Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,115 times. The last Post () by bigapple.

  • Ευχαριστώ, ίσως να λύσει το πρόβλημα, αλλά κοστίζει 50€ τουλάχιστον και μόνο απο Γερμανία ή Αγγλία.

    Πολλά τα λεφτά για δοκιμή.

    octagon sf8008 4K combo

  • Εδώ και πολύ καιρό έχω πρόβλημα με το σήμα σε 2 συχνότητες στον hotbird, στην 11642 H & 12476 H.

    Ενώ υπάρχει δυνατό σήμα όπως σε όλες αυτού του δορυφόρου, τα κανάλια έρχονται με σπασίματα της εικόνας,

    σαν να έχω οριακό σήμα, μερικές φορές όμως παίζουν κανονικά.

    Δεν τίθεται θέμα καλωδίων ή παρεμβολών απο άλλη κοντινή συσκευή, μόνο αυτές οι 2 έχουν θέμα.

    Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο?

    Σε μένα η 12476 λόγω του euronews greek έχει λίγο σήμα και το βράδυ 0% εδώ και πολύ καιρό.εχω db800se klono και πρόσφατα μου έπεσε στα χέρια μου ένας edision picco s2.δοκιμαζω τον picco οταν ο db είχε 0 σήμα και έχει φουλ.εγω συμπέρανα ότι έχει κάποια ευεσθησια το tuner του db

  • xaris70, είπα πιο πάνω οτι το σήμα παραμένει δυνατό ακόμη κι όταν η εικόνα έρχεται με σπασίματα.

    Η λύση που προτείνει ο cakal εδώ πιο πάνω δεν είναι ακριβή, το μονό lnb κοστίζει μόλις 8,90, το διπλό 14,90.

    Θα μπορούσα να δοκιμάσω, θα δώ. Ευχαριστώ.

    octagon sf8008 4K combo

  • σημερινές φώτο, αν ήταν το καλώδιο ή το lnb γιατί ο edision έχει σήμα και ο dreambox όχι?

    παλιά με εναν spiderbox στις υψηλές συχνότητες δεν έπιανε τίποτα.τότε ο dreambox κανένα πρόβλημα

    για μένα είναι θέμα tuner

  • Αν ήταν θέμα με το tuner δεν θα είχαν τόσοι πολλοί πρόβλημα με διαφορετικούς δέκτες

    Αν έχεις σήμα και δεν κάνει σπασίματα σε δέκτη μη enigma τότε φαίνεται σαν πρόβλημα με drivers του enigma.

  • Καλησπερα αν γνωρίζει κανείς κάποιο δυνατο-πριβε σέρβερ για iptv ας μου στείλει ένα μυνημα

  • Εκανα εγκατάσταση το παρακατω skin σε vu zero με satdream 6

    EkselanceXE Skin for OpenPLi 7.1

    Κατά την εγκατάσταση μου έκανε μια επανεκκίνηση μόνο του.μπήκα μετά μέσα το επέλεξα ως προεπιλεγμένο θέμα και μετά την επανεκκίνηση ο δέκτης μένει κολλημένος στο λογότυπο του satdream....καμιά ιδέα να το επαναφερω για να μην φλασαρω πάλι...?

  • μπες στον δεκτη μεσω filezilla και στην τοποθεσια /usr/share/enigma2 "SKIN NAME" (αν θυμαμαι καλα)βρισκονται τα σκιν ,εσυ θα βρεις τον φακελο με την ονομασια του σκιν που κατεβασες και σου παρουσιασε το προβλημα ,διαγραψε τον οριστικα και κανε επανεκινηση του enigma2.

    υ.γ : επειδη δεν θυμαμαι αν ειναι αυυτη η τοποθεσια των σκιν που σου εγραψα παραπανω ψαξε λιγο παραμεσα σε αυτην την διαδρομη ας πουμε : /usr/share/enigma2/python/plugins/extensions

  • Takis σε ευχαριστώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να μπει.εχει κολλήσει στην οθόνη που φορτωνει.απο το κινητό που προσπαθω πάντως να μπω με το andftp δεν μπαίνει...θα δοκιμάσω και με το laptop αργότερα αλλά αν έχει να κάνει με την επιλογή του http authentication στο openwebif να είναι μόνιμα στο off για να μπαινω απομακρυσμένα πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί παλι φλασαρισμα...

  • δεν το εχω δοκιμασει σαν σκιν αλλα ειχα παλαιοτερα το ιδιο θεμα με σκιν κολαγε στο λογοτυπο του sd6,

    με ftp εμπαινα κανονικα ομως.τωρα αν ειχες κλεισει την προσβαση μεσω openwebif μαλλον θα πας για φλασαρισμα. βγαλε τον δεκτη και ξανα βαλτον στην πριζα και βλεπεις!

  • Τα σκιν βρίσκονται στο usr/share/enigma2.


    Larpo συνδέσου μέσω telnet στον δέκτη (ανοίγεις ένα cmd και γράφεις telnet IP, όπου IP η διεύθυνση του δέκτη σου), βάζεις root ως username, και μετά εκκινείς τον δέκτη σε debug mode, πχ. init 4 για να σταματήσεις το enigma2 και μετά ENIGMA_DEBUG_LVL=4 enigma2 για να εκκινήσει σε debug και μας λες τι γράφει. Εναλλακτικά στο /tmp θα βρεις λογικά κάποιο crash.log.

  • Καλημερα παιδια!

    Μια ερωτηση

    Εχουν πεσει στα χερια μου πολλοι δεκτες πολλα χρονια τωρα.........

    Πριν το ψαξω θα ηθελα την γνωμη σας

    ο AX HD60 ειναι καλος δενκτης ? Αν τον εχει καποιος ας μας πει τις εντυπωσεις του

    Ακομα, παιρνει ,,,,μιας και ακουσα οτι εχει την ιδια πλακετα με Mutand hd60 ,,,τα ιδια ακριβως images με τον Mutand hd 60?

    Αυτα απο μενα!

  • Γεια χαρα στην Ελληνικη παρεα,ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

    Τωρα τελευταία ο Dreambox 920 UHD,παρουσιαζει πολλά κωληματα ,(soft freeze) μπορεί

    δηλδ.να παιξει 20 λεπτα,η,2 ωρες....και μετα παγώνει η εικόνα,ενω ο ηχος συνεχίζει να ακούγεται κανονικά.

    Μονο με την επανεκίνηση ,απο τον πισω διακόπτη,επανερχεται στην κανονικη λειτουργεία.

    Δοκημασα ολα τα Image,πρωτα με πολλα διαφορετικα USB Stick,με Barry Allen,επισης ακόμη και με το

    γνησιο τελευταίο Image της Dream-Property ,στην flash ,αφαίρεσα τον σκληρό δίσκο και ολα τα USB Sticks...το πρόβλημα

    ομως δεν λύθηκε.

  • Καλησπέρα

    Θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει έναν αξιόπιστο (και οικονομικό :) ) μάστορη για μια εγκατάσταση που θέλω να κάνω, κάνει;

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!