Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,448 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • το οσα... στο sdg menu/ρυθμισεις/συστημα/διαχειριση μεσων αποθηκευσης και μεσα απο το menu του, μπορεις να το διαμορφωσεις σε εως 8 νομιζω partition...

  • Ευχαριστώ αλλά δεν σε αφήνει.

    Σε αφήνει να κάνεις format και να το κάνεις mount και να δεις πόσα parttitions έχει.

    Δεν σε αφήνει να επιλέξεις να το σπάσεις σε κομμάτια...

    Εκτός εάν έχω στραβωθει τόσο πολύ

  • Ηθελα και γω να ρωτησω τι γινεται με το βρετανικο. Πριν καποια χρονια που εβλεπα με πιατο 1,20 απο αθηνα ειχα οριακο σημα και κλειδωνε. Επισης καποιες ωρες της ημερας δεν επαιζε και το σημα ξανα ερχονταν το πρωι και το απογευμα παλι τα ιδια. Το θεμα ειναι οτι δεν παιζει καποιο καναλι. Ψαχνοντας ειχα δει οτι δεν το δινουν οι περισσοτεροι.

  • διαβασες κατι καπου? η ετσι σου ηρθε σαν ιδεα...?


    sd δεκτης, δεν γινεται να παιξει hd καναλια, (αλλιως δε θα αγοραζε και κανεις)

  • Υπαρχει μια.μοντα οντως εδω κ χρονια. Δε το κανω απο τσιγκουνια απλως λυπαμαι να πεταξω δυο κοματια που εχω.


    Στην ουσια μεσω dreambox edit κανεις να τρεχουν αυτα με vlc

    Edited once, last by kxrist ().

  • Τα φώτα σας και πάλι παρακαλώ!

    Πρόκειται για πρόσθετο vpn (εγώ έχω συνδρομή στο CyberGhost 8),

    αν έχει βάλει κάποιος σε octagon sf8008 και σε ποιο enigma γίνεται να μπει και πως.

    Εδώ στο φορουμ έχω διαβάσει για το VPN Manager ([Plugin] VPN Manager),

    αλλά δεν εγκαθίσταται σε κανένα από τα 3 images που δουλεύω : sdg8, atv 6.4 & pli 8.1

    Ξέρω ότι χρειάζομαι κάποια αρχεία με ρυθμίσεις για enigma2 από τον πάροχο μου,

    αλλά πρώτα πρέπει να εγκαταστήσω το πρόσθετο.

    Πως γίνεται?

    octagon sf8008 4K combo

  • Καλησπέρα σας,


    Έχω την εξής εγκατασταση

    1 πιάτο - 3 δορυφόρους με μονά lnb - ένα 4σαρι switch που με ένα καλώδιο καταληγει σε έναν δέκτη κ όλα καλά.


    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι:

    εάν γίνεται χωρίς να πειράξω τη συγκεκριμένη εγκατάσταση (πιάτο lnb) μπορώ κάπως, με ένα ειδικό switch ας πούμε να πάρω δύο εξόδους που θα καταλήγουν σε δύο ξεχωριστούς διαφορετικούς δέκτες σε διαφορετικά διαμερίσματα που θα λειτουργούν αυτόνομα χωρίς να χάσουν τραγικά πολύ σε σήμα.


    Διότι μετακόμισε ο θείος μου στην ίδια πολυκατοικία και δεν έχουμε και πολύ χώρο να βάλουμε αλλο ένα πιάτο πάνω και σκεφτόμουν μήπως με κανένα ειδικό εξάρτημα μπορώ να πάρω 2 εξόδους στην ήδη πιο πάνω έτοιμη εγκατασταση.


    Ευχαριστώ πολύ

  • Ευχαριστώ πολύ παιδιά παρότι ημουν σχεδόν βέβαιος ότι δεν γίνεται είχα μία ελπίδα ότι μπορεί να έχει αλλάξει κάτι :)

    Αλλά μου την πεθάνατε Και αυτήν 🤣😜.

    Ναστε καλά

  • vasilis1985 κάποτε κατα αυτο το τροπο εκανα ενα κτιριο με ενοικιαζομενα δωματια, ακομα δουλευει το συστημα 13Ε και 19.2Ε σε εξι δωμάτια.Δεν ηταν μεγαλο το κοστος εκτος απο τα lnbs

  • Καλησπέρα σε όλα τα μέλη υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει τον amiko viper 4k ωστε να ανταλλαξουμε αποψεις γενικοτερα για τα ελληνικα στις 39 αλλα και γενικοτερα για image, emu ... etc.

