Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,020 times. The last Post () by bigapple.

  • την εσβησα... τιποτα τα ιδια...

    φιλε Γιωργο ξρεις κατι αρκετα σε πεδεψα, θα το ξανα στεισω αυριο απο την αρχη δεν βαριεσαι... σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε να εισαι καλα καλο σου βραδυ!

  • χρησιμοποιουσες αλλο skin η κατι?

    γιατι εγω παλι.... 6 δεκτες, crash δεν εχω...( και θα ειχε γινει ηδη μεγαλη κουβεντα επι του θεματος...)

  • Συγνωμη που πεταγομαι στην κουβεντα,Γιωργο εγω τελικα τον ξανα εστεισα απο την αρχη και ολα κομπλε.επισης να πω κατεβασα μετα τα update που πηρε ο δεκτης παλι το pli full hd skin και δουλευει αψογα....δεν ξερω τι μπορει να ειχε παθει και να κολλησε εχθες μετα το update.μπορει να τσατιστηκε που τον εκανα update με αλλο σκιν:head banger::laugh1:

  • καλησπερα ,παιδια θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας,εφτιαξα ενα back up για τον δεκτη μου σε περιπτωση γινει κατι στραβο για image openpli 7.1

    το εκανα μεσω μενου και το περασα σε ενα στικακι ...μενου--εγκατασταση---αυτοματη εφεδριεα

    το φακελο back up που φτιαχτικε στο στικακι ειναι περιπου 2,30 mb

    τωρα αυτο αφου εχω φλασαρει παλι το image απο την αρχη ..βαζω το στικακι στο δεκτη και κανω επενεκινηση???

    και μου περναει το back up ?

  • καλησπερα ,παιδια θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας,εφτιαξα ενα back up για τον δεκτη μου σε περιπτωση γινει κατι στραβο για image openpli 7.1

    το εκανα μεσω μενου και το περασα σε ενα στικακι ...μενου--εγκατασταση---αυτοματη εφεδριεα

    το φακελο back up που φτιαχτικε στο στικακι ειναι περιπου 2,30 mb

    τωρα αυτο αφου εχω φλασαρει παλι το image απο την αρχη ..βαζω το στικακι στο δεκτη και κανω επενεκινηση???

    και μου περναει το back up ?

    αυτό ή βγαζεις & ξαναβάζεις το ρεύμα

    αλλά 2mb ΔΕΝ πρεπει να είναι backup.........πολύ λίγο

  • Μμμ λέω να κατεβάσω το backup suite Γιάννη από τα πρόσθετα ..και εμένα λίγο μου φενεται τα 2 mb ,πόσο περίπου πρέπει να είναι το μέγεθος?

  • μηπως το προγραμμα που χρησιμοποιεις,κανει backup τις ρυθμισεις του δεκτη και οχι πληρες image...


    πληρες backup,αναλογα δεκτη και image, απο 40mb εως και 150+...

  • Φιλε δε χρησιμοποίησα κάποιο πρόγραμμα το έκανα μέσω του μενού του openpli και από ότι κατάλαβα δε κάνει πλήρες backup ...


    Μάλλον για 2 mb θα είναι οι ρυθμίσεις

    Με τι πρόγραμμα κάνει πλήρες backup?

  • Επειδη δεν έχει τύχει να δω αγώνα μεσω feeds θέλω να ρωτήσω αν αυτές οι μεταδόσεις έχουν κανονικά περιγραφή η μόνο εικόνα?ρωτάω γιατί έτυχε να δω αγώνα που φαίνεται να ήταν από gova μέσω εφαρμογής σε κινητό (sportzone) και είχε κανονικά εικόνα αλλά από ήχο άκουγες μόνο το πλήθος χωρίς περιγραφή.αρα λογικά από κάπου έκανε stream και υπέθεσα ότι ήταν μέσω feeds

  • στη λιστα με τους δορυφορους με openpli λειτουργικο βλεπω οτι δεν μου εχει τον boulgariasat στις 1,9Ε.πως μπορω να τον προσθεσω μαζι με τα καναλια του χωρις ομως να πειραξω μια λιστα που εχω κανει με αγαπημενα?


    edit: περασα ρυθμισεις vhannibal για μοτορ μου εμφανισε τον δορυφορο εχασα τα αγαπημενα αλλα ενταξει θα τα ξαναβαλω.

  • στη λιστα με τους δορυφορους με openpli λειτουργικο βλεπω οτι δεν μου εχει τον boulgariasat στις 1,9Ε.πως μπορω να τον προσθεσω μαζι με τα καναλια του χωρις ομως να πειραξω μια λιστα που εχω κανει με αγαπημενα?


    edit: περασα ρυθμισεις vhannibal για μοτορ μου εμφανισε τον δορυφορο εχασα τα αγαπημενα αλλα ενταξει θα τα ξαναβαλω.

