Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 392,902 times. The last Post () by senos.

  • κάλως ήρθες στην παρέα μας

    πρώτα απ' όλα θα πρέπει ακριβώς να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις γιατι ειναι πολύ αόριστα " οσο το δυνατόν περισσότερους δορυφόρους με κυρίως τα ελληνικά κανάλια όλα και κάποια του εξωτερικού"...:whatthefuck: πχ μπορει να εχει απο 15°west εως 75°East να υπαρχουνε αυτα που θελεις αλλά να μην ανοίγουνε:wtf1:

    το να βάλεις το πιάτο ή πιατα στον ιστό την επίγεια κεραία θα εχεις καποια προβλήματα με την ανύψωση (ELevetion) και ενα αλλο προβλημα ειναι οτι αν ειναι πχ 100 cm το πιατο με δυνατο αερα στην καλύτερη θα λυγίσει ο ιστος στην χειρότερη "θα γίνει πουλί"

    Για τα ποσα καλώδια ..ένα καλώδιο ειναι αρκετό ακομα και το υπάρχον της κεραια αν ειναι ιδιοκτήτη και οχι στην κεντρική εγκατάσταση , γιατι επιπλέον καλωδια στο διαμερισμα θα περάσεις μόνο αν θέλεις σε 2ον δεκτη ή αν θελεις να κανεις έγραφες και ταυτόχρονα να παρακολουθείς.

    Για μηχάνημα υπαρχουνε 2 κατηγορίες τα μη enigma2 και τα enigma2 που βασίζονται στο linux .Tα μη enigma2 τα λεγόμενα "ALI " ξεκινάνε απο τα 35€ .Tα enigma2 " ξεκινάνε απο τα 80€ τα mips (μη 4Κ)

    και τα απο 125€ τα arm(4k)

  • Καλώς σας βρήκα φίλε μου και σε ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση

    Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί αρκετά με αυτά που διαβάζω για αυτό και αποφάσισα να ρωτήσω να αρχίσω να απαντάω από τα εύκολα.

    Αρχικά θέλω να έχω δύο τηλεοράσεις σαλόνι και κρεβατοκάμαρα άρα θέλω δύο καλώδια έναν για κάθε αποκωδικοποιητή και προφανώς δύο μηχανήματα.

    Τώρα όσον αφορά τα μηχανήματα είναι καθαρά θέμα επιλογής μου και φαντάζομαι το τι θέλω να κάνω εγώ και πόσα χρήματα θέλω να διαθέσω.

    Απλά κάπου διάβασα ότι για να βλέπεις Hd πρέπει να πάρεις και το αντίστοιχο μηχάνημα και το αντίστοιχο για 4K φυσικά νομίζω στέκει αυτό.

    Πάμε στο διαταυτα τώρα τι θέλω να βλέπω θέλω να βλέπω τα ελληνικά κανάλια της digea και αν είναι εφικτό τα κανάλια της περιφέρειας κυρίως της Ηπείρου γιατί κατάγομαι από εκεί

    (Από αυτά τα λίγα που ξέρω και διάβασα τα ελληνικά συνδρομητικά κανάλια από της δύο Ελληνικές πλατφόρμες δεν τα βρίσκεις πια).

    Από τις άλλες χώρες με ενδιαφέρει κυρίως το Ηνωμένο Βασίλειο (Αγγλία Σκωτία κατά κύριο λόγω).

    Είπα όσο το δυνατόν περισσότερους δορυφόρους γιατί βλέπω ότι αυτά που θέλω είναι από διαφορετικούς δορυφόρους και διαφορετικές μοίρες (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό). Να σου δώσω και ένα παράδειγμα βλέπω ότι κάποια κανάλια που θέλω είναι σε αυτή την συχνότητα Eutelsat 3B 3.0°E και άλλα σε αυτή Eutelsat 9B 9.0°E για αυτό λέω μήπως θέλω παραπάνω από ένα πιάτο.

