Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,130 replies in this Thread which was already clicked 392,654 times. The last Post () by senos.

  • το πρωτο κομματι, δε χρειαζοταν να το κανεις (να ορισεις το "0"...) εκτος αν θελεις να το κανεις ας πουμε αμεσα χωρις να μπαινεις extensions...κλπ

    πατωντας το μπλε κουμπι, στα extensions προυπαρχει το pip (το σε ποιο χρωμα αντιστοιχει εξαρταται ) , και για την αλλαγη των 2 παραθυρων, υπαρχει το "αντιμεταθεση υπηρεσιων".


    τωρα ως προς το να μεγαλωσει το παραθυρο... ριξε παλι μια ματια μηπως εχει κατι στα extensions/μπλε κουμπι (εχει αλλαγη θεσης, θε θυμαμαι για resize...)

  • σωστά το λες, τώρα το είδα.

    αν πάω από το μπλε και πατήσω το pip (με κόκκινο κουμπί σε μένα) και μετά πάλι μπλε δίνει τη δυνατότητα με το μετακίνηση εικόνας σε εικόνα να μετακινήσεις με τα βελάκια το μικρό παράθυρο και με τα -+ των καναλιών να το μεγαλώσεις και να το μικρύνεις.

  • Λογικά θα γίνεται... Αλλά φυσικά λειτουργεί μόνο για αλλαγή καναλιών που είναι στην ίδια συχνότητα. Η κανονικό κανάλι σε IPTV - streaming καναλια χωρίς περιορισμό γιατί εκεί δεν σου τρώει tuner. Για να το ενεργοποιήσεις εξαρτάται και από το image. Σε openatv άσ πούμε σε μένα παίζει με 2 τρόπους... Ενώ είσαι ήδη στην λίστα καναλιών και βλέπεις τη λίστα αυτή πατάς το μενού και στο έχει σαν επιλογή. Η πατάς το μπλε κουμπάκι και είναι πάλι σαν επιλογή τουλάχιστον σε μένα.

    Αν δεν το βρίσκεις αυτό που μπορείς επίσης να κάνεις είναι να ορίσεις ένα συγκεκριμένο κουμπί να το ενεργοποιήσεις μέσα από το μενού. (Hotkeys Νομίζω πρέπει να λέγεται σε όλα τα image) και όρισε το να το ανοίγει για παράδειγμα με παρατημένο πάτημα στο πράσινο.

  • Πιαδια καλημέρα . Μια βοήθεια παρακαλώ


    Εχω τον GT Media V8 UHD και θέλω να βάλω τα κλειδια CW .


    Πχ

    39.0E


    11007 V 7200


    4:2:0


    ID: E-289B Back


    CW: A8 8A 9E D0 51 FF 61 B1


    και πρέπει να τα βαλω ως F 00000000 00 00000000000000 σε Oscam η αλλη .

  • και 75Ε να λεει ο δεκτης, αν το πιατο σου ειναι στις 10Ε παλι θα σου φορτωνει το ιδιο feed. (δεν ειναι καθολου παραξενο... το απολυτος φυσιολογικο ειναι)

  • Καλησπέρα σε όλους.

    Να κάνω μια ερώτηση, η συχνότητα 12565 Η στον Hellas έχει χαθεί μόνο σε μένα;

    Στο Kingofsat και στο Lyngsat φαίνεται να λειτουργεί αλλά εδώ και λίγες μέρες δεν έχω σήμα.

    Οι υπόλοιποι αναμεταδότες είναι ok.

  • Ουτε εγώ έχω σήμα, εχθές τό βράδυ το είδα 12565, H.