  • το μοναδικο που ισως σε δεσμευει στο να κανεις συζητηση μονο με καποιον που εχει τον δεκτη, ειναι ισως μονο τυχων προβληματα απο drivers...


    κατα τα αλλα, σε μια γρηγορη ματια που εριξα, ο δεκτης εχει το ιδιο hardware με τον sf8008, τον gigablue trio και πολλους αλλους.

    τα image θα ειναι κοινα με αυτους τους δεκτες, τα emu επισης... οποτε νομιζω οτι μπορεις να διευρυνεις τη συζητηση, και μονο σε "λεπτομερειες-ιδιοτροπιες " του δεκτη που εχουν να κανουν με drivers ...ψαχνεις για χρηστη με τον δεκτη.


    επισης , επειδη δεν εχει αμεση σχεση με τον τιτλο του θεματος... θα το μεταφερω στο "ερωτησεις-απαντησεις".

  • Καλησπερα εχω εναν amiko spark 7162 με image OpenPLi 7.0-rc (2018-12-23-rc) υπάρχει καποιο νεοτερο image για αυτον τον δεκτη που να αξιζει τον κοπο να τον κανω αναβαθμιση!!

    Ευχαριστω προκαταβολικα!

  • Καλησπέρα παιδιά,

    θέλω τη βοήθεια σας άμα γνωρίζετε και μπορείτε.

    Ήρθε στα χέρια μου κολλημένο ένα dreambox

    800hd pvr CLONE του θείου μου.

    Το μηχάνημα λειτουργούσε άψογα για καιρό με ένα open pli 7.1 patched sim 2.01 ssl84d που είχα εγώ φλασαρει παλιά και είχα κατεβάσει από το αντίστοιχο φόρουμ στο satdream.

    Αυτό που προσπάθησα να κάνω πρώτα είναι να το βγάλω από την πρίζα να κρατήσω το κουμπί του power on και μετά να το βάλω στην πριζα για να μπει σε recovery mode.

    Το περίεργο εδώ είναι ότι η οθόνη του dreambox είναι μαύρη και αναβοσβήνει μόνο το κόκκινο φωτάκι.

    Παρόλα αυτά μπήκα στο router και βλέπει κανονικά το dreambox και δίνει IP.

    Οπότε πήγα να το φλασάρω ξανά με τη μέθοδο του browser αλλά ενώ αρχίζει και φορτώνει πετάει ένα μήνυμα "writing to flash memory please don't turn off"

    Αλλά μένει εκεί κολλημένο για πάνω από μία ώρα στο 1% και δεν κάνει τίποτα.

    Οπότε το έβγαλα από την πρίζα και το ξανά άνοιξα κανονικά χωρίς να κρατήσω πατημένο το power on για να δω τι κάνει.

    Όταν ανοίγει εμφανίζει στην οθόνη της τηλεόρασης την αρχική εικόνα πού είναι μία φωτογραφία από το dreambox και στην οθόνη του dreambox τη μικρή λέει: sim team.... και την IP κ μένει εκεί.

    Οπότε είπα να ξαναπροσπαθήσω να ξανά φλασάρω ένα άλλο image μέσο browser, Αλλά πάντα φορτώνει και μένει στο 1%.

    Οπότε την τρίτη φορά κάπου διάβασα και αποφάσισα να φλασάρω μόνο το bootloader μέσο browser πάντα (μου είπε έγινε με επιτυχία) δεν έκανα επανεκκίνηση έτσι όπως διάβασα και έκανα refresh τον browser και προσπάθησα να ξανά φλασάρω image.

    Πάλι τα ίδια κολλάει στο 1%.


    Υπάρχει κάποιος τρόπος να το σώσω με δεδομένο ότι το μηχάνημα ανάβει, επικοινωνεί και με την τηλεόραση και με το internet. Και επιπλέον δεν πείραξε κανείς το μηχάνημα να προσπαθήσει να του κάνει το οτιδήποτε..

    Κάπου διάβασα για μέθοδο με σειριακό καλώδιο αλλά μου φάνηκε πιο πολύπλοκο και το πρότειναν σε περιπτώσεις που το dreambox ήταν νεκρό και το κυριότερο δεν έχω και το αντίστοιχο καλώδιο.


    Καμία βοήθεια? :)


    Ευχαριστώ

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!