Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,564 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Εγώ έχω τον gt media v8x αλλα απο εδω και περα ολοι πιστευω θα πανε στον 8uhd γιατι εχει φως σε περισσοτερα πακετα.

    Εκτος και αν προσεχως υπαρξει firmware για ολα.


    ΚΑΛΗ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΘΕΤΙΚΕΣ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ !!

  • Σε διπλανό forum είδα ότι ο συγκεκριμένος έχει νέα αναβάθμιση . Ίσως θα πρέπει να την δοκιμάσεις .


    GTMedia V8X/X8Mars Firmware (24/03/2023) "NOT UHD version"

  • GTMedia V8X/X8Mars Firmware (24/03/2023):

    1. Fix Total TV(16E satellite) subtitle issue

    2. Fix autobiss issue

    Αυτές είναι οι αλλαγές στο καινούργιο firmware

    Edited once, last by Larpo ().

  • Καλημέρα!

    Υπάρχει περίπτωση ομοαξονικό καλώδιο το οποίο χρησιμοποιείται για ταυτόχρονη μετάδοση DVB-T και DVB-S2 να τον ήπιε από κεραυνό με αποτέλεσμα να παίζει μόνο terrestrial και όχι τα δορυφορικά; Στο setup υπάρχουν δύο LNB, disecq, μεικτής sat-tv και διπλή πρίζα στον χώρο που είναι ο δέκτης. Ο ίδιος δέκτης παίζει κανονικά σε άλλο χώρο.


    Είμαι πεπεισμένος ότι φταίει το disecq αλλά ο τεχνικος που έφεραν επιμένει ότι το καλώδιο φταίει.

  • hatters1976 , σε καποιους δεκτες δουλευει κανονικα, σε καποιους οχι, σε καποιους δουλευε και δεν δουλευει πλεον (αναλογα τον δεκτη δηλαδη).


    dvbgr αν ηταν το καλωδιο, το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα επαιζε ουτε το επιγειο (εκτος και εαν εχει τοσο δυνατο σημα η περιοχη, και περναει επαγωγικα σημα σε κομμενο καλωδιο).

    αν νομιζεις οτι φταιει το diseq, παιρνεις το καλωδιο που παει στο combiner, και το βαζεις πανω σε καποιο lnb. πας μετα και βλεπεις εαν παιζει ο δορυφορος του lnb που επελεξες.

    ομοιως μπορεις να πραξεις μετα (αν δε δουλεψει παλι) βγαζοντας εκτος και το combiner και βαζεις το καλωδιο απευθειας πανω σε lnb (η στο diseq)

  • Καλημέρα!

    Υπάρχει περίπτωση ομοαξονικό καλώδιο το οποίο χρησιμοποιείται για ταυτόχρονη μετάδοση DVB-T και DVB-S2 να τον ήπιε από κεραυνό με αποτέλεσμα να παίζει μόνο terrestrial και όχι τα δορυφορικά; Στο setup υπάρχουν δύο LNB, disecq, μεικτής sat-tv και διπλή πρίζα στον χώρο που είναι ο δέκτης. Ο ίδιος δέκτης παίζει κανονικά σε άλλο χώρο.


    Είμαι πεπεισμένος ότι φταίει το disecq αλλά ο τεχνικος που έφεραν επιμένει ότι το καλώδιο φταίει.


    Ο μεικτης ή το disecq εκλασε. δεν θυμαμαι ποσα χρονια εχω πανω καλωδιο το οποιο τα καλοκαιρια λιωνει και γινεται ενα με την μονωση και δεν εχει παθει τπτ. επισης εαν παιζει απο το ιδιο καλωδιο η τηλεοραση γιατι το συζηταμε... ξαφνικα δλδ δεν μπορει να παιξει της συχνοτητες της δορυφορικης και της TV μπορει.

    Εγω παντως ολα χρονια εχω πανω τα πιατα κατακαιρους κλανει παντα το disecq...
    τα feeder ειχαν τρυπες τα καλωδια εχουν λιωσει και παιζουν ακομα... τα αλλαξα προληπτικα περυσι και εκανα και μια στοχευση.

  • Καλημέρα!

    Υπάρχει περίπτωση ομοαξονικό καλώδιο το οποίο χρησιμοποιείται για ταυτόχρονη μετάδοση DVB-T και DVB-S2 να τον ήπιε από κεραυνό με αποτέλεσμα να παίζει μόνο terrestrial και όχι τα δορυφορικά; Στο setup υπάρχουν δύο LNB, disecq, μεικτής sat-tv και διπλή πρίζα στον χώρο που είναι ο δέκτης. Ο ίδιος δέκτης παίζει κανονικά σε άλλο χώρο.


