Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 400,807 times. The last Post () by bigapple.

  • georgeflu με βάση ένα app στο κινητό, με κέντρο 13a, ο 16α πρέπει να είναι αριστερά, σωστά? Διόρθωσε με αν κάνω λάθος!

    οπως κοιταμε πισω απο το πιατο (προς τον οριζοντα των δορυφορων) ο 16Ε ναι ειναι αριστερα.

    στην παρακεντρη ληψη ομως, παει απεναντι, οποτε οπως κοιτας το πιατο απο πισω, το lnb θα μπει δεξια απο το κεντρικο...

  • καλημέρα. μετά από πέρασμα recovery Open Atv 7.3 (συνεχίζω δοκιμές) σε όποιο image και να βάλω έχασα την εικόνα στην αρχή με το πιάτο και μου δείχνει μια με το λογότυπο OpenAtv. πως το αλλάζω και επαναφέρω αυτή με το πιάτο;(μιλάω για την εικόνα με το που ανοίγει ο δέκτης)

  • Λοιπόν ! Έβαλα το αλλο πιάτο στα κάγκελα στην ταράτσα, και με βάση το app όπως είπα και πριν, έπεφτα σε 13α και 9α, κούνησα τελικά το πιάτο πολύ αριστερά και είδε Αλβανούς.

    Γιατί πώς και τι δεν ξέρω, αλλά αφού δουλεύει, είναι οκ.


    Στην τελική έχω 2 νοπα πιάτα στην ταράτσα, το ένα από τα δύο έχει 2 lnb, και συνδέονται σε ένα diseqc edision 4x1,


    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

  • καλημέρα. μετά από πέρασμα recovery Open Atv 7.3 (συνεχίζω δοκιμές) σε όποιο image και να βάλω έχασα την εικόνα στην αρχή με το πιάτο και μου δείχνει μια με το λογότυπο OpenAtv. πως το αλλάζω και επαναφέρω αυτή με το πιάτο;(μιλάω για την εικόνα με το που ανοίγει ο δέκτης)

    Ποια εικόνα με πιάτο εννοείς; Δεν έχεις την παρακάτω εικόνα στην εκκίνηση του δέκτη;


    bootlogo.jpg

  • Λοιπόν παιδιά, σχετικά με τα πακέτα T2-MI στους 4.8E και 33E δεν είχα αποτέλεσμα.

    Δεν πρέπει να είναι θέμα σήματος γιατί τα δοκίμασα και σε μεγάλη κεραία με φουλ σήμα και δεν λειτουργούν.

    Το περίεργο είναι ότι στον 30W στο Abertis δουλεύουν κανονικά και αν διαγράψω το αρχείο "abertis" σταματούν.

    Δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος, νοιώθω άχρηστος, δεν μπορώ να τιθασέψω δυο ηλίθια αρχεία.


    Η διαδικασία που ακολουθώ:

    Code
    opkg update
    opkg install astra-sm
    reboot

    Ακολούθως αντιγράφω τα αρχεία "abertis" και "astra.conf" στις κατάλληλες θέσεις και δίνω δικαιώματα 755.

    Επανεκκινώ τον δέκτη αλλά πάπαλα. Τι είναι αυτό που κάνω λάθος;

    Μήπως τα αρχεία που χρησιμοποιώ (τα οποία σημειωτέον δούλευαν στο παρελθόν) είναι ξεπερασμένα; Στην απελπισία μου χρησιμοποίησα και για arm και για mips.

    Τα ανεβάζω και αν κάποιος χρησιμοποιεί διαφορετικά ας μου τα δώσει μήπως και δω φως.


    Όλα τα ανωτέρω τα κάνω σε καθαρή εγκατάσταση image για να είμαι σίγουρος ότι έχω διενέξεις από απομεινάρια αρχείων.

    Χρησιμοποίησα OpenATV-7.4 (py_3.12) και OpenATV-7.3 (py_3.11) σε ARM δέκτη.

  • senos Όσο αφορά την πρώτη εικόνα που εμφανίζεται στον δέκτη άμα δεν κάνω σοβαρό λάθος είναι πάντα η εικόνα τοΥ image που έχεις εγκαταστήσει απο recovery στο 1ο slot..

    Και την εμφανίζει σε όλα τα image σε όλα τα slot έστω και για λίγο στην αρχή όταν κάνει boot!

    Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει οπότε άκυρο.

  • senos Δεν γνωρίζω τον τρόπο δημιουργίας logo.img από εικόνα .jpg. Με βάζεις σε σκέψεις να τον αναζητήσω στο διαδίκτυο.


    Πάντως αν θέλεις το logo από τον δικό μου δέκτη, αυτό που ανέβασα σε εικόνα (πρέπει να είναι default του sf8008),

    μπορώ να το βγάλω από τον δέκτη και να στο δώσω.

  • giorbak δεν σου εμφανίζει εσένα την εικόνα από το image που έχεις περάσει σε revovery mode στο slot 1?

    Εκτός εάν δεν έχεις φλασάρει σε revovery κάτι άλλο και έχεις αφήσει το default...

    Διότι και εμένα αυτό μου εμφάνιζε όταν αγόρασα τον δέκτη αλλά μόλις το πέρασα σε recovery to oatv μου το άλλαξε.


    Και τι εννοείς δεν γνωρίζεις τον τρόπο?

    Απαράδεκτος. Απουσία και αύριο με τον κηδεμόνα σου 😂

  • Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι φίλοι που έχουν πρόβλημα με το startup logo του sf8008 θα σας πω τον τρόπο εξαγωγής και επαναφοράς αυτού.


    Αν περάσετε recovery image (oe-alliance) θα σας αλλάξει το λογότυπο υποδοχής. Γιαυτό κρατήστε ένα αντίγραφο αυτού με την ακόλουθη εντολή σε telnet.

    Θα πρέπει να έχετε συνδεδεμένο αποθηκευτικό μέσο ως hdd:

    Code
    dd if=/dev/block/by-name/logo of=/media/hdd/logo.img

    Για την επαναφορά του logo, βάλτε χύμα το αρχείο logo.img στο hdd και δώστε την ακόλουθη εντολή σε telnet:

    Code
    dd if=/media/hdd/logo.img of=/dev/block/by-name/logo

    Ανεβάζω αρχείο από τον δικό μου δέκτη.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!