Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,885 times. The last Post () by bigapple.

  • Πιθανώς να έχεις κάποιο θέμα με την ρύθμιση του πιάτου ή με την εγκατάσταση π.χ. της βάσης/ιστού η οποία πρέπει να είναι απολύτως κατακόρυφη.

  • Αν έχεις διαφορά 1 mm πχ στην ανύψωση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στις πολύ δύσκολες συχνότητες . Και όπως σου αναφέρουν και πιο πάνω πρέπει η βάση να είναι απόλυτα στην κάθετο σε Χ και Υ ,αλλά θέλει ελέγχο ξανά το σύστημα γιατι μπορεί από δυνατό άνεμο να υπάρχει μετατόπιση ως προς τον ΧΥ είτε να έχει χαλαρώσει κάποια από τις βίδες.

    Τέλος υπάρχει και πιθανότατα να μην έχει αποθηκευτεί σωστά η θέση του 10 ως προς το μέγιστο σήμα

  • καλησπερα παιδια. λιγο πριν το καλοκαιρι αγορασα το picco s2 και απο χτες αναβει και σβηνει μονος του. τον πηγα εκει απο οπου τον αγορασα και μου λεει η υπαλληλος οτι δεν εχει εγγυηση (επι λεξη "και ποιος σας ειπε εσας κυριε οτι εχουν εγγυηση αυτοι οι αποκωδικοποιητες"). να ριξω ενα τηλεφωνακι στην edision ?? να τους βαλει ενα χερακι??

  • τροφοδοτικο (οταν ειναι εξωτερικο) και τηλεκοντρολ δεν καλυπτονται απο εγγυηση.


    ο αποκωδικοποιητης εχει κανονικα εγγυηση (δεν θυμαμαι αν ο συγκεκριμενος εχει 2 η 5 χρονια εγγυηση)

    edit : στην σελιδα τους λεει 2..., οποτε 2 χρονια


    οποτε...

    1) αν θες δοκιμαζεις μονος σου ενα τροφοδοτικο (12V 2A) , γιατι ειναι η πιο συνηθισμενη αιτια (και δεν καλυπτεται απο εγγυηση)

    2) αφου δοκιμασεις τροφοδοτικο, αν δεν εχεις αποτελεσμα, ξαναπας στο μαγαζι και του λες, οτι ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ 2 χρονια, και εαν δεν το ξερει,ας ενημερωθει.

    3) ... αν δεν βγαλεις ακρη με τα 2 παραπανω, επικοινωνεις με edision και τους αναφερεις το καταστημα...

  • Καλημέρα σε όλους,


    μια παράμετρο να θέσω στην λήψη των feed. Είδα τεράστια διαφορά σε 7° και 10° όταν άλλαξα καλωδίωση κι έβαλα αρκετά καλύτερη από αυτήν που είχα.

    Είναι σχεδόν διπλάσια η τιμή αλλά το κάνεις μία φορά και πραγματικά αξίζει

  • Οι συγκεκριμένες προσωρινές εκπομπές έχουν χαμηλό σήμα, επειδή δεν προορίζονται για ευρείας κλίμακας λήψη, επομένως ο,τιδήποτε περιορίζει τις απώλειες στο σήμα, όπως η καλή στόχευση (AZ/EL), η απόλυτη κατακορυφότητα του ιστού, η καλωδίωση, η ευαισθησία του tuner, το fine tuning, το lnb, έχει σημασία.

  • Οι συγκεκριμένες προσωρινές εκπομπές έχουν χαμηλό σήμα, επειδή δεν προορίζονται για ευρείας κλίμακας λήψη, επομένως ο,τιδήποτε περιορίζει τις απώλειες στο σήμα, όπως η καλή στόχευση (AZ/EL), η απόλυτη κατακορυφότητα του ιστού, η καλωδίωση, η ευαισθησία του tuner, το fine tuning, το lnb, έχει σημασία.

    γι'αυτό κι από παλαιότερα κράζω......πες τα χρυσόστομε και οι υπόλοιποι όσοι έγραψαν δικια έχουν

    ..μια χαρα ειναι το πιατο,

    επειδη δεν εχω ασχοληθει με τα feed μαλλον εγω καπου κανω λαθος

    τα παιδιά με τις γνώσεις τους προσπαθούν να βοηθήσουν ΑΛΛΑ να μου πεις συμπατριώτη ότι κάτι βάζεις λάθος στο κλειδάκι & δεν <φωτίζει> το κανάλι να το καταλάβω ή πως όταν πήγες να το λάβεις είχε κατακλυσμό πάλι ΟΚ

    στη λήψη τι να μην γίνεται καλά εξαιτίας του ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ?;

    τις συχνότητες υποθέτω ξέρεις να τις βάλεις......πχ αν είσαι σε enigma2 δέκτη θέλει dvb-s2 συνήθως & fec: auto κλπ...

