Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,807 times. The last Post () by bigapple.

  • Γιώργη μου ευχαριστώ για την πρόσοψη, την έβλεπα αυτήν τη ρύθμιση, αλλά δεν καταλάβαινα ότι μιλούσε για το 'ρολοϊ !!!...

    octagon sf8008 4K combo

  • εχω την εντυπωση πως και στον ιδιο αναμεταδοτη το κανει, ισως με λιγοτερη καθυστερηση... θα προσπαθησω να το παρατηρησω πιο καλα αυτο...

    cooler απο κατω βαζω αλλα οχι συνεχεια, θα το παρατηρησω κι αυτο...

  • το τι ακριβως του φταιει... αγνωστο

    η θερμοτητα παντως σιγουρα (οχι μονο αυτη ομως οπως εγραψα και νωριτερα) βλεπω να το επηρεαζει, γιατι αν ξεχασω να αναψω ανεμιστηρακι, για αλλαγη απο δορυφορικο σε επιγειο, το σκεφτεται πολυ, καθως και πολλες φορες σε αλλαγη καναλιου, προλαβαινω να δω και "αποτυχια συντονισμου"...

    δεν ειναι ομως και απιθανο το να το κανει μονο στο επιγειο...

    το δορυφορικο tuner, ειναι ενεργο, δηλαδη στελνει μια μονιμη ταση, ενω το επιγειο εχει απλα ετοιμη εισοδο σηματος.

  • Γιωργο μπορεί να υπάρξει υποστηρίξει από satdream για τον gigablue trio4k?

    Έχει σχεδόν το ίδιο hardware με τον octagon 8008

  • Καλημερα.Μια ερωτηση ρε παιδια επειδη προσπαθω να εγκαταστησω ενα πιατο και εχουν σπασει τα νευρα μου.Εχεται σημα στην 11117 / 27500 στις 13ε?Ειναι τα polsat sport premium?εχω κεντραρει στις 13 κατεβαζω ενα σωρο δεσμες και εκει δεν εχω σημα με 1μ πιατο.Πριν 10 μερες με 80αρι τις επιανα αριστα και τωρα κατι δεν μου κολλαει.Μηπως δεν εκπεμπουν τωρα αλλα μονο σε μεταδοσεις?Μπορει να τσεκαρει καποιος?

  • Δεν μπορω να την κατεβασω με τιποτα δεν ξερω τι μπορει να φταιει.παντως στο νοβασπορτ 1 σαν σημα ετσι οπως ειναι μου δινει AGC 91 και snr 85 και την 11117 \ 27500 ολα ο.3 διαφορετκα lnb δοκιμασα παρεπιπτοντως.

    Edited once, last by bandit21 ().

  • Γιωργο μπορεί να υπάρξει υποστηρίξει από satdream για τον gigablue trio4k?

    Έχει σχεδόν το ίδιο hardware με τον octagon 8008

    προς το παρων κανεναν νεο δεκτη

    προς το μελλον κανεις δεν ξερει...

    δεν ειναι ομως θεμα hardware (δεν μπορεις να βαλεις λογισμικο του ενος στον αλλο κι ας ειναι ιδιοι δεκτες) , ειναι θεμα γενικοτερης υποστηριξης απο την εταιρια, (drivers, προσπαθεια για επιλυση των bug) και σε μια προσπαθεια που εγινε στο παρελθον με τον quadplus , ηταν κατω απο τις προσδοκιες για το hardware του δεκτη...

  • Καλημερα.Μια ερωτηση ρε παιδια επειδη προσπαθω να εγκαταστησω ενα πιατο και εχουν σπασει τα νευρα μου.Εχεται σημα στην 11117 / 27500 στις 13ε?Ειναι τα polsat sport premium?εχω κεντραρει στις 13 κατεβαζω ενα σωρο δεσμες και εκει δεν εχω σημα με 1μ πιατο.Πριν 10 μερες με 80αρι τις επιανα αριστα και τωρα κατι δεν μου κολλαει.Μηπως δεν εκπεμπουν τωρα αλλα μονο σε μεταδοσεις?Μπορει να τσεκαρει καποιος?

    εισαι σιγουρος οτι εισαι κεντραρισμενος hotbird? βλεπεις καποια ελευθερα καναλια κανονικα?

    μηπως εχεις πειραξει κατι στις ρυθμισεις του δεκτη και δεν διαβαζει καποια πολωση η low/high band?

  • Και σ' εμένα έτυχε πολλές φορές να νομίζω οτι είμαι στις 13, ενώ ήμουν στις 9. Πρόσεξε το αυτό.