    Από εδώ και πέρα αρχίζω και χάνομαι γιατί διαβάζω για κάτι cccam, oscam,zcam,power vu για κάτι σερβερς κάρτες συνδρομές

  • Digea3Ε και ert39Ε δεν χρειάζεσαι αφού είσαι στην Αθήνα τα περιφερειακά τα άλλα πως θα τα βρεις ??? Αφού είναι μέσω οπτικης ίνας στα κέντρα εκπομπής ...???? Αν λες για το ςky uk το οποίο δεν...πια ,και γενικά ότι είναι στον 28.2e αλλά θέλει μεγάλο πιάτο και δεν είναι όλα εφικτά

    Τα μόνα που έχουν hackαριστει πλήρως είναι τα powervu όπως τα discovery σε 0.8w και 4.8Ε και τα afn 9E

  • Digea3Ε και ert39Ε δεν χρειάζεσαι αφού είσαι στην Αθήνα τα περιφερειακά τα άλλα πως θα τα βρεις ??? Αφού είναι μέσω οπτικης ίνας στα κέντρα εκπομπής ...???? Αν λες για το ςky uk το οποίο δεν...πια ,και γενικά ότι είναι στον 28.2e αλλά θέλει μεγάλο πιάτο και δεν είναι όλα εφικτά

    Τα μόνα που έχουν hackαριστει πλήρως είναι τα powervu όπως τα discovery σε 0.8w και 4.8Ε και τα afn 9E

    Για τα περιφερειακά δεν είχα ιδέα ότι δουλεύουν έτσι νόμιζα ότι επειδή κάποιες Ελληνικές πλατφόρμες τα δίναν θα μπορούσα να τα βρω και σε δορυφόρο.

    Για αυτό μιλούσα αλλά δεν ήθελα να το αναφέρω.

    Άγνωστη λέξη εδώ το powervu...

    Αν κατάλαβα καλά σε αυτές τις συχνότητες πέραν από ξένα κανάλια έχει και Ελληνικά κανάλια "γενικού" ενδιαφέροντος πχ αυτά που δείχνουν Ελληνικό κύπελλο;;

    Αν υπάρχει θέμα και έχω παραβεί κάποιον κανόνα να διαγράψετε την δημοσίευση.

  • Κανονες δεν παραβιάζεις αλλά είναι πονηρά ερωτήματα σε δύσκολες εποχές...

    Τα powervu είναι σύστημα κρυπτογράφησης χωρίς κάρτα πρόσβασης

    Ναι καταλαβαίνω.

    Απλά δεν έχω ιδέα και προσπαθώ να βρω μια άκρη.

    Αυτό το σύστημα κρυπτογράφησης απαιτεί κάποιο συγκεκριμένο μηχάνημα η μπορεί να μπει και σε αυτά που έχω ας πούμε;

    Και τον κυριότερο είναι δωρεάν η με συνδρομή;

  • Με αυτά που εχεις όχι γιατί θέλει το πρότυπο dvb-s2 τα δικά σου είναι dvb-s

    Θέλει πιο νέα πχ o edision picco s2 με τα 34€ και την ανεπίσημη αναβάθμιση κάνει την δουλειά γιατί δεν είναι με card sharing αλλά με κλειδι αυτό το σύστημα

  • Με αυτά που εχεις όχι γιατί θέλει το πρότυπο dvb-s2 τα δικά σου είναι dvb-s

    Θέλει πιο νέα πχ o edision picco s2 με τα 34€ και την ανεπίσημη αναβάθμιση κάνει την δουλειά γιατί δεν είναι με card sharing αλλά με κλειδι αυτό το σύστημα

    Αυτά που έχω οπότε τα πάω για ανακύκλωση.

    Μια χαρά λεφτά είναι .

    Λογικά στο ίντερνετ θα υπάρχουν οδηγίες για το τι και το πώς .

    Άρα για να ξεκινήσω να το φτιάχνω σιγά σιγά θα χρειαστώ ένα πιάτο με διάμετρο 100 cm, 3 lnbs ένα για κάθε συχνότητα και σύνδεση με το καλώδιο της επίγειας κεραίες που τρέχει όλο το σπίτι αγορά του μηχανήματος σύνδεση με τον δορυφόρο να περάσω στο μηχάνημα το λειτουργικό που λες να κάνω αναζήτηση και έτοιμος;

  • :scundered: όπα ??? 1 lnb είναι ένα για κάθε δορυφόρο

    Για το καλώδιο θα τα μπλέξεις θέλει ένα μικτή πάνω ενα κάτω καλύτερα βάλε ένα καδωλιο νέο κκαι να είναι κάποιας ποιότητα για να μην έχεις θέματα γιατί δεν ξέρουμε τι έχεις...???

  • :scundered: όπα ??? 1 lnb είναι ένα για κάθε δορυφόρο

    Για το καλώδιο θα τα μπλέξεις θέλει ένα μικτή πάνω ενα κάτω καλύτερα βάλε ένα καδωλιο νέο κκαι να είναι κάποιας ποιότητα για να μην έχεις θέματα γιατί δεν ξέρουμε τι έχεις...???

