Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 394,900 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • φιλε ευχαριστω Αλλα επειδη ειμαι αραχαριος αυτο απο οτι καταλαβα θελει υπολογιστη!!Και καποιο πεδεμα!!που θα χρειαστω

    Βοηθεια!!Εγω ελεγα με τον κλασικο τροπο στο δεκτη κατεβαζω τη συχνοτητα και αφου εχω σημα παω στο autobiss και βαζω το μπισκοτο

    Αλλα δε ξερω τι εχει γινει με τις τελευταιες αναβαθμισεις δε με αφηνει να βαλω το κλ@δι!!..

  • Ναι εχεις απολυτο δικιο ο maker του ...ο Momi κανει κατι κουτσουκελες

    Αλλα ειναι τρομερος ο τυπος εχει κανει πολυ καλη δουλεια γενικως για ολους μας!

  • biscotto η keyadder απο εδω


    Code
    https://www.linuxsat-support.com/board/1604-enigma2-feed-keys-plugins/


    η με telnet απο εδω

    Code
    wget https://raw.githubusercontent.com/fairbird/KeyAdder/main/installer.sh -O - | /bin/sh
  • Γιωργο ευχαριστω!!Αλλα αυτο που μου γραφεις επειδη ειμαι ασχετος μονο το σερβιτορο ξερω να περναω!!που τα βαζουμε και πως?Συγγνωμη αν σε κουρασα!!

  • Ή το κατεβάζεις από το πρώτο link, συνδέεις μετά το μηχάνημα με τον υπολογιστή και περνάς το αρχείο στον φάκελο temporary και μετά μπαίνεις μέσα από το μενού του δέκτη -εγκατάσταση plugins το βρίσκεις και το κάνεις.

    Ή πας στο μενού telnet μέσω dcc η putty στον υπολογιστή σου και απλά κάνεις copy-paste την εντολή την δεύτερη που σου έχει γράψει ο george και την τρέχεις

  • Γεια στην Ελληνική παρέα.,να ειστε ολοι καλά.

    Μια ερωτηση,και απορία.....οταν ενας Δέκτης Linux,με. Tuner DVB-S2X....ειναι και Multistream????

    VU+Uno SE 2 X DVB-S2X Tuners FBC.....π.χ. υποστηρίζει και Λήψη Multistream ?????

  • Καλησπέρα.

    Για τη μεταφορά των καναλιών υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα γρήγορο εκτός από το dreamboxedit?

    To τελευταίο με έχει σκάσει και δεν κατεβάζει τα αγαπημένα από το δέκτη.

    Πάτησα αποσφαλμάτωση έσβησα και λίστες, αλλά παίρνω συνέχεια το παρακάτω μήνυμα.

  • καλησπερα

    επανερχομαι και ελπιζω να μην κουρασα με ενα θεμα που εχω με εναν dreambox -openpli 7.3-diseg edision 10x1

    οταν τον ανοιγω ενω στις καθετες συχνοτητες ερχεται αμεσως σημα στις οριζοντιες αργει να ερθει το σημα (αποτυχια συντονισμου)

    μετα ερχεται στην αρχη διακεκκομενα μετα απο λιγα δευτερολεπτα κανονικα και δουλευει σφαιρα.φταιει το τυνερ οπως μου ειχαι πει καποιος

    φιλος ή καποια ρυθμιση στο tuner configuration? τη software την πειρα ετοιμη απο το φορουμ. ευχαριστω και αν συμφερει να αλλαξω τουνερ ή να

    αγορασω αλλο μηχανημα

    Edited once, last by kantsko ().

  • πολλα μπορει να φταινε (το tuner του δεκτη -μοιαζει και το πιο πιθανο , καποιο lnb που αυτοταλαντωνει, καποιο βυσματακι f που μπορει να μην κανει καλη επαφη ειται στο μπλενταζ, ειται να εχει τραβηχτει η ακιδα, καποιο εσωτερικα σπασμενο καλωδιο, το ιδιο το diseq... κλπ). σιγουρα ομως δεν ειναι απο ρυθμιση ετσι οπως το περιγραφεις.


