Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,850 times. The last Post () by bigapple.

  • Δηλαδη satdream kai flash kai usb? Θα δουλεψει αυτο η μπερδευει το ειδη μπερδεμενο χαχαχαχαχα.για μεταφορα στο στικακι υπαρχει καποιος οδηγος?

  • Μπορώ να ρωτήσω ποια η χρησιμότητα των πολλών και διαφορετικών images; Το καταλαβαίνω αν κάποιος είναι developer και θέλει να δοκιμάζει διάφορα πράγματα αν δουλεύουν σε διαφορετικά images κτλ, αλλά στον απλό χρήστη τι προσφέρει;

    ειναι το μεταβατικο σταδιο (το οποιο περασα κι εγω), κατα το οποιο θες ολα τα image,για να βλεπεις το καθε τι του καθενος. αργοτερα,καταλαβαινεις οτι τελικα δουλευεις/εξελισεις/αναβαθμιζεις μονο ενα, και τελικα καταληγεις οτι χρειαζεσαι μονο ενα και καλο...


    ΑΜΗΝ (είθε να γίνει έτσι εννοώντας για να μην παρεξηγηθώ)

    Δηλαδη satdream kai flash kai usb? Θα δουλεψει αυτο η μπερδευει το ειδη μπερδεμενο χαχαχαχαχα.για μεταφορα στο στικακι υπαρχει καποιος οδηγος?

    ΟΔΗΓΟΣ είναι από ΜΟΝΟΙ τους σε κάθε post οι εν λόγω ειδικοί - γνώστες (ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ!) ;)

    μελέτα προσεκτικά....


    Παναγιώτη όταν πήρες τον VU δέκτη ή όποιον άλλο αινιγμα2 έχει πουθενά αναλυτικές οδηγίες

    το pc windows πάλι έχει πουθενά αναλυτικό οδηγό? απλά τα βασικά


    σε όλα αυτά υπάρχει μια αστείρευτη πηγή γνώσεων που αποκτάς με τον καιρό

    εσύ μήπως βιάζεσαι & ταλαιπωρείσαι να τα μάθεις όλα σε λίγες μέρες?;

    με κάθε συμπαθεια στο λέω! γιατί βλέπω ότι το πολεμάς & δεν βαριέσαι ομως τα μηχανήματα όλα έχουν τα όρια τους όπως & όλα τα αντικείμενα ή εργαλεία κλπ! διαφορετικά θα προσπαθούσαμε ακόμα να δουλέψουμε με αναλογικά συστήματα :)


    αν θες κατι να τα κάνει όλα πας σε πιο εκσυγχρονισμένο αν το σηκώνει η τσέπη σου

  • Καλησπέρα. Έχετε άποψη για τον

    Octagon SF8008 4K UHD

    Τον βρίσκω 130 euro και τα specs του μου φαίνονται πολύ καλά για την τιμή του.

  • Απο χαρακτηριστικα ειναι οτι καλυτερο εχω δει. Απο υποστιριξη ομως εχει? Στο ΟpenPLI δεν το βλεπω.
    Επισης αυτη το CPU type ειναι DMIPS. Και δες λιγο τι image φοραει και εαν παιζουν ολα σωστα.

  • Δεν έχει OpenPLI. Έχει όμως OpenATV. Επειδή τα άφησα εδώ και καιρό τα δορυφορικά και τα ξαναπιάνω τώρα το OpenATV δεν λέει; Είχα μείνει σε Gemini project σε Dreambox 7020 :)

  • Την καλυτερη κοινοτητα υποστιριξης την εχουν openpli και blackhole (που εχει μονο VU+)
    Και σε αλλους δεκτες βρισκεις αλλα σε καποιο forum που απανταει καποιος οποτε του ερθει.
    Θελω να πιστευω οτι ο δεκτης αυτος που θες να παρεις θα τα εχει ολα ετοιμα.
    Εκτος αν δεν καφεται καποιο plugin που θες και μετα αντε ψαξε.
    Ενα γερμανικο site ειδα που ανεβαζει images αλλα δεν ξερω τι παιζει.
    Το πολυ πολυ να θες να βαλεις κανενα plugin και να σου βαραει kernel panic :P

  • οπως αναφερθηκε και πιο πανω,απο προδιαγραφες,ο δεκτης ειναι top...,

    αλλα οπως επισης αναφερθηκε το θεμα ειναι η υποστηριξη του...


    και τωρα να συμπληρωσω εγω,οτι οι ομαδες απο την μερια τους,εκαναν και κανουν οτι περναει απο το χερι τους,ωστε να διορθωθουν καποια προβληματα.καποια αλλα ομως,που απαιτουν διορθωσεις των drivers,δεν ειναι στο χερι των ομαδων,αλλα στο χερι της εταιριας. το παρελθον,δεν ειναι αισιοδοξο,μια και ο sx88 ειχε εληψη στον ac3 ηχο,στο sf4008 δεν επαιξε ποτε powervu απευθειας,καποια επισης προβληματα ηχου και μαλιστα στις τελευταιες εκδοσεις drivers,εμφανιστηκε και καποιο προβλημα στα stream.προσωπικα λοιπον,ειμαι επιφυλακτικος μεχρι να δω φως,οτι δηλαδη η εταιρια θελει να ασχοληθει σοβαρα με τον δεκτη και την υποστηριξη του.

