Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,899 times. The last Post () by bigapple.

  • ωραια...

    επειδη αναφερεις "και" στον osmio+ , ο πρωτος δεκτης ποιος ηταν???


    hatters1976 ασε τα backup, καθως επισης και το να φορτωσεις προηγουμενα settings (καναλια βαλε).

    βαλε ενα καθαρο image 10, κανε τις οποιες ενημερωσεις, και δοκιμασε...

    βεβαια, το οτι δουλεψε σε καποιον δεκτη, δεν το κανει απολυτο οτι δουλευει σε ολους (πχ αλλος kernel)

  • georgeflu

    Ο πρώτος δέκτης ήταν ο sf8008.



    hatters1976

    Εγώ όλα τα πρόσθετα κλπ τα εγκαθιστώ με το DCC. Τις βαριέμαι τις μετακινήσεις αρχείων, άσε που πρέπει να θυμάμαι ένα κάρο εντολές.


    Πηγαίνω στο DCC --> "Εργαλεία" --> "Πακέτα" --> "Μεταφόρτωση πακέτου" και από τη λίστα που εμφανίζεται εγκαθιστώ ότι θέλω.

    Αν θέλω να δω την πρόοδο, πατάω "Τelnet" και παρακολουθώ τη διαδικασία εγκατάστασης.


    Επίσης θέλω να σου πω ότι δεν το δουλεύω το WireGuard γιατί δεν έχω συνδρομή. Απλά ήθελα να πω ότι γίνεται η εγκατάσταση.

    Τα ελεύθερα μπορεί να μου αλλάζουν την IP αλλά δεν βλέπω διαφορά στις λίστες IPTV ή δεν ξέρω που να ψάξω.

    Αν υπάρχει κάτι εξειδικευμένο μπορείς να μας το πεις, γιατί είμαι σίγουρος ότι ψάχνω σε λάθος μέρος.

  • Τώρα ρε φίλε βγάλαμε μια άκρη σωστή giorbak

    Το θέμα μας δεν είναι να γίνει εγκατάσταση ... αυτό λίγο πολύ στο τέλος το κάνουμε!

    Το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει στο satdream 10, η θα μας βγάλει το μήνυμα "wireguard protocol missing " ή στο 7.3 απλά δεν συνδέεται.

    *Αν κάποιος με συνδρομή βγάλει άκρη και του βγεί η σημαία ip ελβετίας let me know!

    *Έγραψα εδώ στο wireguard section και απάντησαν φιλαράκο δεν υποστηρίζεται το satdream.

  • οταν ενα plugin ειναι opensource , τοτε μπορει να υποστηριχθει απ ολους και ολα...(χρονος να βρεθει...και οχι μονο για μονο για εμενα...)

    τωρα... η εν λογω "παρτιδα", ειναι τροποποιημενη απο developers καποιας ομαδας (ας μην λεμε ονοματα) και εχει συμβατοτητα με τα image τηε o.e alliance

    GitHub - m4dhouse/Wireguard-Vpn at python3
    Wireguard Vpn for enigma2 boxes. Contribute to m4dhouse/Wireguard-Vpn development by creating an account on GitHub.
    github.com


    τωρα,οταν πρωτοφτιαξαμε το 10 και δωσαμε τα πρωτα test, εγω θυμαμαι οτι ειχα βαλει πανω το προσθετο για/με καποιον απο τσεχια (ως tools μεσα απο το image και οχι το plugin) , καθως και εναν manager (βημα/βημα και καποιες φορες ζητουσε αλλα προσθετα) , και στο τελος μου ειπε οτι δουλευει κανονικα...

    φυσικα απο τοτε σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα...

  • Εντάξει κάποιος θα βρεθεί να γουστάρει satdream 10 + wireguard vpn και το φτιάξει και μας πει και εμάς!

    Εγώ φυσικά και δεν είμαι προγραμματιστής ούτε τεχνικός λίγο παλαβός στο hobby aυτό.

    Περιμένω τώρα ένα φίλο μου, να μου πει υλικά για να βάψει το 2.40 ... 25 χρόνια ταράτσα πάνω σκούριασε!

  • θα ηταν πιο ευκολο, αν το plugin (και οχι μονο ο αρχικος κωδικας) ηταν opensource...(αλλα θα γινω κακος αν...)


    τες πα... βλεπω και στην ενοτητα συζητησης του plugin υπαρχει πολλη κινηση,

    βλεπω σε μηνυματα οτι τελικα και απο alliance μερια δεν υποστηριζονται ολα τα image

    επισης ειδα κατι για openvix (που θελει αλλα δεν ξερω αν θα...) να κανει το plugin απο την αρχη...

  • Κοίταξτε η αλήθεια είναι ότι αυτός που φτιάχνει το plug-in ανήκει σε συγκεκριμένη ομάδα.

    Οπότε όταν φτιάχνει το plug-in βεβαιώνεται ότι δουλεύει στο συγκεκριμένο image.