    Είμαι πεπεισμένος ότι φταίει το disecq αλλά ο τεχνικος που έφεραν επιμένει ότι το καλώδιο φταίει.


    Ο μεικτης ή το disecq εκλασε. δεν θυμαμαι ποσα χρονια εχω πανω καλωδιο το οποιο τα καλοκαιρια λιωνει και γινεται ενα με την μονωση και δεν εχει παθει τπτ. επισης εαν παιζει απο το ιδιο καλωδιο η τηλεοραση γιατι το συζηταμε... ξαφνικα δλδ δεν μπορει να παιξει της συχνοτητες της δορυφορικης και της TV μπορει.

    Εγω παντως ολα χρονια εχω πανω τα πιατα κατακαιρους κλανει παντα το disecq...
    τα feeder ειχαν τρυπες τα καλωδια εχουν λιωσει και παιζουν ακομα... τα αλλαξα προληπτικα περυσι και εκανα και μια στοχευση.


    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο τέλος αλλά βλέπω οι εγκαταστάτες παλιάς κοπής δε δέχονται άλλη γνώμη.

  • πριν ξεχασεις αυτα που ξερεις, η μαθεις κατι ακομα (οχι μονο σε αυτη την περιπτωση...γενικοτερα) , κανε τα πιο πανω βηματα μηπως και βρεις εσυ το τι φταιει (μια και φαινεται ευκολο να βγαλεις εκτος το diseq, το combiner και καπως πιο δυσκολο, αν χρειαστει να φτασεις ως εκει και την πριζα tv/sat)... και μετα βλεπεις αν το εντοπισεις ,και το προχωρας αναλογα...

  • πριν ξεχασεις αυτα που ξερεις, η μαθεις κατι ακομα (οχι μονο σε αυτη την περιπτωση...γενικοτερα) , κανε τα πιο πανω βηματα μηπως και βρεις εσυ το τι φταιει (μια και φαινεται ευκολο να βγαλεις εκτος το diseq, το combiner και καπως πιο δυσκολο, αν χρειαστει να φτασεις ως εκει και την πριζα tv/sat)... και μετα βλεπεις αν το εντοπισεις ,και το προχωρας αναλογα...

    Combiner εντός σκεπής και δυστυχώς δεν υπάρχει πρόσβαση χωρίς να κοπούν τάβλες. Disecq LNB μμ θα χαρά, terrestrial συνεχίζουν να δουλεύουν σε όλες πρίζες, sat όχι στην κεντρική.

  • Code
    Combiner εντός σκεπής και δυστυχώς δεν υπάρχει πρόσβαση χωρίς να κοπούν τάβλες

    χμμμ, δυσκολακι το πιο πανω...


    επειδη ομως δεν καταλαβα το τελευταιο...

    εβγαλες το diseq και εχει την ιδια συμπεριφορα?

    επισης το "σε ολες τις πριζες" , διελευση απο πριζα σε πριζα??? η ανεξαρτητα καλωδια...

  • Χριστός Ανέστη,και Χρόνια πολλά σε όλους.

    Μπορεί κάποιος,κατοχος Gibertini OP100,να μετρήσει το μήκος του Feed Arm????

    Βρέθηκε μια ΟΡ100,χωρίς το Feed Arm,και θέλουμε να κάνουμε μια πατέντα,να

    μην πάει για ’’ανακύκλωση’’.

  • Αν το θες για τα κλασικα games μας .... κανε το χειροκηνιτα


    CW : D5 67 C4 00 44 B1 23 18 Ενωσε τα πχ D567C40044B12318


    κανε scan to game απο το site Που θες ...freq SR ktl... ασε να τρεξει το καναλι ((( μαυρη μαυριλα )))


    Μπες Webif - oscam - live log - δες το πρωτο F xxxxxx


    και συνεταξε το ως εξης.....F xxxxxx 01 D567C40044B12318 στα files softcam.key μεσα απο webif...Σωσε το και restart oscam


    αν ειναι το feed 4.2.0 τοτε θα δεις φως στην tv Αν ειναι 4.2.2 τοτε απο Webif κατεβασε το καναλι σε pc for example και δες το


    Μπορει να τα ξερεις αυτα ...τοτε μηπως δεν τα ξερει αλλος ....να το κανει ετσι...


    Φιλια σε ολους

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!