Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 405,401 times. The last Post () by bigapple.

  • το θεμα είναι τι θεωρείς πειραματικό ...γιατι αύριο το sdg5 μπορει να γίνει 6....άρα πειραματικό θα ειναι το 6???linuxsat-support.com/cms/attachment/105025/


    Για την μνήμη λέμε την flash και οχι τοσο την ram .

    Αρα απο flash ειμαι κομπλε με 1.5 γιγα ελευθερο ετσι δεν ειναι? Πειραματικο δεν ξερω τι ειναι αλλα ακουγοντας το καταλαβαινω οτι μπορει να υπαρχουν καποια θεματακια τα οποια δεν εχουν επιλυθει.αν δουλευουν ολα ρολοι δεν με χαλαει να περασω το 5!

    με τον απλο solo και 1.5gb ελευθερο???

    για κανε ενα τσεκ στο menu/panel+ /system panel/πληροφοριες υλικου /πληροφοριες συστηματος... και δες τι δειχνει για flash k ram!?

  • Οπως ειπα παραπισω το εχω περασει με μουλτιμπουτ. Και ναι εχω 1.5 γιγα ελευθερο χωρο. Αλλα ραμ Ειμαι στο 97% -3% ελευθερη μονο. Και εκανα αρχειο swap για αυτο τον λογο ετσι δεν ειναι?

  • ναι...

    αλλα μου φαινεται περιεργο,το οτι δεν bootαρει ο δεκτης οταν κατεβαζεις το skin...


    αν θες (αν εχεις χρονο και διαθεση) δοκιμασε με καποιο απο τα τελευταια 5αρια στην flash. ειδικα στους vu+ εχει γινει ενα καλο "ξαλαφρωμα",και λογικα θα πρεπει να ειναι ενταξει.

  • Ευχαριστω θα το δοκιμασω το προσεχες σ/κ.δεν πιστευω λογω φλασ να μπερδευει το σατ 4 με το 5 ε και να τα κανει κουλουβαχατα?

  • αν χρησιμοποιεις το "openmultiboot", οχι,δεν υπαρχει κατι για να μπερδευτει...

    Περασα το satdream 5 sto openmultiboot και καληνυχτα ο δεκτης δεν ανοιγει.... Αντε παλι απο την αρχη.ειδες που στο ειπα οτι θα μπερδευει τα image? Δεν μπουταρει καν ο δεκτης...

  • το περασα στο Multi boot kai mono tou to satdreamgr 5 και παλι δεν μποθταρει οποτε γυρναω στο 4 δεν μπορω να ασχολουμε ολη την ωρα....παντως το 5 δεν εκινει

  • Καλημερα Μου τυγχανει το εξης κουλο... Περασα το openmultiboot.και καταφερα και περασα μεσα το satdreamgr4.ολα καλα μεχρι εδω μετα αφου μιλησα εδω με παιδια του φορουμ μου ειπαν να περασω το satdream5 καθως ποιο καινουριο.το περασα λοιπον και αυτο με τον ακριβως ιδιο τροπο με αποτελεσμα να μην bootaρει ο δεκτης.αφου δεν μπουταρε ο δεκτης τα εσβησα ολα και τα περασα απο την αρχη με αποτελεσμα να μην εκκινει καμια εικονα πλεον με το openmultiboot ουτε το satdream4 που εκκινουσε κανονικα.για να μην τα πολυλογο εχθες παιδευομουν απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 2k30 το βραδυ να περασω μεσω openmultiboot μια οποιαδηποτε εικονα με αποτελεσμα να μην εκκινει καμια περα απο αυτη που ειχα στο flash του δεκτη(το openblackhole δηλαδη.)μηπως ξερεις τι μπορει να φταιει,εχω σπασει το κεφαλι μου και σημερα θα σπασω και τον δεκτη μαλλον;( καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.εντωμεταξι μου κανει εντυπωση γιατι με τον ακριβως ιδιο τροπο ειχε εκκινησει κανονικα... Να σημειωσω πως χρησιμοποιησα 2 usb (το αναφερω αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα καθως με το 1 usb επαιζε κανονικα το satdreamgr4)

  • format το φλασακι θέλει γιατί έχεις βάλει 10 image με διαφορετικές συνθήκες και έχει κρατήσει αρχεία από την κάθε εγκατάσταση και έχει γίνει ένα μπαχαλο

    . Ο Γιώργος σου έχει πει να βάλεις το sdg5 στην flash για να μην έχεις θέματα ...

  • Το flashaki το εκανα φορματ μετα απο καθε αποτυχημενη προσπαθεια εκκινησης του οπενμουλτιμπουτ.και ξανα απο την αρχη με το usb wizzard και δωστου moount point meta pali παρολα αυτα τιποτα. Ναι μαλλον ετσι θα κανω θα το βαλω στην flash to satdream5 εχω αγανακτησει θα σπασω τον δεκτη

  • Μπορώ να ρωτήσω ποια η χρησιμότητα των πολλών και διαφορετικών images; Το καταλαβαίνω αν κάποιος είναι developer και θέλει να δοκιμάζει διάφορα πράγματα αν δουλεύουν σε διαφορετικά images κτλ, αλλά στον απλό χρήστη τι προσφέρει;

  • ειναι το μεταβατικο σταδιο (το οποιο περασα κι εγω), κατα το οποιο θες ολα τα image,για να βλεπεις το καθε τι του καθενος. αργοτερα,καταλαβαινεις οτι τελικα δουλευεις/εξελισεις/αναβαθμιζεις μονο ενα, και τελικα καταληγεις οτι χρειαζεσαι μονο ενα και καλο...

  • Δεν το κανω για να εχω πολλα image αλλα μονο και μονο για να εχω ποιο πολυ φλασ για να χωρεσω το iptv player για καμια ταινια.οπως και το ειχα καταφερει αλλα με ετρωγε να δοκιμασω το σατντρεαμ5

  • μια λυση μια λυση ειναι να κανεις μεταφορα καποιους φακελους στο στικακι (και τα αναλογα εσωτερικα link).

    μια δοκιμη που μπορεις να κανεις,ειναι να βαλεις το ιδιο image και στην flash και στο multiboot (στην flash καθαρο,χωρις "φορτωμα" και plugins).

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!