    Δεν είναι αρνητικός ο άνθρωπος έχω γράψει και εγώ διάφορα προβλήματα και έχει βοηθήσει και έχει φτιάξει πράγματα, αλλά προφανώς δεν είναι πρώτη προτεραιότητά του να δουλεύει σε όλα τα image. (μπορεί να μην έχει και χρόνο ούτε μηχανήματα ούτε κόσμο να το τεστάρει καν, η απλά να μην τον νοιάζει τόσο πολύ)

    Δημιούργημά του είναι οπότε δικαίωμά του.

    Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από τη μικρή μου εμπειρία στην κοινότητα ότι για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω υπάρχουν διάφορα beef μεταξύ των διαφόρων ομάδων.

    Πάντως είναι πολύ χρήσιμο plugin με δεδομένο ότι αρκετοί θέλουμε να έχουμε vpn μόνιμο και για λόγους ανωνυμίας και επιπλέον να ξεκλειδώσει κάποια πράγματα τα οποία δεν δουλεύουν χωρίς VPN.

    Λίγο υπομονή και πιστεύω σε κανένα μήνα θα στρώσουν αρκετά πράγματα μετά την ατομική βόμβα με το py 3.12.1 γιατί εγώ τόσο καιρό που ασχολούμαι τέτοιες ασυμβατότητες με ένα μικρό θεωρητικά update στο python δεν έχω δει.

  • Εγώ πάλι τα περισσότερα plugin τα θεωρώ περιττά (ίσως κάνω και λάθος γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ) γιατί βαρένουν τον δέκτη. Οσο για το vpn η καλύτερη λύση είναι τα routers.

  • Συμφωνώ ρε φίλε αλλά τα καλά ρούτερς καταρχήν κοστίζουν αρκετά.

    Και επιπλέον πώς τα σετάρεις για να παίξει?

    Έχω ψάξει σε αντίστοιχα threads σε άλλα forum τεχνολογίας, και δεν είναι τόσο απλό.

    Ανάλογα τον πάροχο που έχεις μερικοί το έχουν κλειδωμένο, σε άλλους δεν λειτουργεί η τηλεφωνία...

    Γενικός δεν είναι καθόλου απλό.

    Ειδικά για τον απλό χρήστη.

  • Κοίταξτε η αλήθεια είναι ότι αυτός που φτιάχνει το plug-in ανήκει σε συγκεκριμένη ομάδα.

    Οπότε όταν φτιάχνει το plug-in βεβαιώνεται ότι δουλεύει στο συγκεκριμένο image.

    Δεν είναι αρνητικός ο άνθρωπος έχω γράψει και εγώ διάφορα προβλήματα και έχει βοηθήσει και έχει φτιάξει πράγματα, αλλά προφανώς δεν είναι πρώτη προτεραιότητά του να δουλεύει σε όλα τα image.

    Δημιούργημά του είναι οπότε δικαίωμά του.

    δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...

    αρχικα, οπως και το καθε τι, και αυτο το προσθετο δεν υπηρχε...

    το ποιος το ξεκινησε... θα το βρειτε εδω (με ημερομηνια και ωρα) https://forums.openpli.org/top…guard-vpn-implementation/ .

    αυτος λοιπον που το ξεκινησε (και το προχωρησε οσο ) εδωσε εναν ανοιχτο κωδικα στην κοινοτητα, ωστε να το προχωρησει οποιος θελει/μπορει .

    καποιος αλλος λοιπον, το εκανε ολοκληρωμενο προσθετο (προσθεσε επιπλεον δουλεια δηλαδη πανω στο αρχικο και διορθωσε και πραγματα που χρειαζοταν). δεν το εχει αφησει ομως opensource, ωστε και αλλοι developers να το παρουν/τροποποιησουν για images αλλων ομαδων.

    δε χρειαζεται λοιπον να ειναι πρωτη προτεραιοτητα το να δουλευει σε αλλα image, αν το αφηνε opensource, καποιος θα το εκανε να δουλευει σε αλλο image...

    (κοινως "τα δικα μου-δικα μου ,τα δικα σας ->δικα μας" )

  • Σε Αυτό συμφωνώ, σε μία κοινότητα που πάντα βασιζόταν στον ανοιχτό κώδικα και στον διαμοιρασμό της γνώσης του να κλειδώνεις είναι μεγάλο φάουλ ειδικά όταν το έχεις πάρει ήδη ανοιχτό από κάποιον άλλον.

    Δεν ξέρω πώς ακριβώς το βλέπουν αλλά ίσως να θέλουνε έμμεσα να αναγκάσουν τον κόσμο να πάει στο δικό τους image μίας και έχει μία λειτουργία που για πολλούς είναι κρίσιμη,

    Η υπάρχει υπάρχει beef με ή χωρίς λόγο,

    Ή απλά υπάρχουνε και λαλάκες 🐥🙂🐙...

    Τι να πω και εγώ, εγώ αθλητικά διαβάζω κυρίως και πού και πού παλιά στα νιάτα μου κανένα playboy μέχρι εκεί φτάνω 😶

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!