    Στο Flysat η συχνοτητα 12565, H δεν έχει καναλια..μαλλον πήγαν στήν συχνότητα

    12117, H, 30000 5/6 DVB-S2/8PSK [Hellas sat 3]

  • πριν απο αρκετο καιρο, ειχε ξεκινησει η 12156 Η 30000 , η οποια ειχε τα καναλια της 12565 παραλληλα (και σε περιπτωση σαρωσης χωρις την αντιστοιχη επιλογη αγνοησης subnetwork, εκανε αντικατασταση των καναλιων), και 8 μαρτιου σταματησε η 12565. (12117 ειναι απο το ρουμανικο πακετο)


    οποτε, σαρωση την 12156 για να ξαναερθουν τα "αθλητικα".

    kingsat και lyngsat, ναι τα εχουν ακομα να υπαρχουν και στην 12565, αλλα δυστυχως για καποιο λογο ειναι καπως πιο αργοι στις ενημερωσεις τους απο το fly

  • Νέος ψάρακλας και γω.Κάτοχος εδώ κια λίγες ημέρες ενός SF8008 UHD COMBO...Τα κατάφερα να δω ΕΡΤ και DIGEA, ρίχνω διάβασμα για τα feed, αλλά δεν τα έχω καταφέρει, που θα μου πάει όμως θα το βρω... με openpli τον τρέχω , δοκίμασα και το satdreamgr 8 ...Καλώς σας βρήκα.

  • Έχω ένα θέμα με τον Edision OS mio+ αλλά το αντίστοιχο νήμα γράφει ότι έχει κλείσει, γι' αυτό γράφω εδώ.


    Στον δέκτη αυτό, όταν έχω συνδεδεμένο USB στικάκι, κολλάνε κατά το μπουτάρισμα τα images OpenVision 12.2, Open BH 5.2 και OpenVIX 6.3.

    Για να εκκινήσουν τα ανωτέρω, αποσυνδέω το στικάκι, ξεκινώ το image και όταν ανοίξουν ξανασυνδέω το στικάκι.

    Επίσης, αν χρειαστεί να κάνω επανεκκίνηση του δέκτη ή του GUI, θα πρέπει να κάνω τις ίδιες ενέργειες.

    Όλα τα υπόλοιπα images δεν έχουν πρόβλημα.


    Δεν είναι θέμα λανθασμένων ρυθμίσεων γιατί παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα και κατά την εγκατάσταση καθαρού image.


    Έχω δοκιμάσει διαφορετικά μοντέλα USB-Stick και SD-καρτούλες (μέσω USB Card-Reader), σε διάφορα φορμά (fat32, ext3, ext4) καθώς και με διαφορετικά μεγέθη

    (8, 16, 32, 64Gb) χωρίς αποτέλεσμα.


    Κάποιος που έχει το ίδιο μοντέλο, έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα;



    Υ.Γ. Τα ανωτέρω images δεν έχουν πρόβλημα με τον Octagon SF8008.

  • καλησπερα στην παρεα !

    μπορει καποιος να μου εξηγησει εαν το οσκαμ μπορει να αναγνωριζει παντρεμενες καρτες τυπου irdeto;πχ ποιες συγκεκριμενες πληροφοριες δινει το log εαν η καρτα ειναι παντρεμενη;

    Ευχαριστω!

  • Novaler multibox 4k με backup openpli 8.3 ενω επαιζε σε καναλι ... ξαφνικη ενδειξη tuner failure.

    Δοκιμασα με αλλα 1-2 image επιμένει να δουλεύει μόνο το tuner 2 sat. Καμια ιδέα?

  • και υπαρχουν 2 ανεξαρτητα καλωδια? (1 για καθε tuner) , η καποιο loop?


    αν βαλεις το καλωδιο απο το tuner "a" στο "Β" ( και τις απαραιτητες ρυθμισεις diseq αν ειναι διαφορετικες) , στο Β δουλευει κανονικα?

  • Ενα καλωδιο ειναι απευθειας απο diseq 10αρι ναι σωστα βαζω τις ιδιες ρυθμισεις πχ. LNB 1 INPUT 1 ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΚ ΤΟ TUNER 2 ΕΝΩ ΤΟ TUNER 1 ΛΕΕΙ TUNER FAILURE. Τα εβγαλα και απο το ρευμα για λιγη ωρα κλπ το ιδιο. Υπάρχει περιπτωση να τα " επαιξε " οντως το tuner1? Ευτυχως που ειχε και δευτερο ο δεκτης να μην τρεχω.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!