Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,559 times. The last Post () by bigapple.

  • ας ξεκινησω αναποδα...

    η οριζοντια πολωση δουλευει 18V ,οποτε η 15V διελευση, δε θα φτασει να δουλεψει σωστα...


    οι διακλαδωτες αυτοι προοριζονται για αλλη χρηση (για την οποια ειναι ασφαλες), αλλα εμεις με πατεντα (ελληνικη ευρεσιτεχνια) ψαχνουμε να κανουμε αλλη δουλεια.


    το να τους βαλεις ολους σε καναλι εκκινησης (μετα απο επαννεκινηση) ,δεν ειναι τιποτα δυσκολο... ειδικα εαν οι δεκτες ειναι linux, τοτε μετα απο διακοπη, θα ανοιξουν στο ιδιο καναλι, και το πολυ πολυ να γυρισει το πιατο σε αλλη θεση (η εαν εχεις συνδιαστικο κινητου/σταθερου , τους βαζεις σε καναλι σταθερου...)


    και τελευταιο... ολοι αυτοι οι διακλαδωτες, εχουν μια σχετικη απωλεια σηματος...

  • καλημερα σε ολους σας. εχω εγκαταστησει το tsmedia και το kodilite 5.0. σε satsreamgr 6.0 τα search στα plugins αυτα κρασαρουν. ενω σε openatv το kodilite 5.0 που δοκιμασα και που εκανα την αναζητηση σε διαφορα προσθετα λειτουργει κανονικα. επισης θυμαμαι οτι πιο παλια τα search επαιζαν κανονικα και σε satdreamgr6.0 αλλα απο καποια ενημερωση και μετα σταματησαν και επισης θυμαμαι οτι το ειχε αναφερει και καποιος αλλος εδω. μπορει καποιος να το κοιταξει το θεματακι αυτο?? το crash.log ειναι απο το satdreamgr6.0 και το kodilite5.0 ενω η φωτογραφια ειναι απο το openatv με το kodilite5.0 στα ιδια ακριβως προσθετα.

  • Καλησπέρα..έκανα εγκατάσταση το openpli 7.1 αλλά για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει κανένα δορυφόρο με το πράσινο κουμπί!κατέβασα το αρχείο vhannibal το έβαλα στο φάκελο etc/enjgma2 έχει περάσει τις λίστες που έχει αλλά δεν μου εμφανίζει κανένα ονομα καναλιού και όπως είπα και πιο πάνω πατώντας το πράσινο για επιλογή δορυφόρου δεν εμφανίζει τίποτα...τι μπορεί να συμβαίνει?λείπει αρχείο η θέμα ρύθμισης?παίζω με μοτέρ usals αν βοηθάει σε κάτι αυτο

  • Ρυθμισεις είναι επιλεγμένο usals τώρα όσον αφορά τα settings όχι δεν τα πέρασα χειροκινητα.να κατεβάσω από κάπου κάποιο αρχείο και να το περάσω? το lamedb και το sattelites.xml στο φακελο etc/enigma2 ta ειχα κρατησει απο το openpli 6,2 που ειχα πριν κανω την εγκατασταση τα περασα με dcc αφου εσβησα τα τωρινα αλλα δεν εμφανιζει τιποτα παλι

  • Καμια ιδέα παιδιά?ξαναέκανα καθαρή εγκατάσταση πάλι δεν μου τα εμφανίζει.να βάλω το παλιό backup του 6.2 που είχα και δούλευε κανονικά να πάρω από εκεί τα αρχεία και να τα βάλω στο 7.1?ποια αρχεία θα πρέπει να πάρω όμως?

  • παντως φιλε απο οτι βλεπω σε λιγες μερες θα βγει το open pli 7.2 (τωρα εχει βγει σε δοκιμαστικο image ---OpenPLi 7.2 » Pre-release test images



    αρα λιγο υπομονη μηπως με το καινουργιο δε θα εχεις τετοιο θεμα με τα settings

    αν και ειναι παραξενο γτ στο κανει αυτο

  • Το έβαλα κι αυτό καθώς και την έκδοση 7 αλλά τα ίδια μου εκανε.δεν ξέρω τι συμβαίνει.ακομη και με μεταφορά ολοκλήρου του φακέλου όπως ήταν στο 6.2 δεν μου τα εμφάνισε... τέλος πάντων

  • Σε satdream6 έβαλα το πρόσθετο bitrate αλλά δεν μου εμφανίζει πληροφορίες.χρησιμοποιω σαν θέμα το pli-hd fullnight.το έχω συνηθίσει από το openpli που δούλευα ως τωρα.στις ρυθμίσεις έχω τα εξής

    5ad7d48874bd117.jpg

  • Βασικα κάπου τις είχα δει πιο παλιά τις ρυθμίσεις γι'αυτό έβαλα τις ίδιες αλλά στο openpli μου εμφανίζει τις πληροφορίες αυτές κάτω δεξια και το audio και το video bitrate.δλδ ουσιαστικά τώρα είναι σαν να δουλεύει το plugin αλλά να τις δειχνει εκτός οθόνης τις πληροφορίες?κατέληξα σε satdream τελικά γιατί μου σπάσε τα νεύρα χθες όλη μέρα το openpli..στο glamour aura βλεπω μου τις βγαζει αλλα στο pli hd night τιποτα..

    δοκιμασα να βαλω χ 300 και y 300 αλλα τιποτα παλι..

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!