    για το αν αξιζει τι... στα λιγο πιο πανω μηνυματα, δεν βρηκα καποιο δικο σου,

    αναλογα ποιο μοντελο dm εχεις, και την τιμη που βρηκες tuner να το αντικαταστησεις.

  • σε ενα site βρηκα το παρακατω. ειναι ευκολο να κανω αυτη την πατεντα? τι αντισταση να παραγγειλω?



    (Όσον αφορά το u18 mod, μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε μια αντίσταση παλαιότερου τύπου όπως για παράδειγμα, μπορείτε να δείτε εδώ, η μια πλευρά πηγαίνει στο έδαφος, η άλλη πλευρά στο pin ic.


    Κάντε κλικ στην εικόνα αν θέλετε να τη δείτε πλήρως. Αλλά από την άλλη, οι δέκτες που δείχνεις είναι τα μοντέλα 401a, αργότερα ήρθαν τα μοντέλα bsbe2-801a που κατά την άποψή μου ήταν καλύτερα. Δεν ισχυρίζομαι ότι θα σας λύσει το μυστήριο, αλλά αν έχετε αυτόν τον δέκτη bsbe2-801a, τότε αξίζει να δοκιμάσετε.


    Edited once, last by kantsko ().

  • το τι αντισταση να παραγγειλεις, λογικα θα πρεπει να το αναφερει εκει που βρηκες και το how to...(αλλιως θελει λιγο ψαξιμο με βαση τα χρωματα).


    τωρα το αν ειναι ευκολο να το κανεις... αν εγω σου πω ναι, κι εσυ παρεις φωτια ... για εμενα παλι ευκολο θα ειναι.

    δεν μπορει ο καθενας απο εμας να ξερει το επιπεδο του τι και πως μπορεις να κανεις... αλλα μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον ηλεκτρονικο (αναλογα βεβαια και το ποσα θα ζητησει).


    λιγο προσοχη ομως, στο πιο tuner εχεις, μια και πανω κανει αναφορα σε παλιο και καινουριο κλπ

  • το αν θα δεις, δεν εξαρταται μονο απο τον δεκτη...


    τωρα δε θα σου πω καποιο συγκεκριμενο δεκτη, αλλα οι περισσοτεροι enigma2 παιζουν κανονικα, και οσο πιο μεγαλος ο επεξεργαστης τους (πχ οι arm στους 4Κ), τοσο πιο ανετα.

  • Καλησπέρα σε όλους,
    πριν που έβλεπα τον ημιτελικό του μπάσκετ από το feed δεν γινόταν να διαχωρίσω τον ήχο που στα αριστέρα είχε γαλλικά και δεξιά ελληνικά στην μετάδοση, ότι σώσιμο και να έκανα και με κάθε πιθανό συνδυασμό ρύθμισης.
    Αυτό με enigma2 και δοκίμασα και το pure2 και το ATV.
    Έστειλα το feed στο pc, το άνοιξα με vlc και έκανα τον διαχωρισμό κανονικά.
    Με τον AMIKO ALIEN 2 σε Spark που δούλευα δεν είχα τέτοιο θέμα.


    Έχει κανείς καμιά ιδέα τί μπορεί να χρειάζεται/φταίει;

    Ευχαριστώ

  • Γεια σας παιδιά,και να ειστε ολοι καλά.

    Για φίλο,αγοράσαμε τον Octagon SF 8008,

    Η ερωτηση ειναι,εαν υπαρχει κάποια υπεροχή,της λειτουργίας,μεταξύ Python 2.X:X> Python 3.X:X

    Images OpenPLI>OpenATV??????

  • το sdg10 ... ειναι ας πουμε στον "παγο" .

    εγιναν καποιες προσθηκες,αλλαγες,ενημερωσεις μεσα στην ανοιξη, καποιες εφεραν βελτιωσεις, καποιες δημιουργησαν θεματακια. το ποτε θα γινει επομενη ενημερωση/δοκιμη κλπ, ειναι αγνωστο...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!