Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 390,614 times. The last Post () by senos.

  • Εννοω ημουν στη διαδικασια να ανεβασω τον δεκτη πανω ωστε να γινει η στοχευση σωστα ειδα οτι τα περισσοτερα lnb εχουν ανοιξει τα καλωδια εχουν καει και ψιλο-μελαγχόλησα. Οποτε μπηκα στη διαδικασια και αρχισα να ψαχνω ωστε να παω για ψωνια. Ανακαλυψα λοιπον οτι υπαρχει ενας αναπτορας ο οποιος δεχεται δορυφορικο και επειγειο σημα μαζι το κατευαζεις εως εκει που θες με ενα καλωδιο και στη συνεχεια παλι με το ιδιο ανταπτορακι σπαει σε δυο. Και ερωτω εγω τωρα... Μπορω να κατευασω κατω το σημα μεσα απο την εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου? Θα παιζει αραγε σωστα? Με αυτον το τροπο θα υπαρχουν απωλειες?

  • Κοίταξε εντελώς τυχαία τις προάλλες είχα βγει και ήταν ένα παιδί που είναι τεχνικός και ασχολείται ακριβώς με αυτά. Και μου είπε ότι γίνεται και ότι δεν χάνεις ιδιαίτερα σε ποιότητα διότι εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες.

    Και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά από ότι φαίνεται γίνεται. Εμένα μου φάνηκε περίεργο με δεδομένο ότι δεν χάνεις και ποιότητα όπως έλεγε και του είπα αποκλείεται και μου λέει βάζω και στοίχημα οτι θες το έχω κάνει άπειρες φορές σε εγκαταστάσεις. Οπότε μπορείς να το επιχειρήσεις...

  • Σιγουρα θα εχει καποιες απωλεις αφου το καλωδιο θα περασει απο δυο SAT-TV Combiner συν τις μπριζες οπου εχουν και αυτες ενα μερος απο απωλειες

  • ..εγω ετσι κατεβαζω (και παιζω με μοτερ στο πιατο) και με πεδιομετρο δεν εχω δει διαφορες σηματος..

    την επομενη φορα θα δωσω περισσοτερη προσοχη και αν δω διαφορα θα το αναφερω...

  • Τελικα εχτες καταφερα και ειδα τον 0,8 ο οποιος δεν μου καθοταν με τπτ. Το σημα τερματισε σε καποιες συχνοτητητες με στοχευση και τις σωστες μοιρες στο LΝΒ αλλα οταν κατευηκα κατω και εκανα zapping ειδα οτι δεν εχω καθολου σημα σε ολα τα πακετα Allente... αυτα παιζουνε? Μηπως ειναι αυτα που ειναι σε h265 και δεν μπορω να δω σημα?

  • αν τα καναλια τα περασες με settings, εχεις σιγουρα καναλια με δεσμες που δεν θα εχεις σημα.

    με μια σαρωση, θα δεις τι εχεις (και το συγκρινεις με αυτα που λενε τα fly ,lyng κλπ στιν νοτιες δεσμες)


    τωρα, αυτο με το tv/sat combiner, ισχυει ,αλλα με την προυποθεση οτι η πριζα κατω δεν κανει διελευση για να συνεχισει πιο περα(η οτι δεν προηγειται αλλη) - (σε αυτη την περιπτωση, η ταση προς το lnb θα βγαλει βραχυκυκλωμα) και η θα πρεπει να αλλαχτουν ολες οι πριζες με tv/sat, η να ανοιξει αυτη, να γινει διαχωρισμος επιγειας/sat , και να δωσεις μονο επιγεια στην επιστροφη...

  • Πολυ καλα αποτελεσματα με 1,9 και 0,8 σε κάτοπτρο 1,20 με το σημα να τερματιζει σε 93 με 94

    ... αλλα τωρα εχω αλλο θεμα... αλλαξα σχεδον ολα τα καλωδια και τα lnb τα οποια καταληγουν στο diseqc αλλα μολις κοτσαρα και τον τεταρτο δορυφορο αρχισαν καποια προβληματα. Ξαφνικα εχασα απο το αλλο πιατο τον 19 μετα στη συνεχεια επανηλθε και τωρα ενω στο signal finder υπαρχει σημερα για τον 1,9 οταν παω να δω καναλι μου λεει tuner failed.

    Λετε να τα εχει παιξει στο diseqc?

  • μπορει να φταιει το diseq,

    μπορει και καποιο "βλαμενο" lnb να αυτοταλαντωνει και να μην αφηνει το diseq να αλλαξει επαφη...

    (υπο την προυποθεση οτι δεν εχεις μπερδεψει φυσικα κατι στις πορτες του δεκτη).

