Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,134 replies in this Thread which was already clicked 395,455 times. The last Post () by scorpionfighter.

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά.
    Βρέθηκε στην κατοχή μου ένα Dreambox dm800 hm pvr.
    Θα μπορούσε να χρησημοποιηθεί για το οτιδήποτε;

    κανονικα με oscams / pr oscams / cccam / oχι ομως τον Γερμανο ( icam) λογω old cpu

    Flashexpander και δωστου..

    είμαι τελείως άσχετος. θα μπορούσε να τρέξει κάτι σε kodi/stremio ;
    τι firmware τρέχω ; OpenPLI 7.3 / 4.0? enigma?

  • οχι, δεν μπορει να τρεξει κατι απο αυτα...


    αυστηρα enigma2 .

    λογω μικρης cpu και flash... θα πρεπει να του βαλεις καποιο παλιο λογισμικο...

    μετα, μπορεις οπως αναφερθηκε και πιο πανω, να βαλεις καποιον emulator (oscam-emu ο πιο δημοφιλης/λειτουργικος, αλλα λογω παλαιοτητας δεκτη θα πρεπει να το περασεις χειροκινητα, και θα ταλαιπωρηθεις λιγο να βρεις καταλληλο για την αρχιτεκτονικη του) και

    1) να πιασεις οτι ελευθερο καναλι θελεις/εχεις προσβαση με το κεραιοσυστημα σου

    2) να του βαλεις και κανα "εξτρα" πανω, και να πιασεις και κατι τις παραπανω


    επισης...

    επειδη καποτε ο εν λογω δεκτης, υπηρξε best seller, κυκλοφορουν παρα πολλοι κλωνοι δεκτες. οποτε λιγο προσοχη με το λογισμικο που θα διαλεξεις να περασεις, γιατι μπορει να κανεις το θεμα ακομα πιο δυσκολο με ενα λαθος λογισμικο...

  • Πως μπορώ να καταλάβω αν είναι κλώνος; Αξίζει να δωθεί μεταχειρισμένος;
    Το openvision-enigma2-develop-english που βρίσκω στο φόρουμ θα είναι ΟΚ;

    Τρέχω ΟpenPLI 4 , δοκίμασα και OpenPLI 7.2 κάπως πιο βαρύ. Δεν το έχω συνδέσει με την κεραία ακόμη. Υπάρχουν ελεύθερα που να αξίζουν; Θέλει καλή κεραία;

  • Αυτού του είδους τα απρόσμενα αποκτήματα, που έχουν γράψει ιστορία στην εποχή τους στο χώρο τους, μοιάζουν λίγο με ιστορικά αυτοκίνητα, χωρίς να υπάρχει φυσικά, ούτε κατ' ελάχιστο αναλογία χρηματικής αξίας μεταξύ τους.

    Ξεπερασμένα από ψυχρά τεχνολογική άποψη, εξαιρετικά αδύναμα να παρακολουθήσουν τις απαιτήσεις του σήμερα, όπως πολύ σωστά και αναλυτικά επεσήμανε ο georgeflu, δεν έχουν καν σοβαρή μεταπωλητική αξία, μάλλον ξυπνάνε μνήμες σε μερακλήδες του είδους.

    Οπότε, ανάλογα με τις γνώσεις και την όρεξή σου, αποφάσισε τι θα κάνεις με τον δέκτη.

  • αν δοκιμασες να περασεις και αλλο λογισμικο και δεν τον πηρες στο χερι, τοτε μαλλον ειναι γνησιος (η μαλλον καλυτερα, οτι λεει στην ενοτητα που κατεβασες το 7.2


    καναλια υπαρχουν ελευθερα , υπαρχουν κλειδωμενα που ανοιγουν με μια μικρη "επενδυση", αλλα το αν αξιζουν ειναι ακρως υποκειμενικο...


    το αν αξιζει να δωθει μεταχειρισμενο... αν εννοεις να τον πουλησεις, σιγουρα οχι, μια και με σχετικα μικρο κοστος πλεον , μπορεις να παρεις πολυ πιο δυνατο δεκτη...

  • Kαλησπέρα πέρασα ενα recovery image σε edision osmio 4kplus πως μπορώ να επαναφέρω το λογότυπο EDISION οταν ξεκινάει ο δέκτης μήπως γνωρίζει κάποιος και εαν γίνεται.

  • Kαλησπέρα πέρασα ενα recovery image σε edision osmio 4kplus πως μπορώ να επαναφέρω το λογότυπο EDISION οταν ξεκινάει ο δέκτης μήπως γνωρίζει κάποιος και εαν γίνεται.


    Την απάντηση στο ερώτημα σου την μεταφέρω στο αντίστοιχο νήμα του δέκτη RE: Edision OS mio4K UHD DVB-S2x - DVB-T2 - multistream - blindscan

    Αν απαντήσω εδώ, θα σκεπαστεί από πολλές αναρτήσεις και θα είναι δύσκολο να την βρει κάποιος άλλος φίλος που ίσως την χρειαστεί στο μέλλον.

  • καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα και παλι. ξερει καποιος να μου πει πως να φλασαρω το osnino plus με rs232 καλωδιο.Εχει συνεχως μαυρη εικονα και επισης δεν μπορω να δω το μενου μεσω web if. ελεγα πριν παει για ανακυκλωση να δοκιμαζα και αυτη τη λυση.Ευχαριστω.

  • καλησπερα και καλη χρονια,

    θελω τα φωτα σας για αγορα ενως sat receiver για να μπορω να δω τον γερμανο,μεχρι τωρα εχω τον dreambox 800 hd,

    βρηκα τον

    GigaBlue TRIO PRO UHD 4K

    σαν καπως προσιτο σε τιμη και θελω την γνωμη σας .ευχαριστω ( ή καποιος να μου προτείνει καποιον αλλο δέκτη πανω κατω σε περιπου ιδια τιμη)

  • καλησπερα και καλη χρονια,

    θελω τα φωτα σας για αγορα ενως sat receiver για να μπορω να δω τον γερμανο,μεχρι τωρα εχω τον dreambox 800 hd,

    βρηκα τον

    GigaBlue TRIO PRO UHD 4K

    σαν καπως προσιτο σε τιμη και θελω την γνωμη σας .ευχαριστω ( ή καποιος να μου προτείνει καποιον αλλο δέκτη πανω κατω σε περιπου ιδια τιμη)

    Και εγώ θα σου πρότεινα octagonsf8008. Δεν είναι ακριβος και τον έχω ενάμιση χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο πουθενά.

    Επίσης το διακεκριμένο μέλος hatters1976 :) πουλάει ένα octagon sf8008 που αν έχω καταλάβει είναι σαν καινούργιος δεν τον εχει καιρό.

    Λογικά μπορεί να στο στείλει έτοιμο με όλα τα softcam και λίστα καναλιών περασμένα.

    Δεν ξέρω αν τον έχει πουλήσει ακόμα αλλά μπορείς να τον ρωτήσεις.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!