    Αρα για αυτά τα 0.8w και 4.8Ε και τα afn 9E που μου είπες θέλω ένα η τρία lnb;

  • Μηπως πρέπει να διαβάσεις πρώτα ??

    Και μήπως μπεις σε μπελά και περιττά έξοδα ? Γιατί δεν είναι και τόσο εύκολο

    Όπως έχεις τα 3 lnb θέλεις και ένα διακόπτη diseqc 4αρη, βασεις για τα lnb ,το πιάτο και βάση για το πιάτο .αλλά διάβασε πρώτα γιατί δεν είναι εύκολο

    Και ο δέκτης αυτός που σου είπα αν δεν το έχεις ξανακάνεις θα σου φανεί βουνό με το σήμα

  • Μηπως πρέπει να διαβάσεις πρώτα ??

    Και μήπως μπεις σε μπελά και περιττά έξοδα ? Γιατί δεν είναι και τόσο εύκολο

    Όπως έχεις τα 3 lnb θέλεις και ένα διακόπτη diseqc 4αρη βασεις για τα lnb το πιάτο και βάση για το πιάτο .αλλά διάβασε πρώτα γιατί δεν είναι εύκολο

    Και ο δέκτης αυτός που σου είπα αν δεν το έχεις ξανακάνεις θα σου φανεί βουνό με το σήμα

    Κοίτα επειδή δεν το έχω θα φώναζα κάποιον τεχνικό να μου κάνει την σύνδεση και στο πιάτο και στα lnb αλλά θέλω να ξέρω τι και πως μην με πιάσει Μ....

  • Δεν ξέρεις τι μπορεί να βρει μπροστά του..

    Και ένα άλλο που Μπορεί είναι να βάλεις μόνο τον 4.8Ε (γιατί ο 0.8w εχει τα ίδια απλός είναι hd)και τον 9Ε που έχει ta afn ,αλλά τώρα Γεννάται το ερώτημα αν ο picco θα ανοίξει τα afn???ή θα πρέπει να πας μόνο σε enigma?

  • Δεν ξέρεις τι μπορεί να βρει μπροστά του..

    Και ένα άλλο που Μπορεί είναι να βάλεις μόνο τον 4.8Ε (γιατί ο 0.8w εχει τα ίδια απλός είναι hd)και τον 9Ε που έχει κάνει afn αλλά τώρα Γεννάται το ερώτημα αν ο picco ανοίξει τα afn???ή θα πρέπει να πας μόνο σε enigma?

    Κοίτα αν τα βάλω θα το βάλω μια και καλή για να έχω και τα hd.

    Εσύ τι λες για να μειώσω το κόστος και καλά κάνεις και μου το λες.

    Τώρα αν δουλεύει η όχι νομίζω μόνο με ψάξιμο θα βρω τι γίνεται

    Πάντως όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και για τον χρόνο που αφιέρωσες για να με βοηθήσεις και να μου εξηγήσεις.

  • καλησπερα σε ολους. σε δεκτη osmini ενω κανω διαγραφη καποιων καναλιων απο καποιο δορυφορο μετα απο επανεκινηση του δεκτη τα καναλια ειναι παλι εκει. σαν να μην τα εσβησα. γιατι το κανει αυτο??

    Φίλε μου, επειδή αυτήν την περίοδο δεν έχω δέκτη enigma 2, και δεν τα θυμάμαι καλά, θα σου πω ότι πρέπει να απενεργοποιήσεις το scanning background το οποίο βρίσκεται στο channel options ή κάτι σχετικό.

  • παιδια καλησπερα.για να παιξω αρχεια ταινιας στον δεκτη απο usb flash πρεπει να κανω εγκατασταση το vlc η μπορει να γινει και απο τα προσθετα που εχει επιλογη για αναπαραγωγη πολυμεσων?βασικα εκανα εγκατασταση το vlc αλλα οταν το ανοιξα μου εβγαλε κατι επιλογες για add server και κατι τετοια οποτε το αφησα...

  • Επισης να πούμε πως ανοίγουν και κάποια κανάλια από d-smart στις 42e. Για να δούμε, πολλοί λέγανε πως το sharing θα μας άφηνε γεια, αλλά εγώ βλέπω πως αντιστέκεται σθεναρά.....

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!