    δεν ειναι εκεί το θέμα θεωρώ όμως


    υποθέτω επίσης ότι πας να λάβεις το feed τις συγκεκριμένες ώρες που είναι <ανεβασμένο> & όχι ώρες μετά έτσι?


    δεν μας ανέφερες αν γνωρίζεις να στήνεις μόνος σου κάτοπτρο εξ'αρχής & με ακρίβεια ή αν στο έχει σετάρει πεπειραμένος τεχνικός


    για παράδειγμα είμαι ειδικός στις παράκεντρες λήψεις δεν με κοντράρει ούτε νοβίτης ή οτετζής εκεί.....στο κινητό ίσως

    το κινητό κάτοπρο λοιπόν οπως σου είπε κι ο medousa μπορεί πες από δυνατό άνεμο (κόντρα κιόλας) πες από χαλάρωση ή ότι άλλο τεσπα είναι πιο ευαίσθητο από 1 σταθερή εγκατάσταση, όπως & 1 απλή εγκατάσταση σταθερή είναι λιγότερο ευαίσθητη από παράκεντρες με μπάρες ή άλλα εξειδικευμένα στηρίγματα....


    γι'αυτό υπάρχει περίπτωση να θέλει επανέλεγχο κάθε τόσους μήνες. πχ κάποιοι από μας όταν βρούμε καλοκαιρία κάνουμε μια συντηρησούλα το χρόνο όπως κάνεις σε μοτο ή αυτοκινητο


    στο καλώδιο που αναφέρθηκε παραπάνω αν έχεις απόσταση μεγάλη ή το καλώδιό σου είναι αρκετά παλαιό κάνε ανακαλωδίωση με σύγχρονο πιο θωρακισμένο (αναλογα που περνάει) & σιγουρα με 1 που θαχει λίγες απώλειες ανά 100 μέτρα (ταχω ξανα ματα γραψει)

    1 αξιόπιστο & όχι φτηνιάρικ LNB σίγουρα βοηθά

    το tuner σαφώς να έχει ευαισθησία........στο προφιλ σου δεν γράφει τι δέκτη χρησιμοποιείς, πες μας αν θες

    στο κάτοπτρο πέρα από σκουριές βαθιές υπάρχει θέμα αν έχει <στραβώσει> :(

    το κινητό το δυνατότερο σήμα θεωρητικά το βγάζει στις 23 περίπου (αν είσαι αθηνα πχ) γι'αυτό και καλά έχεις κάνει που διαθέτεις 125! γιατί στα άκρα αρχίζουν οι απώλειες


    με wf t90 (97πλ x 108υψ αν καλοθυμάμαι) βγάζω 10east οριακά λαμβάνοντας & τον 9 ταυτόχρονα στο ίδιο κάτοπτρο

    θα μου πεις βέβαια είναι ποιοτικό υλικό κλπ αλλά σε 125 έπρεπε να το βγάζεις......σε ποια περιφέρεια της χώρας είσαι? Ελλάδα φαντάζομαι ε


    στη λήψη αν κάποιος το κάνει μόνος του χωρίς αρκετή εμπειρία ακόμα & η τοποθέτηση του lnb πολύ μπροστά ή πίσω στο <λαιμό> μπορεί μετά να μην βγάζει φουλ τον δορυφόρο. όταν πιάνεις τόσα κανάλια δεν σημαίνει ότι βγάζεις πλήρως τον δορυφόρο....πόσο μάλλον τα feed

  • τα feed σε 7Ε & 10Ε για Αθηνα τι διαμετρο κατ΄ελαχιστον χρειαζεται??

    δεν μπορεί να σου πει κανείς με ακρίβεια ή επίσημα γιατί η λήψη τους είναι τουλάχιστον <παράτυπη> να το πω έτσι

    δεν είναι δλδ λήψη ενός πακέτου κάποιας χώρας που έχει <σηκώσει> τα κανάλια του σε 1 δορυφόρο & μετά έχει δει από τους τόσους χιλιάδες πελάτες του ότι με 60 ή 80 εκατοστά κάτοπτρο σε νορμάλ καιρικά λαμβάνουν σήμα χωρίς πολλά παράπονα απ'τα feedbacks

    γιατί το σπορ των feed ειναι για λίγους & δεν υπάρχουν οι ατελείωτες αναφορές σήματος

    τέλος είναι καλό να αναφέρουμε από ποια περίπου περιοχή προσπαθούμε τη λήψη


    ο 39 βολευει τη χώρα μας όπως είπε ο georgeflu & βαλκάνια γενικότερα θα λεγα

    o 10 ευννοεί συνήθως αυτούς στη κεντρική ευρώπη κλπ

  • Αλλαξα τροφοδοτικό και πάλι τα ίδια. Άρα όλα τα υπολοιπα.

