Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,856 times. The last Post () by bigapple.

  • Γειά σας!

    Έχω λίγες απορίες για τον νέο δέκτη μου OCTAGON SF8008 κι ελπίζω να μη γίνω περίγελος διότι είμαι εντελώς νέος χρήστης Linux.

    Κατεβάζω χειροκίνητα τα κανάλια για να κάνω σωστή διαλογή κι ενώ κρατάω και μερικά ραδιοφωνικά, δεν μπορώ να βρώ που τα έχει αποθηκεύσει, δεν τα εμφανίζει στη λίστα με όλα τα κανάλια. Έχει στο Τ/Χ κουμπί Tv/Radio αλλά δεν εμφανίζει τίποτα!

    Επίσης δεν βρήκα πως κλειδώνεις τα τσοντοκάναλα και το πιό βασικό πώς κάνεις backup τα κανάλια (και άλλες ρυθμίσεις αν γίνεται)!

    Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

    octagon sf8008 4K combo

  • Για backup του image υπάρχει στα πρόσθετα το backup suite, αν θέλεις τα κανάλια και επεξεργασία τοτε χρειάζεται το dreamboxedit στο pc.

    Για το κλείδωμα καναλιών υπάρχει στις ρυθμίσεις ο γονικός έλεγχος .

    Στα ραδιόφωνα αν θυμάμαι καλά όταν πατάμε το radio/tv σε πάει σε ένα userbouquet με αγαπημένα ραδιόφωνα Στο οποίο θα πρέπει να τα προσθέσεις ...λογικά αν πατήσεις το βελάκι πάνω και μετά κόκκινο κουμπί θα δεις όλα από τους δορυφόρους τα ραδιόφωνα

    596df4fb1ab62344b79c.jpg

    77a433d70c906e3469ef26.jpg

    c5274e82228b5aa7c80.jpg

  • Σ' ευχαριστώ και πάλι medousa89, με τη βοήθειά σου βρήκα το κλείδωμα καναλιών και πώς να κάνω backup τα κανάλια,

    όσο για τα ραδιόφωνα τα εμφανίζει μόνο με το πλήκτρο Help και όχι με το TvRadio όπως θα έπρεπε,τακτοποιήθηκε κι αυτό.

    octagon sf8008 4K combo

  • Άσχετο με τα δορυφορικά#

    Με την νέα εφαρμογή του φόρουμ χάθηκε η επιλογή στο να γράφουμε αριστερά στο προφίλ μας, το δέκτη, την εγκατάσταση που έχουμε κλπ. Νομίζω πως ήτανε σημαντικό στο να βλέπουμε πάνω σε ποια εγκατάσταση δουλεύει ο καθένας, ώστε και να μαθαίνουμε αλλά και να μη χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε.

    Εκτός και αν δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι εγώ.

  • Στην υβριδική TV της ΕΡΤ και των άλλων ξένων καναλιών βλέπω πολύ θαμπή εικόνα, σαν να είναι οι ρυθμίσεις αντίθεσης & φωτεινότητας κοντά στο μηδέν.

    Όταν ανεβάζω τη διαφάνεια του μενού κοντα στο 80% στρώνει η εικόνα, αλλά επειδή το μενού ούτε που φαίνεται για να χειριστώ τις ρυθμίσεις με ζορίζει αφάνταστα.

    Καμία λύση γι αυτό έχει αναφερθεί?

    octagon sf8008 4K combo

  • Στο hbbtv δεν έχει πρόβλημα άρα κάτι γίνεται μάλλον από τον κατασκευαστή

    Και παρένθεση για το enigma2 αν ο κατασκευαστής του δέκτης δεν έχει σωστούς driver δεν φταίει το enigma2 για την δυσλειτουργία

  • εγω παλι... με τον ιδιο δεκτη, δε βλεπω παρομοιο προβλημα. μια χαρα μου φαινεται και η υβριδικη της ΕΡΤ, και τα λοιπα ξενα καναλια (tv lg 19" k sony 40")


    δοκιμασε να κατεβασεις την εφαρμογη autoresolution,

    καθως επισης (επειδη μου ετυχε προσφατα) δοκιμασε με καποιο ποιοτικοτερο καλωδιο hdmi (εαν αυτο που εχεις ειναι καποιο πολυ απλο...)

