Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 395,807 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • το sed ειναι σαν αναζήτηση με εξειδικευμένη αντικατάσταση και θελει και το cat για να σου κανει το print ειτε sed -n p file , δηλαδη θα πρεπει να ξερεις τι θελει να αλλαξεις

    https://www.dummies.com/comput…nux/linux-trying-out-sed/

    Code
    sed -e 's/oldstring/newstring/g' infile > outfile
    -e means expression 
    s means substitute
    replaces oldstring by newstring in infile
    g means global: replace all occurrences
    >the output is redirected to outfile

    το Vi, VIM ή Nano ειναι view editor και εχει ενα περιβάλλον για να κάνεις επεξεργασία

  • Καλημερα Στην πιο ομορφη παρεα!

    Μια ερωτηση γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτα...

    θελω να streamαρω εναn enigma2 receiver απο το σπιτι ...εξω (οπως για παραδειγμα κανουμε με to transcoding οταν υπαρχει διαθεσιμο σε δεκτη )


    Μπορειτε να μου πειτε φτηνες επιλογες (για να μην πω πολυ φτηνες ) γιατι το slingbox ειναι πανακριβο ?

    πειτε μου αν ξερετε πανω απο 1 δηλαδη 3-4 επιλογες αν γινετε....

    Σας ευχαριστω πολυ!!

  • slingbox... με κανα 50ρικο στο ebay βρισκεις...


    τωρα, αν δεν υποστηριζει ο δεκτης transcoding, δυστυχως χρειαζεσαι μεγαλο upload (4+ ...)


    μετα ασχετα με transcoding η οχι, δημιουργεις dns, ανοιγεις πορτες, ενεργοποιεις ασφαλεια στην openwebif και δουλευεις απομακρυσμενα τον δεκτη...


    κατι αλλο... δεν εχω στα υπ οψιν

  • Το δοκίμασα με το NG Wild στις 23Ε με VLC, όταν βάζω του υπότιτλους παγώνει αμέσως η εικόνα στο PC (αλλά όχι στην TV) και όταν δεν βάζω πάλι παγώνει μετά από 10" περίπου. Μήπως επειδή ίσως δεν ακολουθεί την ροή αλλαγής κλειδιών κωδικοποίησης? Τι παίζει?

    octagon sf8008 4K combo

  • Το δοκίμασα με το NG Wild στις 23Ε με VLC, όταν βάζω του υπότιτλους παγώνει αμέσως η εικόνα στο PC (αλλά όχι στην TV) και όταν δεν βάζω πάλι παγώνει μετά από 10" περίπου. Μήπως επειδή ίσως δεν ακολουθεί την ροή αλλαγής κλειδιών κωδικοποίησης? Τι παίζει?

    κανε μια υπενθυμιση δεκτη και image???


    με αλλα καναλια εισαι οκ?

  • octagon sf8008 single με 3 multiboot images.

    openVIX & openATV : Animal Planet & όλα τα pvu OK, όπως και τα FTA

    και απο κωδικοποιημένα το Insight TV (19.2E) με υπότιτλους

    Στα NGC wild & BBC Earth παγώνει η εικόνα και όταν διώξω το VLC

    και ξαναεπιλέξω το ίδιο κανάλι μέσω web-if ξεκινάει πάλι να παίζει.

    Στο SDG8 ισχύυν τα ίδια, αλλά επι πλέον στο NG Wild όταν κολήσει κολάει κι ο δέκτης

    παρ'όλο που το κανάλι συνεχίζει να παίζει (μόνο στην TV και χωρίς υπότιτλους πλέον)

    τρεις έγχρωμες μεγάλες μπαλίτσες φλασάρουν εναλλάξ η μία δίπλα στην άλλη στην επάνω αριστερή γωνία της οθόνης και πρέπει αναγκαστικά να κλείσω τον δέκτη απο τον πίσω διακόπτη (δεν ανταποκρίνεται στο Τ/Χ).

    octagon sf8008 4K combo

  • λογικα το bbc earth (επιβεβαιωνω το θεμα) εχει παρα πολλα στοιχεια γλωσσας και υποτιτλων και... γονατιζει.


    για το nat.geo wild... μαλλον χρησιμοποιεις τον τροπο με το "παντρεμα" κωδικοποιησης στο dvbapi? γιατι εγω δοκιμαζω με το "φυτεμα υποτιτλων" στο wild dut και αυτο streamαρει κανονικα (για 2 και κατι λεπτα που το αφησα...)

  • λογικα το bbc earth (επιβεβαιωνω το θεμα) εχει παρα πολλα στοιχεια γλωσσας και υποτιτλων και... γονατιζει.


    για το nat.geo wild... μαλλον χρησιμοποιεις τον τροπο με το "παντρεμα" κωδικοποιησης στο dvbapi? γιατι εγω δοκιμαζω με το "φυτεμα υποτιτλων" στο wild dut και αυτο streamαρει κανονικα (για 2 και κατι λεπτα που το αφησα...)

    το "παντρεμα" κωδικοποιησης στο dvbapi δεν το καταλαβαίνω, αλλά όντως κάτι περίεργο συμβαίνει στο δικό μου "oscam dvbabi" όπου βλέπω μόνο αυτό :


    File does not exist or no file selected!

    P: 4aee ;

    M: 5581:000000 4aee:000000 ;

    P: 1010 ;


    Εντάξει, τις 3 τελευταίες σειρές εγώ τις πρόσθεσα για το πακέτο polaris, αλλά πόσο λογικό είναι αυτό που λέει στην πρώτη σειρά?

    octagon sf8008 4K combo

  • περιεργο... δεν βλεπω κατι στο dvbapi... κενο ηταν (και ουσιαστικα δεν υπηρχε) και καποια στιγμη περασες τα απο κατω, χωρις να διαγραψεις το μυνημα πανω...

    απλα διεγραψε το, save , restart emu...


    ομως αφου δεν υπαρχει η γραμη " j:XXXXX " δεν ισχυει αυτο με το "παντρεμα" , αρα κατι αλλο εχεις κανει, και δε μιλαμε για το wild HD, αλλα η για το wild hd dut, η το cz?...(η αν κανεις κατι αλλο? τι ακριβως ?)

    οι 2 τροποι, στο λινκ ακριβως στο απο πανω απο το δικο σου μυνημα (#2893)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!