Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,810 times. The last Post () by bigapple.

  • Κι όμως υπάρχει ο emulator δες στη φωτο!

    Αυτές τις πληροφορίες καναλιού ζητάς?

  • ναι... δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο emu, ειπα οτι δεν ειναι γραμμενος στο αρχειο που ανεβασες.

    αν ηταν γραμμενος θα ηταν αυτο που ανεβασε λιγο πιο πισω ο ntalidespetros ...



    τωρα... το προβλημα (να το εξηγουμε κι ολας)

    εχεις κανει καθαρη ανιχνευση των υπηρεσιων (Ε080000 ) και δεν εχεις μεσα στο softcam το σωστο groupkey .


    (λογικα αυτο P 30223BBA GROUP 0801 ;

    η/και αυτο P CB6DE23C GROUP 0801 )

    ομως επειδη με αυτες τις συχνοτητες (των powervu) υπηρχε ενα θεμα σαν overwritte και αν παιζαν τα του 0.8W εβγαζε no sid στα του 5Ε , κανεις το εξης ευκολο.


    πας στην παραμετροποιηση και βαζεις στο "οχι" το "αγνοηση υποδικτυου στον χωρο dvbs"


    μετα πας για σαρωση , και σαρωνεις μονο τις συχνοτητες των powervu , επιλεγοντας και "διαγραφη πριν την ανιχνευση" .

    οταν τελειωσεις, ξαναεπαναφερεις το "αγνοηση..."

    οταν τελειωσεις την σαρωση, το καναλι σου θα εχει καταληξη "Ε08Β00F" και λογικα θα παιζει...

  • ntalidespetros ευχαριστώ πολύ και για τη δική σου συνδρομή στην επίλυση, δεν σε αγνοώ τόση ώρα,

    αλλά με τον Γιώργο το ψάχνουμε από εχθές, γι αυτό επικεντρώθηκα σ'αυτόν πρώτα,

    σε λίγο θα δοκιμάσω αυτά που προτείνετε και θα επανέλθω.

    octagon sf8008 4K combo

  • τον emu-reader δεν χρειαζεται να τον βαλεις, υπαρχει και λειτουργει κανονικα κι ας μην υπαρχει στο oscam.server ...

    τα υπολοιπα που ειναι εκει μεσα στειλτα στον καδο.

  • Τι να πω, καθηγητής ο Γιώργος! Άνοιξαν αμέσως μετά την επανασάρωση! Χίλια ευχαριστώ!

    Πως εξηγείς όμως ότι παίζουν στα άλλα 2 images χωρίς να κάνω όλα αυτά που είπες και έπαιζαν και στο openatv πριν κρασσάρει και το επανεγκαταστήσω?

    Και η απορία όμως με τον emulator emu δεν μου λύθηκε ακόμη! Πως δουλεύει εφ'όσον δεν υπάρχει μέσα στο αρχείο oscam.server?

    Αν πετάξω όλους εκείνους τους readers και βάλω μόνο τους 3 cccam readers μου θα υπάρχει ο reader emulator emu?

    Χωρίς να προσθέσω αυτόν που πρότεινε ο @ntalespetros?

    Υ.Γ. Μόλις είδα την απάντησή σου, γράφαμε ταυτόχρονα. Έμεινε μία απάντησή σου ακόμη συην πρώτη ερώτηση όμως.

    octagon sf8008 4K combo

    Edited 2 times, last by anestis1956 ().

  • στα αλλα image, δες και εκει τα namespace των καναλιων...

    επισης... μπορεις να κρατησεις τα καναλια σου (ειται με καποιο προγραμμα settings, ειται με ftp , τα μπουκετα και την lame.db, ) και να τα περνας σε καθε νεο image που περνας (η αν δεν υπαρχει ασυμβατοτητα, τα περνας με "αποθηκευση ρυθμισεων" και μολις ανοιξει το νεο κανεις "επαναφορα ρυθμισεων").

  • Δηλ.εννοείς ότι αν έκανα "Εφεδρεία ρυθμίσεων συστήματος" πριν κάνω επανεγκατάσταση θα μπορούσα μετά να τις επαναφέρω?