  • και ποιος σου ειπε οτι με τον dreambox θα εισαι καλα 8)

    σε γενικες γραμμες,η αγορα 4Κ ειναι σε ανοδο/εξελιξη. απο τους υπαρχωντες δεκτες,εχω παρατηρησει (χωρις ομως να εχω δοκιμασει προσωπικα) καλα σχολια για τον mutanthd51 ,και για τους zgemma (φυσικα απο τη στιγμη που δεν τον δοκιμασα εγω,καθως και δεν ξερω το επιπεδο γνωσης των χρηστων που τα δημοσιευσαν, δεν ξερω και την αξιοπιστια τους), και φυσικα αν δε βιαζεσαι,αναμενονται και αλλοι δεκτες,και απο αλλες εταιριες,αλλα και απο εταιριες που εχουν ηδη δεκτες (με νεωτερα μοντελα).

  • για εμενα VU+
    Με τον solo 2 που εχω δεν ειχα ποτε θεμα.
    Kai καποιο θεμα να ειχα βγαζανε συνεχεια image update.
    Παλια ειχα blackhole για θεμα drivers απο το http://www.vuplus-community.net (αυτη υποστιριζουν οτι εχει να κανει το μηχανημα απο drivers και λειτουργιων αλλα μην τους πεις ποτε για emu εκει περα.) και μετα απο χρονια εχω βαλει openpli επειδη δεν εβρησκα καποια plugins (οπως transmision κπλ).
    To VU+ για εμενα ειναι top εταιρια δεν την αλλαζω. Οταν ξανα παρω δεκτη θα ξανα παρω VU+

  • θα συμφωνησω οτι οι vu+ ειναι αξιοπιστοι και γενικοτερα με καλη υποστηριξη.

    το γεγονος ομως ειναι,οτι με την μεταβαση σε 4Κ (σε arm) ειναι μια νεα αρχη,με οτι αυτο συνεπαγεται (αυτοι που ηδη πηραν vu+ σε 4Κ,νομιζω μπορουν να μας ενημερωσουν καλυτερα...)

  • απο την vu στα 4k arm δεν έμεινα ευχαριστημένος ....το πιο απλο ηταν οτι δεν έλεγε απο την αρχή το πρόβλημα που έχει ο zero4k με τα avi στα οποία έδωσε μια απάντηση οτι δεν έχει άλλη δυνατότητα το chip και αν σας αρέσει .... ενω σε αλλες εταιριες θα δουμε μεχρι και ειδικους driver για τα t2mi για απευθείας παίξιμο στο δεκτη ...

    άστε μην θυμηθώ για το blind scan στον zero4k που λέγανε πολλά και στο τέλος δεν έβρισκε τίποτα.... συν ολα τα άλλα πρόβλημα ...

  • Εχο το ζερο 4κ

    Ειχα και το υνο σε 4κ το οπιο το εκανα epistrofi.to τυνερ FCB

    που εχει ειναι πολι evestitho.me ζερο που δεν ειχα προβλιμα στις 3 μιρες μετο υnο 4κ δεν ειχα σιμα

    περιμενο το vu duo 4κ και βεβεα το εδισιον 4κ

  • επειδη ειχα dreambox απο 500s 800hd τωρα vu solo2 η vu ειναι κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη (παλιοτερα ειχα yumatu dsn edision 2120 tecview 2050 ,τωρα εχω δευτερο edision mini 2x1 ) γia emena to 4k (μου θυμιζει 3d κατασταση)ειναι αχρηστο , 8k σε λιγο καιρο δειλα δειλα οι εταιριες εκει το πανε αρα μενουμε σε 1080 κ περιμενουμε....για μενα vu k ξερο ψωμι..

  • επειδη ειχα dreambox απο 500s 800hd τωρα vu solo2 η vu ειναι κορυφαια εταιρια αυτη τη στιγμη (παλιοτερα ειχα yumatu dsn edision 2120 tecview 2050 ,τωρα εχω δευτερο edision mini 2x1 ) γia emena to 4k (μου θυμιζει 3d κατασταση)ειναι αχρηστο , 8k σε λιγο καιρο δειλα δειλα οι εταιριες εκει το πανε αρα μενουμε σε 1080 κ περιμενουμε....για μενα vu k ξερο ψωμι..

