Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,235 times. The last Post () by bigapple.

  • 100% δουλευει, και το εχω τωρα να δουλευει στον sf8008 μου..., με την διαφορα οτι εγω οδηγω 10αρι+8αρι σε ενα 1/2 ...


    ποιο 8αρι και ποιο 4αρι χρησιμοποιεις???

    κανεις ενα τσεκ οτι εχεις βαλει πορτες ενα και δυο σωστα στο 4αρι (εκει που γραφουν, και οχι με τη σειρα απαραιτητα) , και δοκιμαζεις και να αλλαξεις την σειρα εντολων...

  • Όπως τα έχεις είναι σωστά. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι συνδέεις λάθος LNB σε λάθος πόρτα.

    Βλέπει το LNB4 στον HotBird; Το LNB4 πηγαίνει στη πόρτα 4 του DiSEqC 1.1;

    Το ξέρω είναι απλά και απορείς που σε ρωτάω αλλά καμιά φορά στραβώνει το μάτι.


    Αν όλα είναι σωστά, άφησε τις ρυθμίσεις όπως είναι και απομόνωσε το DiSEqC 1.0 συνδέοντας απ' ευθείας την έξοδο του 1.1 στον δέκτη.

    Αν έχεις σήμα απομόνωσε το 1.1 και σύνδεσε το LNB4 στη πόρτα Α του 1.0 για να δούμε αν φταίει κάποιος από τους διακόπτες.


    Αν πάλι δεν δουλεύει ούτε έτσι, σύνδεσε πρώτα το 1.1 και στις ρυθμίσεις όρισε μόνο το 1.1. Το ίδιο και με το 1.0


    Τα γράφω εδώ και όχι σε pm για να τα δουν και οι άλλοι φίλοι αν συμφωνούν ή όχι.

    Edited once, last by giorbak ().

  • Τόσο άτυχος; Να είναι χαλασμένο το 1.0; Βάλτο σε άλλη πόρτα και άλλαξε τις ρυθμίσεις του DiSEqC 1.0


    Συγνώμη, να διορθώσω, μη διαβάζουν λανθασμένα οι χρήστες. Εννοώ DiSEqC 2.0

    Το γράφω 1.0 γιατί έτσι φαίνεται στην εικόνα.

    Edited 2 times, last by giorbak ().

  • μπορει να εχει καποιο προβλημα, απλα εγω ρωτησα πιο πανω (γιατι κι εγω απο υπερβολικη σιγουρια την εχω "φαει")

    εβαλες πορτες 1 κ 2 επειδη ειδες οτι ελεγε 1/2 ? η τις πηγες με τη σειρα...? (και ποια diseq ειναι 8αρι κ 4αρι)

  • Καλησπέρα σε όλους again.

    Έχω βάλει μια κεραία νoβα με diseqc Edision, 2 lnb, για να κοιτάνε κοιτάνε 16e και 13e, και εχω κουτί gtmedia 8uhd.

    Έχω ένα απλό πεδιομετρο, χτυπάει μεν, αλλά το μόνο πού βρήκε ήταν κάτι ραδιόφωνα με $.


    Ερώτησεις

    Στο scan του 8uhd, κάνω σκαν μια φορά ανά lnb? Αφού το disecq μου είναι 2.2 εγώ διαλέγω 1.1 στο scan,σωστά?(στο κουτί.)


    Το κάνω μόνος μου για την εμπειρία και για να μάθω.

    Μια φωτογραφία πριν το φουλ setup.

  • Σύνδεσε απ' ευθείας (χωρίς το DiSEqC 1.1) τον HotBird με τη σειρά σε όλες τις πόρτες του DiSEqC 2.0 μήπως και βρεις κάποια που δουλεύει.


    Δεν χρειάζεται να ανεβαίνεις συνέχεια στην ταράτσα, απλά σύνδεσε τον Hotbird με το καλώδιο που κατεβαίνει στον δέκτη

    και κάνεις τις δοκιμές κάτω στο δωμάτιο.


    Μη ξεχνάς να αλλάζεις και τις ρυθμίσεις στον δέκτη.

    Edited 3 times, last by giorbak ().

  • Ερώτησεις

    Στο scan του 8uhd, κάνω σκαν μια φορά ανά lnb? Αφού το disecq μου είναι 2.2 εγώ διαλέγω 1.1 στο scan,σωστά?(στο κουτί.)

    ποιο diseq εχεις και ειναι 2.2 ???