    Για να το αποφύγω τακτοποίησα στο όργανο τις συχνότητες αυτών των 2 δορυφόρων με προσοχή,

    να μήν έχουν τίποτε εντελώς όμοιο μεταξύ τους.

    Εκτός (αναγκαστικά) απο την πόλωση, που είναι σε όλες ίδια πάνω απ τα 11700MHz.

    octagon sf8008 4K combo

    Edited 2 times, last by anestis1956 ().

  • Καλημερα.Μια ερωτηση ρε παιδια επειδη προσπαθω να εγκαταστησω ενα πιατο και εχουν σπασει τα νευρα μου.Εχεται σημα στην 11117 / 27500 στις 13ε?Ειναι τα polsat sport premium?εχω κεντραρει στις 13 κατεβαζω ενα σωρο δεσμες και εκει δεν εχω σημα με 1μ πιατο.Πριν 10 μερες με 80αρι τις επιανα αριστα και τωρα κατι δεν μου κολλαει.Μηπως δεν εκπεμπουν τωρα αλλα μονο σε μεταδοσεις?Μπορει να τσεκαρει καποιος?

    εισαι σιγουρος οτι εισαι κεντραρισμενος hotbird? βλεπεις καποια ελευθερα καναλια κανονικα?

    μηπως εχεις πειραξει κατι στις ρυθμισεις του δεκτη και δεν διαβαζει καποια πολωση η low/high band?

    7877eddfd59eb0.jpgεδω ειμαι στο novasport 1


    Τις ρυθμισεις απο που να τις εχω πειραξει δεν ξερω.

    Edited once, last by bandit21 ().

  • βαλε μου και μια φωτο απο το "ρυθμιση tuner" ...

    Εγινε τεστ και με αλλον δεκτη οποτε λογικα ειναι θεμα πιατου....δοκιμασα 2 διαφερετικους δεκτες 3 διαφορετικα lnb 2 διαφορετικα καλωδια και το αποτελεσμα ειναι ιδιο...11117/27500 0 σημα.κλεινω προς το πιατο .μηπως η συγκεκριμενη δεσμη βαραει σε προβληματικο σημειο τοθ πιατου (σκουρια).

    Να συμπληρωσω δε οτι με κεντρο τον 9 και παραπλευρο τον 13 το ειχα κατεβασει πριν 20 μερες.

    Edited once, last by bandit21 ().

  • ναι, ο δεκτης φαινεται οκ...


    αλλα αυτο το "η συγκεκριμενη δεσμη βαραει σε προβληματικο σημειο του πιατου (σκουρια)." δεν γινεται. σιγουρα δεσμες απο δεσμες εχουν διαφορα στην ενταση κλπ... αλλα...ολες στο ιδιο σημειο κανουν ληψη.

    1) ετσι προς μετρο συγκρισης...

    στην 11117 εχω 11.6db ενω η 12130 13.3db , η πρωτη φαινεται πιο αδυνατη, οποτε παιζει το να μην εχεις το ιδανικο κεντραρισμα




    επισης

    2) αυτη που ψαχνεις ειναι καθετη, αυτες που συγκρινεις οριζοντιες. παρε σαν δειγμα καθετες ,dvbs2 και κοντα σε αυτη που ψαχνεις (low band) ωστε να κανεις συγκριτικο και τυχων μικρορυθμισεις στο κεντρο, η στην στροφη του lnb που παιζει και μεγαλο ρολο στην πολικοτητα...

  • εκανα καποιες μικρορυθμισεις και καταφερα την 12130-27500 να την παω στα 13,9 db με agc 91% δηλαδη λιγο καλυτερα απο το δικο σου αλλα και παλι στην 11117 v 27500 μαυρο:crying::crying::crying:...μαλλον θα σπασω την τv η το δεκτη η το πιατο...η και ολα μαζι.

  • ναι, αλλα ειπα και πιο πανω οτι η 12130 ειναι Η και high band.


    δοκιμασε να κανεις το ιδιο με μια V και low band πχ την 11158 η την 11075 την 11034 κλπ (σε καποια απο αυτες που να εχεις σημα).


    επισης, την συχνοτητα, πας να τη δεις με "προρυθμισμενο αναμεταδοτη"? δοκιμασε μια να την καταχωρησεις και χειροκινητα.


    και αν δε δουλεψει το πιο πανω, να κανουμε και μια δοκιμη με το tuner σε προχωρημενες ρυθμισεις...μηπως και...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!