Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 401,395 times. The last Post () by bigapple.

  • οι συχνότητες που ανέφερες σε 10Ε και 7Ε και έβαλα και άλλες δυο τυχαίες μέσα από τον δέκτη...

    ίσως πρέπει να βρω και άλλες συχνότητες αναφοράς και ίσως να θέλει μικρορυθμιση το πιάτο.

    Ευχαριστώ πάντως.. κάποια στιγμή θα ασχοληθώ

    7f75d9c8d78088.jpg


    4ffca982d4516311ec88.jpg

    6fde8.jpg

    31945cfd4471ad857.jpg

    c37c6cb6eb8a844c664b72c6.jpg

  • Φίλε maxtak,

    Εξ ιδίας πείρας, με το ίδιο πιάτο και το ίδιο lnb, επίσης στην Αθήνα:

    Οι συχνότητες των feed, έχουν ένα "περιθώριο" +-2-3 Mhz, ανάλογα με τον δέκτη. Πρέπει λοιπόν να προσπαθείς να συντονίσεις τον δέκτη με υπομονή, κάνοντας δοκιμή με τις πλησιέστερες προς τα πάνω ή προς τα κάτω τιμές της προτεινόμενης συχνότητας. Επίσης εγώ μικρομετακινώ δεξιά-αριστερά ένα τικ το πιάτο μέσω του positioner, που έχω. Fine tuning είναι και αυτό, όπως και η μετακίνηση του lnb κατά μήκος του λαιμού του μέσα έξω.

    Επίσης το μοτέρ σου κινείται από τον δέκτη, είναι οριακό για το μέγεθος του πιάτου σου, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της εταιρείας του μοτέρ, και μπορεί να έχει αποκτήσει τζόγο.

    Μια δοκιμή, που μπορείς να κάνεις είναι να παίζεις το πιάτο αριστερά δεξιά πάνω κάτω με τα δάκτυλά σου κατά τη διάρκεια εκπομπής ενός feed, που δεν θα σε ενδιαφέρει να την παρακολουθήσεις. Μόλις πετύχεις το μέγιστο σήμα (εύκολο με το πεδιόμετρο που έχεις), κάνεις την ανάλογη ρύθμιση στο μοτέρ.

    Φυσικά η απόλυτη κατακορυφότητα του ιστού είναι αδιαπραγμάτευτη, όπως και η πολύ καλή ποιότητα της καλωδίωσης.

    Κάθε διόρθωση ή άλλη συνεισφορά γνώσης και εμπειρίας, από άλλους συμφορουμίτες, είναι ευπρόσδεκτη.

  • Ευχαριστώ...

    αν παρεμπιπτόντως για τους δυο δορυφόρους που συζητάμε υπάρχουν κρατημένες τιμές για κάποιες συχνότητες (όποιες και αν είναι, έτσι κ αλλιως ενδεικτικές είναι από την εγκατάσταση αυτού που τις κράτησε) είναι ευπρόσδεκτες σαν τιμή αναφοράς

  • Γιάννη,

    επειδή οι ελληνικές λέξεις επιδέχονται διάφορες ερμηνείες να διευκρινίσω:

    ρώτησα για την διάμετρο του πιάτου που χρειάζονται συνήθως τα feed στην Αθήνα για να δω αν αυτό που έχω είναι αρκετό.

    Η εκτίμηση μου πως ίσως κάνω εγώ κάποιο λάθος, προφανώς στην συγκεκριμένη περίπτωση το λάθος μου θα είναι κάποια απαιτούμενη μικρορυθμιση στο πιάτο καθώς δεν έχω προβλήματα λήψης σε δορυφόρους και κανάλια που συνήθως βλέπω...

    μια και ρώτησες : χρησιμοποιώ δέκτη vu+ solo2 , πιάτο Gibertini op125, moter Stab HH120 και φυσικά στησίματα και ρυθμίσεις ολομόναχος με ένα πεδιομετρο Satlink ws-6979

    όταν ποστάρω εγώ σεντόνι (αν & κουραστικό...) δεν νομίζω να επιδέχεται οποιασδήποτε παρερμηνείας ή παρεξηγήσεως διότι είμαι σαφέστατος & πλήρως επεξεγηματικός (ΤΟΧΩ ΕΛΑΤΤΩΜΑ)


    όπως ακριβώς το έγραψες ΜΟΝΟ ως ΕΚΤΙΜΗΣΗ & κατά προσέγγιση μπορουμε να σου πούμε περί διαμέτρου σχετικά με feed διότι δεν είναι για λήψεις πακέτων συνδρομητικών πάνω από 1 συγκεκριμένη χώρα όπως σου εξήγησα αλλά για άλλη δουλειά ανεβαίνουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ εκει πάνω συμπατριωτη!


    ωραία μάθαμε δέκτη.....δεν είναι κακός αν και πλέον υπάρχουν δυνατότερα tuners

    το moter είναι power που εχεις

    θετικό που διαθέτεις πεδιόμετρο αλλά δεν είναι πανάκεια ότι βασιζόμενος σε αυτό & μόνο θα βρεις το ιδανικότερο σήμα


    μένει να μας αναφέρεις & από ποια περιοχή περίπου γίνεται η λήψη?

