Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,808 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Γεια χαρα στην Ελληνικη παρέα.Ευχομαι,να εχετε ενα καλο χειμώνα.

    Φλιος μου εδωσε εναν Edision Picco S2,το πρόβλημα ειναι,ενω εχω εικονα στα

    MENU,επισης κατεβαζει κανονικα,τα καναλια της Digea,εχω Audio,αλλα οχι Video.

    Οποιο και λογισμικό να φορτωσα,ακομη και το original ,χωρίς Emu κτλ..κτλ....το

    προβλημα παραμένει.

    με το original λογικο να μην παιζει... μια και χρειαζεται το emu για να τα ανοιξει.

    δοκιμασε το πιο κατω, οταν επιλεξεις το αρχειο για αναβαθμιση , βαλε "all+bootloader"

  • Ευχαριστω,για την απαντηση.

    Το δοκίμασα και αυτό,οπως και αλλες πολλές,το προβλημα παραμενει.

    Το γνησιο λογισμικο,το δοκίμασα ,για τα FTA Astra 19.2E,οπου και εκει,εχω

    μονο Audio (ARD,ZDF,RTL.....)

    Επίσης,και ολες τις αναλυσεις 750ρ/50-60HZ...1080i....SCART καλωδειο,μια

    κει εχει ο Δέκτης,τιποτα,το προβλημα παραμένει.

  • Δεν είναι το θεμα εκεί,μου το εδωσε φίλος,για να το φτιάξω.

    Απλως,δεν μπορω να καταλαβω,τι φταίει,ειναι θεμα sofware,η,hardware;;;;;

  • Γεια σας, Εχω παρει προσφατα ενα Edision ΟΣ Nino pro και προσπαθω να περασω το openpli 8.1 . Το περασα στο Lexar αλλα δεν μου το αναγνωριζει ξερει καποιος τι πρεπει να κανω

  • Δεν είναι το θεμα εκεί,μου το εδωσε φίλος,για να το φτιάξω.

    Απλως,δεν μπορω να καταλαβω,τι φταίει,ειναι θεμα sofware,η,hardware;;;;;

    εχω την εντυπωση οτι το εχω δει κι εγω (απλα δεν θυμαμαι αν ηταν σε pico η proton ) σε δεκτη εντος εγγυησης, που εφυγε πισω και γυρισε με αναφορα βλαβης "επεξεργαστης"...

  • Γεια σας, Εχω παρει προσφατα ενα Edision ΟΣ Nino pro και προσπαθω να περασω το openpli 8.1 . Το περασα στο Lexar αλλα δεν μου το αναγνωριζει ξερει καποιος τι πρεπει να κανω

    lexar ειναι το στικακι σου να φανταστω...

    ειναι διαμορφωμενο σε fat32 ?

    εχεις αποσυμπιεσει αυτο που κατεβασες μεσα στο στικακι?

    εβγαλες /εβαλες ρευμα για να διαβασει ο δεκτης το περιεχομενο κατα το boot?

  • οκ αυτο το τελευταιο δεν το ηξερα αλλα τελικα τα καταφερα ευχαριστω. Τωρα θελω να περασω και φακελο για oscam . Εχω κατεβασει το dcc εχω κανει την συνδεση δικτυου οκ αλλα μετα το ψαχνω να δω πως γινεται.

  • ???

    η δεν διατυπωνεις σωστα αυτο που θελεις να πεις, η κατι σου διαφευγει...


    αρχικα εχεις εγκαταστησει το oscam (η oscam-emu εαν θελεις και το extra) ???


    αν ναι, τοτε ο φακελος εχει ηδη δημιουργηθει στο etc/tuxbox/config (και περνας μεσα σε αυτον τυχων δικα σου αρχεια, η επεξεργαζεσαι αυτα που υπαρχουν).


    αν οχι, τοτε menu/προσθετα/πρασσινο κουμπι /softcam , κατεβαζεις αυτο που θες, και μετα κανεις το απο πανω...

  • Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω και μονο που απαντας. Οκ εχεις δικιο εγω δεν τα διατυπωνω σωστα γιατι πρωτη φορα ασχολουμαι με Linux δεκτη. Ο παλιος Argus Vip που εχω τα παιρνει ολα με το χερι και ειναι πιο ευκολος αλλα δεν ανοιγει καποια που θελω. Πως λοιπον θα ανοιγω καναλια σε αυτον τον δεκτη και τα παλια cccam και oscam. Γι αυτο τον λογο μου εστειλαν απο τον server που συνεργαζομαι ενα αρχειο και μου γραφουν (Run this script over Putty, and your oscam should be fully configured). Eχω λοιπον το αρχειο και θελω να το περασω στ δεκτη. Aν τιο κανω πως θα βαλω username -password -port number κτλ. Ευχαριστω και παλι προκαταβολικα

  • χμμμ...


    αν λοιπον καταλαβαινω καλα... αρχικα θα πρεπει να κατεβασεις το oscam-emu μεσα απο τον δεκτη οπως εξηγω πιο πανω...


    μετα... οι τυποι σου προσφερουν εναν ας πουμε "αυτοματο" τροπο να γινει setup το oscam . στο αρχειο που σου εστειλαν, λογικα θα πρεπει να υπαρχει μεσα μια εντολη. αυτη θα πρεπει να την τρεξεις μεσα απο το putty (το οποιο ειναι και αυτο προγραμμα...)

  • δυσκολα... οσο καθε αρχη.


    κατ αρχην κατεβασε το putty και κανε τη συνδεση με τον δεκτη σου.

    μετα κανε copy/paste την εντολη που εχεις... και με το επομενο reboot στον δεκτη,λογικα θα εχει περασει

  • Αλήθεια εδώ και πολύ καιρό ψάχνω αλλά έχω δει να κυκλοφορούν καινούργιοι δέκτες 4k

    Η edision δεν έχει στα σκαριά κάνα καινούριο δεκτη?

  • & εγώ ψάχνω για δέκτη αλλά τον octagon λίγο που τον δούλεψα δε μου άρεσε. Άλλα τι άλλων κανάλια μου έβγαζε στην αναζήτηση.

    Ο zero 4k ενώ είναι καλοί δέκτες οι vu, δεν έχει οθόνη μπροστά, ο uno 4k λένε πως το fbc τιούνερ δεν είναι τόσο καλό στις αδύνατες λήψεις.

    Τον εντίσιον ΜΙΟ τον θεωρώ υπερεκτιμημένο... & επειδή έχω και εγγραφές σε ενσωματωμένο σκληρό δίσκο, κοιτάω κάτι σε Ζgemma H7C 4k αλλά δε τον ξέρω καθόλου και διστάζω.

    Δε μου αρέσει πάντως αυτή η φιλοσοφία του "φυτεμένου" image στο δέκτη γι'αυτό επιμένω προς vu+..


  • δυσκολα... οσο καθε αρχη.


    κατ αρχην κατεβασε το putty και κανε τη συνδεση με τον δεκτη σου.

    μετα κανε copy/paste την εντολη που εχεις... και με το επομενο reboot στον δεκτη,λογικα θα εχει περασει

    Το εκανα και επισης καταλαβα πως γινεται μετα φαινεται ευκολο βαζεις το τελνετ και στη συνεχεια copy /paste το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα στη συνδεση με host name η ip δεν βγαζω ακρη οτι και αν δοκιμασα ττιποτα.

  • Καλησπερα στην Ελληνικη παρέα.

    Για Edision Apachie IP ,υπαρχει τίποτα για να εχουμε ''φως'' σε Digea.

    Υπαρχει καποιος τρόπος,για edit biss ????? η,καποιο κρυφό MENU

    manual edit biss keys???

    Επισης,με ποιο αλλο Δέκτη,το Emu software ,μπορεί να flash?????

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!