  • Άλλος μπελάς με βρήκε τώρα. Έκανα online αναβάθμιση του δέκτη και όταν τελείωσε κι έκανε επανεκκίνηση, μέτρησε στην πρόσοψη καμιά 8-10 φορές μέχρι το 100 και στο τέλος έμεινε με το 100 στην πρόσοψη και το λογότυπο του SaiDreamGr 6 στην οθόνη της TV.

    Μετά απο μερικά λεπτά κάνει την ίδια προσπάθεια απο μόνος του και ξαναμένει στο 100.

    Τώρα υπάρχει άλλη λύση για επαναφορά εκτός από το ξεκίνημα απ' το μηδέν?

    Κι αν πάει εκεί το πράμα, έχει δοκιμάσει κάποιος άλλο απροβλημάτιστο αίνιγμα να μου προτείνει?

    octagon sf8008 4K combo

  • απροβληματιστο enigma, ειναι μονο αυτο που το βαζεις, το δοκιμαζεις και δεν το αναβαθμιζεις ποτε... (και ουτε προσθετα βαζεις-βγαζεις,γιατι καποιοι μπορει να στραβοκατσει...)


    λιγη ωριτσα υπομονη, βρεθηκε το προβλημα, διορθωνεται στη βαση δεδομενων και θα μπορεσεις να το διορθωσεις με ενα online update (μεσω telnet) για να μην χρειαστει να ξαναπερασεις απο την αρχη το λογισμικο...

  • Για τα Abertis DTT στον Hispasat υπάρχει κάποιο νήμα και δεν το βρήκα?

    Εννοώ πώς τα κατεβάζουμε στο δέκτη και αν ανοίγουν?


    Στο Flysat για παράδειγμα βλέπω τα εξής στοιχεία της μετάδοσης :

    ABERTIS HSA-68

    12671 V

    DVB-S2/8PSK

    TS

    30000 3/4

    Stream 8006 - HSA-68.3 (818 MHz) RGE Cat SID-1006 ONID-8916 TID-1008


    Στον δέκτη μου στη χειροκίνητη ανίχνευση έχω τις εξής ρυθμίσεις να τροποποιήσω :

    Τύπος ροής αναμεταδότη : Multistream

    ID ροής εισόδου : 000

    PLS Λειτουργία : Root/Gold/Combo

    PLS Κωδικός : 000000


    T2MI PLP : Ενεργό ή όχι ?

    T2MI PLP ID : 000

    T2MI PID : 0000


    Παρακαλώ και πάλι τα φώτα σας.

    Ευχαριστώ.

    octagon sf8008 4K combo

  • Ειναι με stream relay (άρα userbouquet)και θέλεις κάποια έτοιμα settings ... Επιπλέον χρειάζεται το astra-sm (συν τις ρυθμίσεις για τα καναλια astra.conf)και το aberitis script (πχ για εσένα έκδοση για arm) και τα κλειδιά,

    Και περισσότερα μπορείς να δεις στην διεθνή ενότητα

  • Ααα, τόσο εύκολο! Εγώ είδα τα κλειδιά στο τελευταίο SoftcamKey και πίστεψα οτι απλά απομένει το κατέβασμα των καναλιών στον δέκτη!

    Ευχαριστώ πολύ πάντως για την καθοδήγηση, ίσως κάποια στιγμή να το παλέψω κι αυτό.

    octagon sf8008 4K combo

  • καλημερα στην παρεα. εχω τον edision picco s2 και απο χθες το βραδυ δεν ανοιγει. δειχνει στην αρχη για λιγο το λογοτυπο edision picco s2 και μετα τιποτα. υπαρχει τροπος να του ξαναπερασω το λογισμικο ή να παει για επιστροφη απο εκει που το πηρα.??

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!