    θα πω κάτι αν και τώρα δεν έχει αξία μα για κάθε επόμενη μελλοντική αγορά προτιμήστε μαγαζί καθαρά με δορυφορικά και συναφή!

    να βλέπετε επίσης τα google reviews από την οδό του καταστήματος αν δεν έχετε κάποιον να σας συστήσει εγνωσμένης αξίας κατάστημα & αξιόπιστο


    τώρα στην περίπτωση σου όντως είναι 2 έτη και αν έχεις & την απόδειξη μπορείς να τους κυνηγάς κιόλας

    αν όχι η edision αν δεν έχει κάνει κάποια ζημιά <χοντρή> από δική σου υπαιτιότητα νασαι σίγουρος ότι θα σε εξυπηρετήσει το λέω μετα λόγου γνώσεως & εμπειρίας!

    ευτυχώς δεν υπάρχουν τέτοια κλώνοι, οπότε αν υπάρχει πάνω το #### part number είσαι κομπλέ

    κυνήγα & το μαγαζί που λέει το λιγότερο μπούρδες


    να κάνω & μια μαντεψιά σε περίπτωση που είσαι εντός αθηνών..... μήπως αυτή η <<Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ>> λέω μήπως πήγες στη κοπελίτσα στο Αιγάλεω?;; :P

    κάτι πάει το μυαλό μου γι'αυτό...


    απεχθάνομαι τις ευγένειες τα σεις κύριε κλπ ΣΚΟΠΟΣ στις εμπορικές επιχειρήσεις είναι να γίνεται η δουλειά μας

    την ευγένειά τους έχοντας γραμμένο τον πελάτη στα παλαιά τους υποδήματα να την βάλουν εκεί που ξέρουν.........

    τεσπα το λέω γιατί εσύ εγώ & οι υπόλοιποι είμαστε που πηγαινοερχόμαστε αδίκως σε τέτοιες περιπτώσεις υπόψιν! και δεν βάζω οδοιπορικά έξοδα δεν είμαι μπακάλης & μίζερος.... αλλά δεν έχουμε καιρό & για χάσιμο στην τελική

  • Γιάννη,

    επειδή οι ελληνικές λέξεις επιδέχονται διάφορες ερμηνείες να διευκρινίσω:

    ρώτησα για την διάμετρο του πιάτου που χρειάζονται συνήθως τα feed στην Αθήνα για να δω αν αυτό που έχω είναι αρκετό.

    Η εκτίμηση μου πως ίσως κάνω εγώ κάποιο λάθος, προφανώς στην συγκεκριμένη περίπτωση το λάθος μου θα είναι κάποια απαιτούμενη μικρορυθμιση στο πιάτο καθώς δεν έχω προβλήματα λήψης σε δορυφόρους και κανάλια που συνήθως βλέπω...

    μια και ρώτησες : χρησιμοποιώ δέκτη vu+ solo2 , πιάτο Gibertini op125, moter Stab HH120 και φυσικά στησίματα και ρυθμίσεις ολομόναχος με ένα πεδιομετρο Satlink ws-6979

  • αν επιτρέπεται, τι μάρκα lnb έχεις? είναι καινούριο? επειδή παλιότερα μου έχει τύχει να μην έχω σήμα σε 4-5 κανάλια από ένα δορυφόρο και με αλλαγή lnb, όλα πένα... γιατί το 1,25 ακούγεται για επαρκές μέγεθος για αυτό που θες...

  • ναι

    κοίτα μπορεί να χρειάζεται κάποια μικρορυθμιση, επειδή δεν με πολυ απασχολουν τα feed, απλά ετυχε σε κάποιο παιγνίδι που βρήκα ενa feed δεν το έπιασα- αυτό έγινε κανα δυο τρεις φορες, γιαυτο επειδη ετυχε η κουβεντα το ρωτησα

  • Eutelsat-10A @ 10° east 11346 H 27500 AFP hd europe

    Eutelsat-7A @ 7° east 11221 H 27500 TFM Senagal
    Eutelsat-7B @ 7° east 12530 H 1480 Or Hachaim

    τα υποτιθέμενα πιο δυνατά σήματα που δίνουν οι άγγλοι..


Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!