταυτότητα" 000B17CA, 5 γραμμές ΠΙΟ ΚΑΤΩ υπάρχει και το Ictimai tv, που είναι στην ίδια δέσμη του δορυφόρου και με "ταυτότητα" DB339070.

    Όπως έχει αναφέρει ο nautilus7 στο νήμα ""Oscam-emu και biss" (post38)


    "Το oscam-emu διαβάζει το SoftCam.Key από ΠΑΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ και κάθε κλειδί το βάζει μια database (στη μνήμη βασικά). Όταν βρίσκει στο SoftCam.Key ένα κλειδί που ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΔΗ στη μνήμη, το ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ με το νεότερο.


    Άρα ανάμεσα στα ίδια κλειδιά, αυτά που βρίσκονται πιο κάτω στο SoftCam.Key θα επικρατήσουν."

    Αυτή ήταν η κρίσιμη λεπτομέρεια που δεν επέτρεπε το ξεκλείδωμα του Idman tv. Τοποθέτησα λοιπόν το Ictimai tv (F DB339070 00 1212121212121212 ;Ictimai TV Azerbaycan(46.0°E) ΠΙΟ ΠΑΝΩ από το Idman tv και το τελευταίο "φωτίστηκε".

    Στο flysat.com αναγράφεται ότι και τα δύο κανάλια είναι (encrypted with BISS during matches).

    Ανέφερα αναλυτικά την περίπτωση, σαν μικρό οδηγό για παρόμοιες περιπτώσεις άλλων καναλιών.

    Ευχαριστίες και πάλι στον nautilus7 εν προκειμένω και σε όλα τα παιδιά που διαθέτουν από τον χρόνο τους για να εξηγούν αναλυτικά διάφορα θέματα στους υπόλοιπους (εδώ συγκαταλέγομαι και εγώ), οι οποίοι πρέπει να ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ.

  • Καλημέρα, το τι γράφει ο καθένας στο SoftCam.Key που φτιάχνει δίπλα στο κάθε κλειδί μετά το ";" δεν έχει σημασία... Είναι "σχόλιο" και δεν επηρεάζει το oscam-emu. Π.χ. είτε γράψω:


    F DB339070 00 1212121212121212 ; Ictimai


    είτε γράψω:


    F DB339070 00 1212121212121212 ; Idman


    το συγκεκριμένο κλειδί θα χρησιμοποιηθεί μόνο για το idman. To "DB339070" είναι μοναδικό και αποκλειστικό αναγνωριστικό για το idman.


    Στο ictimai αντιστοιχούν τα παρακάτω κλειδιά:

    Code
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F EB43DBB1
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F 37965F69
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F 00031F9A
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F 0003009C
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F 000300D0
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F 00030022
    2018/09/22 11:13:40 046E7219 r      (emu) Key not found: F A11FEED5

    Αντίστοιχα και εδώ, το πρώτο κλειδί, το "EB43DBB1", είναι το namespase hash και είναι μοναδικό και αποκλειστικά για το ictimai. Τα υπόλοιπα ίσως είναι ίδια και σε άλλα κανάλια.

  • απλά ΑΨΟΓΟΣ


    μεθοδολογία => συμπέρασμα


    σε ευχαριστούμε ΠΟΛΥ qwerty!


    κι εσύ με τον kotsonatos είστε POWER RANGERS στο θέμα αθλητικών μεταδόσεων

    συνεχίστε έτσι δυνατά guys

    thank you too

  • Σπύρο πάντως του έπαιξε...!

  • λέγανε φήμες ότι το MAYΡΗ ΤΡΥΠΑ image το σηκώνει αλλά δεν συμπεριφέρεται σωστά ούτε σε σύγχρονους δέκτες τελικώς. ίσως να το σηκώνουν οι νέοι 4Κ ultra hd λόγω του ότι φορουν ARM......... επ'ώμου ΑΡΜ (laugh)


    υγ: δεν ξέρω αν υπαρχουν νεότερες αναφορές. θα δειξει....

  • Οπα ψεμματα δεν το περασα απο το τσ πανελ.αλλα αππ το linuxsat panel

    πήγαινε στο πάνελ, στα vu addons, plugs multimedia & πέρνα την 147 & κάνε τις αναβαθμίσεις

    τελικα το περασα απο ts panel ετσι οπως μου ειπες.εκανα και την αναβαθμιση οπως παλι μου ειπες! Σε ευχαριστω φιλε.

    Edit: φτου το κερατο μου κλησε στην αναβαθμιση,στην εξαγωγη πακετου.

  • Το αποτελεσμα ηταν να κανει επανεκινηση ο δεκτηε πανω στην αναβαθμιση.και καθως παω να ανοιξω μετα το iptv player κρασαρει και πεταει πρασινη οθονη

  • Καλησπερα σε ολους σε vusolo με openpli 6. Ξερει κανεις πως μπορω να χρησιμοποιω το usb stick που εχω βαλει πισω απο τον δεκτη σαν σκληρο ωστε να κανω install εκει τα προσθετα γιατι μου μενει πολυ λιγος χωρος (10 mg)στον δεκτη?

  • Το αποτελεσμα ηταν να κανει επανεκινηση ο δεκτηε πανω στην αναβαθμιση.και καθως παω να ανοιξω μετα το iptv player κρασαρει και πεταει πρασινη οθονη

    παρότι offtopic, επειδή παλιότερα το είχα αντιμετωπίσει, δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και μετά να το εγκαταστήσεις υπό μορφή .ipk το iptv player

  • Σωστά, για το θέμα της μνήμης. Ποιος δέκτης είπαμε πως είναι?

    vu solo έχει ο Τάκης φίλε

    το ονομά σου?

    είναι περιορισμένα εκεί τα πράματα όπως είχα γράψει :(

    καλα λέει ο Τεο για την μνήμη....

  • Ναι λογο μνημης ειναι μαλλον.για αυτο ηθελα να την επεκτεινω μεσω usb stick. Ο φιλος παραπανω που λεει εγκατασταση μεσω ipk πως γινεται? Και που να βρω το αρχειο?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!