    πας & παιρνεις back up για λιστες καναλιών


    τον vu έχεις?

  • ερωτημα λιγο τεχνικο,αν καποιος γνωριζει υπευθυνα και το εχει δοκιμασει ας βοηθησει

    εχω 3-4 δεκτες και ενα πιατο με single lnb

    μπορω να χρησιμοποιησω ενα sat splitter 3-4 εξοδων ανα δεκτη ;

    https://stokostos.gr/tv-sat/miktes/diakladwtes.html

    https://www.lemco.gr/product/?item=lsp204&lang=el

    αυτο που θελω ειναι απλως να μπορω οταν κλεινω deepstandby state τον ενα δεκτη Α να περναει το σημα κανονικα στο δεκτη Β οταν τον ανοιγω εκ των υστερων απο deeepstandby και ουτω καθεξης

    δηλαδη να αποφυγω την ταλαιπωρια καθε φορα που θελω να δουλεψω εναν διαφορετικο δεκτη να πρεπει να βαζω βγαζω το καλωδιο απο το πιατο στο lnb in καθε δεκτη και να γινεται αυτοματα .

    διευκρινιζω οτι ΔΕΝ μιλαω για ταυτοχρονη χρηση δεκτων αλλα παθητικη διοδο του σηματος στον μονον ενεργο καθε φορα,διχως απωλειες σηματος και επικαλυψη

    με προβληματιζει αν υπαρχει κινδυνος οταν π.χ με διακοπη ρευματος δικτυου η απο λαθος αναψουν δυο δεκτες μαζι αν μπορει να γινει ζημια απο υπερταση στα μηχανηματα και κεραια-μοτερ

    εχουν αυτα τα splitter diode decoupling προστασια;

  • Καλησπερα φιλε,γιατι δεν κανεις το ποιο απλο με twin lnb η ακομα και με quad?

    δεν σου απανταω βεβαια σε αυτο που ρψτησες γιατι δεν ξερω,απλα προτεινω νομιζω κατι "ποιο στανταρ"

  • προστασια δεν εχουν τα splitter, αλλα μπορεις να κανεις το εξης απλο.

    θα βαλεις ολους τους δεκτες να ανοιγουν στο ιδιο καναλι μετα απο επανεκκινηση,οποτε ιδια μπαντα/πολωση.

    λιγα ma παραπανω θα πηγαινουν στο lnb, αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις θεμα (για 4-5 χρονια που τα ειχα ετσι στο παλιο μου σπιτι,δεν ειχα θεμα...)

    προσοχη μονο στο splitter,να εχει σε ολες τις εξοδους "dc pass" και αν το διευκρινιζει (επειδη ειδα καποιο να εχει max 15volt) να ειναι τουλαχιστον 18v

  • καλημερα ,twin lnb δεν παιζει για πρακτικους λογους ,priority switch εχω και χρησιμοποιω αλλα ειναι για δυο μονον δεκτες
    (δεν εχω βρει κανενα προιον να υπαρχει για περισσοτερες εξοδους ) και εχει και λιγο απωλεια σηματος στον slave ,εχω και θεματα συνεργασιας καπου καπου με το νταισεκ μοτερ

    loop through εχω αλλα ο δεκτης βγαζει σημα αποδυναμωμενο πολυ και χανω συχνοτητες ετσι σε λοκαρισμα στον slave δεκτη


    να βαζω ολους τους δεκτες σε ιδιο καναλι ,αμφιβαλλω αν θα το θυμαμαι παντα οποτε μπορει και να μην ....ασε που γενικως δεν χρησιμοποιω καναλι εκκινησης μονιμο στη μνημη αφου ειναι και κινητο το συστημα ,λυση λιγο περιοριστικη δηλαδη και αναγκης αν δεν υπαρχει κατι αλλο

    για αυτο ψαχνω ακρη με splitter για απλη διελευση σηματος σαν παθητικο switch να περναει το σημα καθε φορα σε ενα δεκτη αυτοματα και full σε db

    αλλα θελω να ειμαι ασφαλης μην γινει καμμια ζημια

    15V δεν ειναι ασφαλες ; γιατι βλεπω και εγω στο λινκ που παρεθεσα της lemco οτι λεει 15V



    για αυτο ρωταω αν υπαρχει καποια ασφαλεια σε αυτα και τι προδιαγραφες πρεπει να εχει

    καποια με καλες προδιαγραφες που θα προτεινατε?

    κατι αναλογο αυτου ισως, που εχει power pass και diode decoupling αλλα δυστυχως δεν υπαρχει απο οσο βλεπω σε μαγαζια στην αθηνα (-ελλαδα)

    https://www.technisat.com/en_X…e-splitter/352-1841-1842/

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!