    παρθένο το 4Κ ακόμα => παρθένο & 1η φορά χωρίς πόνο δεν γινεται....;):P

    κατά καιρούς όταν κάτι δεν πιάνει δεν παίζει κλπ ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑ

    εύχομαι να μην πονέσει η τσέπη όσων αγοράσουν τώρα! κινούμενοι από παρορμήσεις.

    αν το πάρετε εν γνώση σας για δοκιμές τότε πάω πάσο. ούτε λεφτά μου είναι ούτε δουλεύω σε καμιά εταιρεία 4Κ

    απλά όλο ακριβά τους φαίνονται όλα στην πιάτσα πολλούς που ακούω.......το 4Κ είναι φτηνό συγκριτικά με ότι δίνει τώρα?;

    δεν κρίνω απλά παραθέτω στοιχεία κι εύχομαι να τα βρείτε όλα καλά. αλλά τι να την κάνεις την ποιότητα εικόνας αν δεν έχεις περιεχόμενο να δεις???


    έχετε πορωθεί με το 4Κ που έχει ελάχιστα κανάλια προς το παρόν χωρίς τόσο ενδιαφέρον περιεχόμενο! ψέματα ή αληθεια?

    έχω 2 τηλεοράσεις 4Κ ultra hd (hdr) που πήρα από σπόντα διότι ήθελα android tv με απαιτητικά SPECs & μου το δινε το 4Κ τσ0ντα ;)

    βλέπω ταινίες από d0wnload serv3r, έχω δει & από πληρωμένο netflix. τέλεια ναι αλλά δεν υπάρχει πολύ περιεχόμενο ακόμα!!!

    πιο πολλές παραγωγές από 3D αλλά όχι & πολλές. οπότε δεν ξετρελάθηκα να πάρω ούτε δέκτη 4Κ για ολιγοστά κανάλια

    δεν καταλαβαίνω την τρέλλλλα σας ομολογώ. ελληνικά σπορ ή ότι άλλο αργούμε να δούμε ακόμα (μακάρι να βγω λάθος & να δούμε!)

    εδώ ΑΚΟΜΑ και στα επίγεια hd δεν είναι full & τα ν0μιμα IPtν....voda tv & wind tv δίνουν σε 720 τα περισσότερα κανάλια

    εκτός αν νομίζουν μερικοί λίγοι ότι θα τους κάνει upscale το 1080 σε ultra :P τι να πω?


    billis σε ΟΛΑ likes

    εκτός από το ξερό ψωμί που δίνουν πλέον οι VU

    ναι καλοί ήταν έως εδώ

    έτσι ήταν & οι dreambox μέχρι κάποια χρόνια πίσω

    πριν ήταν η vu που "μπιπ" τους πανάκριβους dream

    τώρα είναι ώρα για 2-3 άλλες να "μπιπ" την ΚΑΒΑΛΗΜΕΝΟκαλαμωτή VU :(

    κι εγώ είχα δέκτη τους πριν ορισμένα έτη. δυνατό δεν αντιλέγω γρήγορος επεξεργαστής κλπ

    όμως εχει ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ & δυστυχώς διαπιστώνω ότι έχετε κι εσείς που κάποιοι θα ξαναπάρετε με πόρωση

    προσωπικά είμαι υπέρ edision τα 2 αυτά έτη

    ΟΜΩΣ του χρόνου μπορεί να είμαι υπερ octagon ή mutant ή zgemma αν κάνουν κάτι καλό ή η edision μας "παρατήσει" από υποστήριξη & νέες καινοτομίες


    ούτε το 4Κ ήρθε για να μείνει διότι θα ανέβει πάλι σύντομα σε άλλες απαιτήσεις ή 8Κ

    οι ιάπωνες τοχουν ήδη & βαδίζουν προς 16Κ ^^

    Edited 8 times, last by spartans ().

  • Γενικα ετσι παει. 4Κ θα το βαλουν η περισσοτεροι παροχοι οταν βγει το 8K.
    Εμενα το HD δεν με χαλαει. Ασε που δεν εχω και τηλεοραση. Μια που εχω εχει 4Κ της πλακας.
    Πρεπει να σκασεις πανω απο 1000αρικο για να παρεις 4K TV με καλο Panel και να δεις διαφορα.

  • αν σεβοντουσαν τους πελατες τους τα tuner ειναι αποσπωμενα βγαζεις 4k k βαζεις 8k οχι αλλαγη ολοκληρου μηχανηματος ,θυμαμαι τη samsung tv f8000 με κιτ αναβαθμισης σε τι ομως ..4κ δε παιζει μη μας θεωρουν ολους ανιδεους...εκει σε θελω μαστορα παντως η vu εκανε επανασταση με τις τιμες κ την ποιοτητα ακομη θα μας εγδερνε η dreambox κ φυσικα παντα θα υπαρχει το καλυτερο αλλωστε η εdision ειναι αγαπημενη εταιρια κ ευχομαι να γινει top και εμεις εδω ειμαστε....

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!