Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 401,313 times. The last Post () by bigapple.

  • Κάνουν το 5 -> 6 αλλάζοντας τα feed.


    Code
    sed -i 's#satdreamgr-openpli-5#satdreamgr-6#g' /etc/opkg/*.conf


    Ή κάνουν flash μέσα από το image


    Ή κατεβάζουν το image και κάνουν flash (αν στο usb υπάρχει το backup θα κάνει αυτόματα restore)


    Ή απλώς το αφήνουν έτσι! :D


    Η πρώτη επιλογή είναι μία χαρά.

  • Οχι, για τον απλούσατο λόγο, ότι φτιάχνουμε images μόνο για δέκτες που υπάρχει επικοινωνία με τον κατασκευαστή (δηλαδή μπορούμε να πούμε, φτιάχτε ...) ή γιατί υπάρχει κάποιο μέλος μας με αυτόν τον δέκτη που ενεργά συμετέχει και προσφέρει, εξελίσει, βοηθάει ή γιατί μας κάνει κατι, γουστάρουμε τα χαρακτηριστικά του.


    Με τον ίδιο τρόπο, αν αύριο δεν γουστάρουμε κάποιον, απλώς τον σταματάμε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ με τους nightmare box (aka dreambox).


    Ευτυχώς υπάρχει το OpenPLi για αυτόν τον δέκτη, το οποίο και συστήνω ανεπιφύλακτα ;)

  • Παιδια καλημέρα.

    Έχω έναν dm500s clone που το είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια.

    Το είχα βάλει στο ράφι διότι δεν έπαιρνε με το DHP την ip.

    Νομίζω τότε είχα αλλάξει και firmware αλλά πάλι τίποτα αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος.

    Αν δεν διορθώνεται με τίποτα αυτό μπορούμε να το κάνουμε χειροκίνητα?

    Αν υπάρχει κάποια λύση να μου προτεινεται?

    Ευχαριστω

  • αν δεν επαιρνε με dhch,μαλλον η καρτα δικτυου (και φυσικα δε νομιζω να αξιζει η επισκευη του). δωρο για fta σε καποιον που θες...

  • αν εχει προβλημα επικοινωνιας η καρτα του δεκτη,τι να κανεις manual? να "φυτεψεις" μια ip? γινεται...,μετα με τι θα επικοινωνει ο δεκτης?

  • Οχι, για τον απλούσατο λόγο, ότι φτιάχνουμε images μόνο για δέκτες που υπάρχει επικοινωνία με τον κατασκευαστή (δηλαδή μπορούμε να πούμε, φτιάχτε ...) ή γιατί υπάρχει κάποιο μέλος μας με αυτόν τον δέκτη που ενεργά συμετέχει και προσφέρει, εξελίσει, βοηθάει ή γιατί μας κάνει κατι, γουστάρουμε τα χαρακτηριστικά του.


    Με τον ίδιο τρόπο, αν αύριο δεν γουστάρουμε κάποιον, απλώς τον σταματάμε ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ με τους nightmare box (aka dreambox).


    Ευτυχώς υπάρχει το OpenPLi για αυτόν τον δέκτη, το οποίο και συστήνω ανεπιφύλακτα ;)

    ΕΓΡΑΨΕΣ !


    dream box ήταν κάποτε όχι πλέον => night mare τώρα όντως

    οι VU (view) ήταν κι αυτοί αξιοθέατοι έως πρότινως => non view πλέον και ακριβοί με τον τωρινό ανταγωνισμό!

  • Φίλε μου και η κάρτα να μην είχε χαλάσει πάλι για τα σκουπίδια θα ήταν , το μηχάνημα είναι mpeg2 που κοντεύουν να χαθούν από το χάρτη .
    Βάλε στην ανακύκλωση χωρίς ίχνος λύπησης 8o

  • καλημερα σας. εχω περασμενο το satdream gr5 αν κανω αναβαθμιση λογισμικου θα περαστει το 6 (θα χασω τιποτα απο ρυθμισεις,μπουκετα κτλπ) η πρεπει να το κανω χειροκινητα?

  • η απαντηση ειναι εδω

    δηλαδή είτε αλλαζεις τα feed(δεν χάνεις τιποτα) ,ειτα μεσα απο το μενου >ρυθμίσεις>Flash image και οταν εμφανιστεί το παράθυρο (για να μην χάσεις τις ρυθμίσεις σου ) την επιλογη "Yes,with backup"

    4612ec9ac21.jpg547b8e71c7a2c4ea02727f187.jpg9e85254af9c2f096.jpg

  • επειδη δεν γνωριζω τι ειναι το openmultiboot πιθανο με image στο flash του δεκτη εκτος αν το open ειναι καλυτερο?

    ειναι αναλογα τα γουστα, το satdreamgr εμενα μου αρεσε πολυ προσωπικα διοτι ειναι πολυ κοντα στο openpli που ειχα πριν,ειναι "ελαφρι" image με τα ολα του. τωρα για το αν θα σου αρεσει δεν το ξερω:).περα απο αυτο τωρα ποιον δεκτη εχεις,λογικα τα παιδια θα εχουν βγαλει εικονα και για τον δεκτη σου.αναλογα λοιπον τον δεκτη σου ναι θα μπορεις να το περασεις

  • μαλλον χαζομαρα θα ειπα.

    Το satdreamgr ειναι firmware οπως το openatv?

    Αν ναι δεν με ενδιαφερει καλο ειναι το openatv που εχω

    Απλα νομιζα διοτι πισω απο τις εικονες εχει την ΕΡΤ και νομιζα οτι το προγραμμα αυτο ανοιγει τα ελληνικα

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!