    συνηθως τα 1/2 ειναι τυπου 1.0 η 2.0 και διαλεγεις απο τον δεκτη diseq 1.0 ...

  • Ερώτησεις

    Στο scan του 8uhd, κάνω σκαν μια φορά ανά lnb? Αφού το disecq μου είναι 2.2 εγώ διαλέγω 1.1 στο scan,σωστά?(στο κουτί.)

    ποιο diseq εχεις και ειναι 2.2 ???

    συνηθως τα 1/2 ειναι τυπου 1.0 η 2.0 και διαλεγεις απο τον δεκτη diseq 1.0 ...

    2.0 ήθελα να γράψω ! Λάθος συγνώμη! Όπως είπα είναι 4x1, έχει 4 εισόδους και μια έξοδο για το κουτί. Άρα για βάζω 1.0?

  • παιδιά αύριο με τις δοκιμές μπορώ να βάλω μόνο το 1/10 στο 4άρι και στις άλλες 3 πόρτες να του βάλω 3 ξεχωριστούς δορυφόρους; ποια θα πρέπει να είναι η ρύθμιση τότε;

  • στα 10lnb (lnb 1-10) θα βαλεις τις 1.1 οπως τις εχεις στον διακοπτη, + στην diseq 1.0 επιλογη Α

    πχ


    lnb 1

    λειτουργεια diseq ->1.1

    diseq 1.1 ->ΕΙΣΑΓΩΓΗ 1

    diseq 1.0 -> ΠΟΡΤΑ Α

    στις αλλες 3 ( δηλαδη lnb 11/12/13)


    lnb 11

    λειτουργεια diseq -> 1.0

    diseq 1.0 -> ΠΟΡΤΑ Β

  • παιδιά αύριο με τις δοκιμές μπορώ να βάλω μόνο το 1/10 στο 4άρι και στις άλλες 3 πόρτες να του βάλω 3 ξεχωριστούς δορυφόρους; ποια θα πρέπει να είναι η ρύθμιση τότε;

    Αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις μόνο δύο DiSEqC (1.1 και 2.0) θα σε συμβούλευα να χρησιμοποιήσεις το DiSEqC 1.1 ως πρώτο

    και στη πόρτα 1 ή 10 αυτού να συνδέσεις το DiSEqC 2.0.


    Η πρώτη σκέψη πάει σε DiSEqC 2.0 και DiSEqC 1.1 αλλά έτσι όλα τα LNBs θα περνούν από δύο διακόπτες.

    Κάθε τι που παρεμβάλλεται μεταξύ του δέκτη και του LNB (ενώσεις, διακλαδωτήρες, διακόπτες, ακόμα και ενισχυτές) σημαίνουν μικρή απώλεια σήματος.

    Αν έχεις δύο από αυτά, μεγαλώνει η απώλεια, που δεν τη θέλουμε. Επίσης καταπονούνται περισσότερο και ο δέκτης και οι διακόπτες.


    Εγώ θα έβαζα πρώτα το DiSEqC 1.1 για 9 LNB και στις ρυθμίσεις θα ενεργοποιούσα μόνο το 1.1

    Στη πόρτα 10 του 1.1 θα συνέδεα το 2.0 και στις ρυθμίσεις θα ενεργοποιούσα και τα δύο. Στη σειρά εντολών θα έβαζα DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.0.

    Έτσι αντί να έχω 10 LNBs που περνούν από 2 διακόπτες και 3 από μονούς, θα είχα 9 με μονούς και 4 με διπλούς.

  • καλημέρα. έκανα το τελευταίο που είπε ο giorbak.

    οι ρυθμίσεις που έχω είναι στο 1/10 9 lnb, στη θέση 10 συνδεδεμένο το 2.0 και σε αυτό στην 1 τον 9, στη 2 τον 1.9, στην 3 τον 7 και στην 4 τον 0.8.

    η ρύθμιση για τον 9 είναι αυτή που δείχνω. ενώ του 1/10 δουλεύουν, από το απλό (π.χ. 9) δεν έχω σήμα. οι ρύθμιση είναι σωστή όπως την έχω στη φωτό;

  • εχω την εντυπωση πως εχεις κανει ενα λαθος.εχεις 10αρι disecq και εχεις βαλει εισαγωγη 11 πραγμα το οποιο δεν υπαρχει σε 10αρι. το 10αρι εχει 10 εισαγωγες και μια εξοδο. οχι 11

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!