    Και πού θα αποθηκεύονταν και θα γλύτωναν αφού θα έκανα νέα εγκατάσταση στην ίδια θέση?

    Ή εννοείς σε φλασάκι?

    Εκείνο με το ftp σώσιμο των καναλιών & ρυθμίσεων ξέρω να το κάνω,

    απλά ήθελα καθαρή εγκατάσταση για σιγουριά ότι δεν θα ξανακρασσάρει.

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

  • καλησπερα σε ολους. σημερα πηρα μια επιγεια ψηφιακη κεραια και ενα ενισχυτη ιστου και επιασα τα επιγεια ψηφιακα της digea, συνδεσα το καλωδιο με τον δεκτη os mega και ολα ενταξει. μετα μου ηρθε η ιδεα να παω στον αλλο δεκτη τον osnino που βρισκεται στο αλλο δωματιο αλλα και στο ιδιο δικτυο και μεσα απο τις ρυθμισεις απομακρυσμενου εφεδρικου δεκτη να δω αν γινεται να βλεπω αυτα τα καναλια τα επιγεια. εκανα οτι λεει με διευθυνεις και τα λοιπα τα δειχνει τα καναλια

    αλλα δεν τα ανοιγει. ειναι να κανω και κατι αλλο.

  • Δηλ.εννοείς ότι αν έκανα "Εφεδρεία ρυθμίσεων συστήματος" πριν κάνω επανεγκατάσταση θα μπορούσα μετά να τις επαναφέρω?

    Και πού θα αποθηκεύονταν και θα γλύτωναν αφού θα έκανα νέα εγκατάσταση στην ίδια θέση?

    Ή εννοείς σε φλασάκι?

    Εκείνο με το ftp σώσιμο των καναλιών & ρυθμίσεων ξέρω να το κάνω,

    απλά ήθελα καθαρή εγκατάσταση για σιγουριά ότι δεν θα ξανακρασσάρει.

    σορρυ, τωρα το ειδα αυτο το μυνημα...

    ναι αν εκανες εφεδρεια ρυθμισεων, θα αποθηκευε ολο το setup σε καποιο εξωτερικο μεσο (στικακι, η καρτα sd που υποστηριζει ο sf8008) και μετα θα επανεγκαθηστουσε λιστες καναλιων, και θα ξανακατεβαζε τα προσθετα που υπαρχουν στο feed, ασχετα το σε ποια θεση κανεις εγκατασταση.


    να "ξανακρασαρει"??? απο καποιο προβλημα της λιστας καναλιων?

  • Εχει οδηγίες εδώ

    https://siptv.eu/howto/sammy/

    Ουσιαστικά βάζεις το αρχείο όπως λέει στο usb flash και μετά πας από τις εφαρμογές της τηλεόρασης το κάνεις αναζήτηση ως smartiptv το βρίσκει και προχωράς στην εγκατάσταση κανονικα

  • ακυρο το εφτιαξα. μπηκα στο OSCam Webinterface-->config-->stream realay-->source stream port εβαλα τη πορτα που ειχα ορισει και ανοιξαν.

    και ευτυχως βλεπω διαφορετικο καναλι σε καθε δεκτη δηλαδη οταν αλλαζω καναλι στον ενα δεκτη δεν αλλαζει και στον αλλο.

    σε ευχαριστω για το κοπο σου georgeflu

  • υστερα απο ενα chrashlog που εγινε στο δεκτη (osmega) εχω τα παρακατω αποτελεσματα. δεν αγχωνομαι διοτι εχω χθεσινο backup και θα το επαναφερω. αλλα γιατι εγινε αυτο. θυμαμαι οτι μου το ειχε κανει και σε ενα plugin το FreeServer Enigma2 Plugin by Mino6060 το οποιο το απεγκατεστησα αμεσως και εβαλα το backup που ειχα κανει τοτε.

  • πιθανον να εγινε και παλι απο καποιο plugin, μια και βλεπω οτι εχεις αρκετα (ας πουμε) 3α ... που ισως επηρεαζουν και screen του image.

    αν υπαρχει το crshlog παντως, ανεβασε το μια να το ριξω μια ματια, μηπως και φανει κατι...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!