  • Kαλημερα!!ξερει κανεις τι γινεται με το sat universe και εδω και μερικες μερες δεν ανοιγει?Υπαρχει καποιο αλλο sites εκτος απο sateliteweb που μπορουμε

    να βρισκουμε feeds?

  • Kαλημερα!!ξερει κανεις τι γινεται με το sat universe και εδω και μερικες μερες δεν ανοιγει?Υπαρχει καποιο αλλο sites εκτος απο sateliteweb που μπορουμε

    να βρισκουμε feeds?

    Στο Satdreamgr γράφει για feeds o Reinh@rd ....-

  • Καλησπέρα παιδιά,

    Μία ερώτηση θέλω να κάνω γιατί το έψαξα λίγο και δεν έβγαλα ακριβώς άκρη.

    Υπάρχει browser (και με browser εννοώ έναν κανονικό browser όπως υπάρχει στα smart TV για παράδειγμα η για κινητό και υπολογιστή με τον οποίον ας πούμε μπορώ να σερφάρω) για enigma 2 σε octagon sf8008 (σε οποιοδήποτε image μιας και έχω ήδη 4)

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι με δεδομένο ότι δεν έχω smart TV είναι για παράδειγμα να πάω στο site της Ευρωλίγκας και να βάλω τα στοιχεία μου για να βλέπω τα παιχνίδια από κει, ή να πάω στο site της ΕΡΤ όπως πάω μέσω υπολογιστή και να μπορώ να δω τα πάντα. Διότι και με το plug-in Greek tv και από του komhgr τα ΕΡΤ sport δεν μπόρεσα να τα κάνω να παίξουνε με τίποτα, συνέχεια δείχουν μία κολλημένη εικόνα που επαναλαμβάνεται)

    Ευχαριστώ.

  • για τα ερτ, κανεις μια δοκιμη μεσω ertflix.


    για το αλλο,δυστυχως οι browser σε αυτους τους δεκτες, δεν εχουν την απολυτη εννοια του browser (δεν ξερω στα τελευταια dream αν εχει αλλαξει κατι).

  • Καλησπέρα παιδιά,

    Μία ερώτηση θέλω να κάνω γιατί το έψαξα λίγο και δεν έβγαλα ακριβώς άκρη.

    Υπάρχει browser (και με browser εννοώ έναν κανονικό browser όπως υπάρχει στα smart TV για παράδειγμα η για κινητό και υπολογιστή με τον οποίον ας πούμε μπορώ να σερφάρω) για enigma 2 σε octagon sf8008 (σε οποιοδήποτε image μιας και έχω ήδη 4)

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι με δεδομένο ότι δεν έχω smart TV είναι για παράδειγμα να πάω στο site της Ευρωλίγκας και να βάλω τα στοιχεία μου για να βλέπω τα παιχνίδια από κει, ή να πάω στο site της ΕΡΤ όπως πάω μέσω υπολογιστή και να μπορώ να δω τα πάντα. Διότι και με το plug-in Greek tv και από του komhgr τα ΕΡΤ sport δεν μπόρεσα να τα κάνω να παίξουνε με τίποτα, συνέχεια δείχουν μία κολλημένη εικόνα που επαναλαμβάνεται)

    Ευχαριστώ.


    Μα αν μπεις και στη επισημη ΕΡΤ μια κολλημένη εικονα που επαλαμβανεται έχει δεν εχει ροη συνεχεια αυτο το κανάλι αρα που το λαθος μου?

  • Δεν είπα ότι είναι κάπου λάθος σου,

    Απλά ότι δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει (μπορεί να είναι λάθος μου οπότε παρακαλώ για τα φώτα σου)

    Και το ξέρω αυτό που λες και το δοκίμασα όταν είχε κανονική ροή στα ΕΡΤ sports... Στον υπολογιστή έπαιζε κανονικά πήγαινοντας στο site της ΕΡΤ, από το box έπαιζε συνέχεια η ίδια επαναλαμβανόμενη εικόνα.

  • Δεν είπα ότι είναι κάπου λάθος σου,

    Απλά ότι δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει (μπορεί να είναι λάθος μου οπότε παρακαλώ για τα φώτα σου)

    Και το ξέρω αυτό που λες και το δοκίμασα όταν είχε κανονική ροή στα ΕΡΤ sports... Στον υπολογιστή έπαιζε κανονικά πήγαινοντας στο site της ΕΡΤ, από το box έπαιζε συνέχεια η ίδια επαναλαμβανόμενη εικόνα.

    Λογω Εurobasket η ΕΡΤ αλλάζει συνέχεια μα συνέχεια τα stream links. Για να ειμαι δικαιως δε θα κατηγορήσω σε αυτο την ΕΡΤ αλλο τον πάροχο που συνεργάζεται. Σε λιγο τελιώνει το eurobasket κανε λιγη υπομονη μπαςςς και ηρεμήσουν λιγο τα πράγματα.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!