    άλλα feed από τον 10e έχεις ποτέ πιάσει? για μπες & παρακολούθησε όταν θα διαθέτεις χρόνο

    http://www.satelliweb.com/index.php?section=livef&langue=en

  • ναι

    κοίτα μπορεί να χρειάζεται κάποια μικρορυθμιση, επειδή δεν με πολυ απασχολουν τα feed, απλά ετυχε σε κάποιο παιγνίδι που βρήκα ενa feed δεν το έπιασα- αυτό έγινε κανα δυο τρεις φορες,

    επειδή παλιότερα μου έχει τύχει να μην έχω σήμα σε 4-5 κανάλια από ένα δορυφόρο και με αλλαγή lnb, όλα πένα... γιατί το 1,25 ακούγεται για επαρκές μέγεθος για αυτό που θες...


    maxtak

    αξίζει να ασχοληθείς αν σε ενδιαφέρουν αθλητικά διότι το 125 σου λέμε όλοι ότι είναι επαρκές!!

    τις περισσότερες των περιπτώσεων

    καλή συνέχεια!

  • Γιάννη ,

    τα έχουμε ξαναπεί--αλλά ξεχνάς, δεν θεωρώ επιλεκτικά

    είμαστε κοντογειτονακια...>>>> Περιστέρι είμαι

    ..ναι κατα καιρους οταν μου ερχεται εχω πιασει και στον 7Ε και στον 10Ε

    απλα οταν εχω πετυχει κανα παιγνιδακι που μου ηρθε να δω, εκει πεφτω σε μαυρο (στο σημα ) και εχω γνωση ολα οσα αναφερεις για το τι ειναι feed κλπ..κλπ..κλπ


    ...

    το οτι ειναι επαρκες απο αυτα που ειπατε λιγο πολυ ολοι το επιασα...

    καλη συνεχεια..!

  • Ευχαριστώ...

    αν παρεμπιπτόντως για τους δυο δορυφόρους που συζητάμε υπάρχουν κρατημένες τιμές για κάποιες συχνότητες (όποιες και αν είναι, έτσι κ αλλιως ενδεικτικές είναι από την εγκατάσταση αυτού που τις κράτησε) είναι ευπρόσδεκτες σαν τιμή αναφοράς

    φρέσκες

    υποψη είμαι σε σταθερό LNB στο wave frontier που είναι κεντραρισμένο θεωρητικά στις 9,6east για να λαμβάνονται με το ίδιο <ματάκι> 10east full σχεδόν (μόνιμα κανάλια + feed ελληνικού ενδιαφέροντος) & 9east μόνο ο μπ0ΤΕ (z) που μας ενδιαφέρει ;)

    σκοπεύω να βάλω όμως 1 ξέχωρο για τις 9e κάτοπτρο που μου κάναν δωράκι κι έτσι θα ανέβω κι άλλο αφήνοντας μόνο 10e μετά στο wave.....

    65929043ad8716069.jpg


    5715cab1a7865f65ab33.jpg

  • δεν ξεχνάω αλλά θα χαρώ να γνωριστούμε κι από κοντά αφού έχεις καλή μνήμη

    για την περιοχή το ρώτησα για να γράψεις να το δουν κι οι άλλοι

    παλιότερα αν θυμάμαι καλώς στο forum έγραφε στα αριστερα τι εξοπλισμό έχουμε αλλά τώρα είδα ότι τα χει στο Personal Details (μου χε διαφύγει)

    τα έχεις σημειωμένα ΟΚ σορυ δεν το χα παρατηρήσει μετά τις αλλαγές https://www.linuxsat-support.c…/user/58837-maxtak/#about


    Personal Details

    Which STB 1

    Vu+ solo2

    Image In Use

    OpenPli 7

    Accessories

    Gibertini op125 with moter stab HH120 , ρύθμιση με Satlink ws-6979

    Gender

    Male

    Location

    Peristeri-Athens



    αυτά που έχεις πετύχει τότε πες μας συνήθως τι SR είχαν? αν ψιλοθυμάσαι....θέλω να πω ήταν χαμηλό ή ψηλό

    έχει κι αυτό τη σημασία του

  • σε db ήταν μεταξύ 3db και 7db , και επειδή σίγουρα ήταν πριν το καλοκαίρι δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή.. Α, ειχα πιασει και ενα με 1,5db

    βέβαια δεν ήταν ποδόσφαιρο, ήταν κάτι γενικά που ούτε καν τα άφησα να παίξουν ώρα, απλά τα βρήκα και έκανα την δοκιμή

  • σε db ήταν μεταξύ 3db και 7db , και επειδή σίγουρα ήταν πριν το καλοκαίρι δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή.. Α, ειχα πιασει και ενα με 1,5db

    βέβαια δεν ήταν ποδόσφαιρο, ήταν κάτι γενικά που ούτε καν τα άφησα να παίξουν ώρα, απλά τα βρήκα και έκανα την δοκιμή

    όχι όχι SR λέω.........τι Symbol Rate είχαν

    διότι εκεί μετά είναι & θέμα δέκτη που λέγαμε αν ήταν πολύ χαμηλά SR ή όχι

  • δεν τα θυμαμαι αυτα, θα κοιταξω την επομενη φορα

    αλλα πρεπει να ηταν χαμηλα κατω απο 7500

    :thumbup:

    εκεί είναι τα ζόρικα

  • Αν μπορει καποιος να βοηθησει παρακαλω γιατι δεν εχω παρει backup... Πατησα σημερα αναβαθμιση του δεκτη (oamio4k με sd6) μετα την αναβαθμιση ανοιγει ο δεκτης αλλα παντωντας τα βελακια να μπω στα μπουκετα μου βγαζει αυτο το σφαλμα γνωριζει καποιος να βοηθησει για να μην τα σβηνω ολα και φτου απο την αρχη?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!