Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,211 times. The last Post () by bigapple.

  • Αυτη την στιγμή έχω τον gigablue Trio εχει kernel 4.9 αν θυμάμαι καλά

    Αλλά κάποια στιγμή μπορεί να τον αλλάξω να πάρω κάτι καινουριο γι'αυτό ήθελα κάτι που να υποστηρίζεται στο μέλλον.

    Από ότι βλέπω εδώ πρέπει να είναι

    το Sony CXD2837ER

    https://m.banggood.com/USB-Don…Receiver-qa-p1126235.html

  • κατ αρχην, δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, κανεις δεν ξερει που θα παει τεχνολογικα η δουλεια...


    κατα δευτερον, απ οτι βλεπω ο δεκτης που εχεις, εχει dvbt2 tuner

    επισης, και ενας πολυ μεγαλος αριθμος των δεκτων που κυκλοφορουν στην πιατσα, ειναι επισης combo με t2 tuner... (για τον μελλοντικο δεκτη)

  • αφου ο gigablue Trio εχει επίγειο γιατι θελεις και usb??

    στο edicombo εχεις δοκιμασει να περασεις enigma2-plugin-drivers-dvb-usb-opticombo ειτε firmware-dvb-demod-si2168-a20, firmware-dvb-demod-si2168-a30, firmware-dvb-demod-si2168-b40, firmware-dvb-tuner-si2158-a20, kernel-module-dvb-usb-dvbsky, kernel-module-dvb-usb-v2, kernel-module-m88ds3103, kernel-module-si2157, kernel-module-si2168

    και ο demod της sony CXD2837ER θελει kernel πανω απο 5.0.0 αλλιως δεν τον βλεπει καθολου το συστημα

  • Ναι 4.4.35 έχει έκανα λάθος

    Θέλω να υπάρχει ένα δεύτερο tuner στα επίγεια, μπορεί να χρειαστεί όταν κάνω εγγραφή η σε pip η και σε streaming webif

    Το edicombo ποιο chipset έχει;

  • καλημέρα. μπορώ να βάλω στον octagon sf 8008 με multiboot και το satdream image; θα δουλεύει σωστά; τώρα έχει open atv 6.3. έχω βρει έναν οδηγό για multiboot στο θέμα του octagon. ποιο image satdream να βάλω και υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω μια και δεν είμαι και πολύ σχετικός; ευχαριστώ

  • στον sf8008, οπως λεει και μια "ατακα" "αυτα που ηξερες να τα ξεχασεις" για το multiboot


    το multiboot του sf8008 εχει αλλαξει (και εχει γινει πλεον πιο κοινο με αλλων δεκτων) ,


    θα δουλευει μονο με τα νεα image (λογω δομης του, νεων driver και kernel) , που το "νεα" για το satdreamgr παει σε ημερομηνια 10/4 και εδω. για τις αλλες ομαδες, νομιζω μονο η openeight εχει βγαλει νεου τυπου image. τα παλια image δεν θα ειναι συμβατα.


    συντομα ολες οι ομαδες θα προχωρησουν στο νεο multiboot, οποτε για να το χρησιμοποιησεις, θα πρεπει να περασεις εκ νεου, καποιο λογισμικο που να το υποστηριζει.(με usb stick και διαδικασια flash image/recovery) αφου κανεις αυτο, μετα μπορεις να χρησιμοποιεις εως 4 διαφορετικα (η και ιδια ) image...

  • ευχαριστώ για την απάντηση.

    κατ αρχήν σε σχέση με την ατάκα εγώ δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για multiboot. απλά έλεγα να περάσω και το satdream και διάβασα αυτό εδώ Guide how to Multi-boot various Enigma 2 images on the Octagon SF8008 γι αυτό ρώτησα. τελικά μπορώ να κάνω κάτι και αν δουλεύει στο δέκτη μου σωστά ή κατά τη γνώμη σου είναι καλύτερα να το αφήσω όπως είναι.

