Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,262 times. The last Post () by bigapple.

  • και εγω τωρα θα πρεπει να μαντεψω τι ειναι αυτα που εχεις και παιζουν στο cccam ...


    ας το μαντεψω λοιπον.

    αφου εχεις κανει εγκατασταση το oscam-emu , θα πας στο αρχειο oscam-server και εκει θα περασεις τα του cccam, αφου πρωτα τα κανεις μετατροπη για να ειναι συμβατα με το oscam. το πως... θα το ψαξεις λιγο .

    αφου το κανεις save /restart emu...

    Δεν έχει σημασία το τι ανοίγει στο cccam η στο oscam (τα ανοίγει ΟΛΑ) το πρόβλημα είναι ότι όταν είμαι με cccam ανοίγει τα μισά κανάλια και με Το oscam τα αλλά μισά καναλια.Αλλά πρέπει το cccam και το oscam χειροκίνητα να τα αλλάζω κάθε φορά . Εγώ θέλω μόνο με μια εφαρμογή να ανοίγουν όλα τα κανάλια.Το έψαξα να κάνω μετατροπή αλλά τίποτα ,δεν γνωρίζω πως γίνεται.

    Ευχαριστώ

  • Quote

    Δεν έχει σημασία το τι ανοίγει στο cccam η στο oscam (τα ανοίγει ΟΛΑ) το πρόβλημα είναι ότι όταν είμαι με cccam ανοίγει τα μισά κανάλια και με Το oscam τα αλλά μισά καναλια


    και καπου εδω ειναι η διαφωνια μας...(η δεν κατανοεις αυτο που ζηταω) , γιατι δεν με νοιαζει ποια ειναι αυτα που ανοιγει... αλλα τι ειναι αυτα που ανοιγει.

    αν στο oscam βλεπεις μονο digea και στο cccam ??? (αρα δεν ειναι τα μισα και τα μισα) κατι απο γραμμες? κατι αλλο η κατι παραπανω? δεν μπορω να ξερω κι εγω τι να σου πω οτι χρειαζεται να τροποποιησεις και να περασεις...


    τωρα για το "εψαξες και δεν βρηκες" , μια απλη αναζητηση να κανεις cccam to oscam... θα βρεις ενα σωρο μετατροπεις παραδειγματα κλπ.

  • το config στο openpli παει στο etc/tuxbox/config/oscam-emu


    για να αλλαζει απο cccam σε oscam... υπαρχει το autocam plugin, αλλα νομιζω ειναι πιο πρακτικο να καταργησεις τελειως το cccam και να σεταρεις στο oscam-emu να τα δουλευεις ολα.

    Γεια, μετά από πολλές δοκιμές τελικά τα κατάφερα .Ευχαριστώ για την βοήθεια

  • καλησπερα νεος εδω.ποιος ειναι ο πιο προσιτος οικονομικα τροπος για να δεις τα απαγορευμενα καναλια μεσω δορυφορου?ακουγα γ κατι ποσα 200 τον χρονο κλπ.εχει βγει κατι καινουργιο?

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......

    δοκιμαζω εναν VU+SOLO2 εχω περασει το image BLACKHOLE 3.1.0 και προσπαθω να ανοιξω τα καναλια με ενα diseqc 8.1...me oscam -emu (βεβαιως-βεβαιως)

    μια βοηθεια στο σεταρισμα του diseqc (ειναι διαφορετικο απο τον XTREND ET95OO HD.........

  • tsageo μετεφερα στην εδω ενοτητα το θεματακι που εχεις... μια και δεν εχει σχεση με τον τιτλο του εκει θεματος...


    τωρα... βασικα δεν εχει διαφορα ο vu+ απο τον xtrend, αλλα μαλλον το blackhole απο το openpli (η οτι εχεις στον xtrend).


    ερωτησεις...

    η κεραια ειναι οκ σε ληψη? (ειναι η ιδια που ειχες και τον xtrend?)

    το diseq 8:1 ποιο ακριβως ειναι (εχει σημασια αν ειναι 1.0+1.1 η αν ειναι σκετο 1.1)

    και

    ενα screenshoot απο το menu του blackhole στη ρυθμιση tuner, θα ηταν χρησιμο.

  • tsageo ζητας βοηθεια για κατι... αλλα δεν βοηθας.

    blackhole εχω να χρησιμοποιησω... χρονια ολοκληρα και δεν ξερω πως τυχων ειναι το menu του setup tuner (και δεν βρηκα και καμια φωτο σε αναζητηση). αν μπορεις να ανεβασεις καποιο/καποια screenshot, καλως, αλλιως περιμενεις καποιον με blackhole που ξερει το menu.

  • Οταν λες,τα απογορευμένα καναλια,μεσω Δορυφόρου;;;Τι εννοείς;;;;

    ε νομιζω καταλαβαινεις για ποια καναλια μιλαω.οχι παντως την ερτ και τα ελευθερα

  • Γεια,εχω ενα vusolo2 και ενα vuzero4k .Τα τηλεχειριστηρια ελεγχουν ταυτοχρονα τους δυο δεκτες ετσι δεν μπορω να τα λειτουργω ανεξαρτητα.Με το Remote controll code μπορω να τα ξεχωριζω και πως;Μια βοηθεια παρακαλω.

  • στα plugins του δεκτη, οι vu+ εχουν την επιλογη remote control 1 η 2 (επιλεγεις 1 στον ενα, 2 στον αλλο)


    μετα στο ενα απο τα 2 rc κανεις το παρακατω


    Code
    Press << 2 + 7 >>, <HELP> <0001 or 0002 or 0003 or 0004>
    
    1. Press 2 and 7 for three seconds until the LED is on.
    2. Press HELP
    3. Press <0001 or 0002
    
    #############################
    Mode 1: SOLO / DUO
    Mode 2: UNO / DUO2
    Mode 3 and 4: reserved for future models.

    φυσικα, δε σημαινει οτι επειδη λεει μονο αυτα τα μοντελα, δεν ισχυει στα αλλα...


    επισης, δεν θυμαμαι σε upgrade η σε reboot αν τυχων χανει τη ρυθμιση (οποτε δε θα ακουει στο rc) , αλλα ετσι κι αλλιως θα εχεις το αλλο, ωστε να το επαναφερεις...

  • εβαλα το ενα στο remote control του vuzero4k μετα μου ζητησε τα παραπανω αλλα δεν καταφερα να περασω κατι και εκανε επανεκινηση.

    μετα εχασα την επαφη και μετα δυο rc στον vuzero4k.

    τα δυο rc ανοιγουν τον vusolo2.στον vusolo2 εχω το 2 στο rc code.τι κανω τωρα για επαναφωρα του vuzero4k;εγω θελω να ελεγχει το καθε rc τον δεκτη του οχι και τα δυο,


    τελικα εκανα τον διαχωρισμο των rc μετα δυο η τριων δοκιμων και μπλοκαρε ο δεκτης δεν επερνε εντολη απο τον rc .επαναφωρα μεσο openwebif και ακολουθησα τον δεκτη μετα την αλλαγη σε 1 και save εκανα ok+stb until the led is red press 0001 and keep.τωρα δουλεβουν χωριστα.

    σ'ευχαρηστω πολυ georgeflu.

    Edited 2 times, last by diterpap ().

  • Καλησπέρα στην παρέα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τα γερμανικά κανάλια ανοίγουν με ψψψαμ ή οσκαμ;

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!