  • ο οδηγος αυτος, εχει καποιες αλλαγες πλεον. το multiboot παει στην flash του δεκτη και οχι στην sd card (αν και μπορουν να δημιουργηθουν και εκει και καποια επιπλεον partition)


    το να δουλευει "σωστα" στον δεκτη σου, απαιτει καποιες προυποθεσεις...


    το πρωτο ειναι οτι θα πρεπει να περασεις (μεσω usb stick και την διαδικασια flash/recovery περι SatDreamGr ) και οχι επαναφορα πληρη settings (εννοειται οτι μπορεις να παρεις backup τις λιστες καναλιων και να τις ξαναπερασεις)


    το δευτερο ειναι, οτι ολα τα image που θα βαλεις, να υποστηριζουν το νεο τυπο multiboot.


    - το image που εχεις τωρα, δεν το υποστηριζει

    - satdreamgr μετα της 10/4

    - οι αλλες ομαδες δεν ξερω ποτε θα βγαλουν τις νεες εκδοσεις...

  • Παιδια χρονια πολλα χρηστος ανεστη!πηγα σημερα να περασω την καινουρια αναβαθμιση στο δεκτη oktagon sf8008 και μου εχει κολησει στο εκατο και δεν ανιγει!ξερει κανεις τι μπορω να κανω!ειμαι και λιγο αρχαριος!

  • τι αναβαθμιση πηγες να κανεις, πως πηγες να την περασεις? ποιο image χρησιμοποιεις?


    παρακληση, βαλε καποιο αλλο χρωμα στη γραμματοσειρα που γραφεις,γιατι ειναι δυσκολο να διαβαστει (ειδικα αν υπαρχει φως...)

  • openatv εχεις... τι αναβαθμιση πηγες να κανεις δε μας ειπες... online?


    στον sf8008 εχει γινει αλλαγη στο multiboot -drivers-kernel , και θα χρειαστει να ξαναπερασεις (μεσω usb stick) σε flash recovery καποιο χθεσινο η σημερινο openatv, η απο 10/4 και μετα satdreamgr.

  • Ναι Οn line πηγα να περασω που την κανω πολυ συχνα!που θα βρω την καινουρια αναβαθμιση του open atv?και πως θα την περασω αφου δε μου ανοιγει ο δεκτης?μεσω υπολογιστη?γιατι επειδη ειμαι αρχαριος ισως δυσκολευτω!

  • Στα edision nino plus,pro ,mio/plus,mini4k υπάρχει ο driver

    Cypress EZ-USB FX1/FX2LP με demod si2168-d60 και tuner si2141

    Cypress οικογένεια chip EZ-USB FX1/FX2LP CY7C68013A με demod si2168-d60 και tuner si2141 της siLabs


    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ


    Θοδωρη τσεκαραρα τον driver στο pc αυτος ειναι που εγραψες EZ-USB FX1/FX2LP CY7C68013A

    μετα εγκατεστησα το enigma2-plugin-drivers-dvb-usb-opticombo απο τα feed σε openatv, openhdf, teamblue

    στις διαδρομες /lib/firmware υπαρχουν τα dvb-demod-si2168-a20, dvb-demod-si2168-a30, demod-si2168-b40, dvb-tuner-si2158-a20


    και στην /lib/modules/4.4.35/kernel/drivers/media/dvb-frontends υπαρχουν τα m88ds3103.ko, si2168.ko, ts2020.ko


    στην /lib/modules/4.4.35/kernel/drivers/media/tuners το si2157.ko


    στην /lib/modules/4.4.35/kernel/drivers/media/usb/dvb-usb-v2 τα dvb-usb-dvbsky.ko, dvb_usb_v2.ko


    αλλα δυστυχώς δεν το βλεπει το tuner μετα την επανεκκίνηση σε κανενα απο τα image

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!