Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 91,396 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • giorbak

    Στο σπίτι έχω δομημένη καλωδίωση και στο εξοχικό χρησιμοποιώ τα καλώδια της ηλεκτρικής εγκατάστασης + powerline και έχω ethernet, το οποίο προτιμώ σαφώς από το wifi για πολλούς λόγους (ταχύτητα, σταθερότητα, έλλειψη παρεμβολών κλπ).

  • καλημέρα. ψάχνω να βρω αυτή τη βάση lnb από κινητό πιάτο γιατί μου έχει σπάσει από το επάνω μέρος που σφίγγει το lnb και βάζω μονωτική και νταιράπ. αν κάποιος έχει κάποια ιδέα που να τη βρω...



    Nομιζω θες κατι τέτοιο, προσοχη στις διαστάσεις

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.........

    Αγορεσα και εγω μια πλαστικη βαση για LNB ...ΠΡΟΣΟΧΗ... Οι διαστασεις των πλαινων ειμαι 20χ20 οπως δειχνει η φωτογραφια

    χρειαζεται 30χ20 (εγω εκοψα τα πλαινα για να βιδωσω την βαση )...

    θελει ψαξιμο για της διαστασεις.......

  • komhsgr έχω πάρει τέτοιο αλλά δεν ταιριάζει. αυτό που ζητάω πρέπει να είναι πιο πλατύ και λεπτό. εκτός και κόψω κι εγώ και κάνω πατέντα.

  • Καλησπέρα στα παιδιά αντιμετωπίζω το εξής θεματάκι έχω διακοπές στο σήμα στα feeds 7east στο πιάτο 2.40

    Δηλ. να κάνει πρόσκαιρη βουτιά το σήμα και να επανέρχεται ιδιαίτερα στις ψηλές συχνότητες ... είδα ότι είναι

    μαζί δυο δορυφόροι με δυο δέσμες. Τι είναι καλύτερο να κάνω να βγάλω το invacom flange lnb 0.3 να κάνω μια

    δοκιμή με άλλο? Να κάνω το πιάτο κινητό να πάρω δηλ. actuator 36αρι + positioner? Το σήμα στις 7e στους

    δυνατούς πομπούς φθάνει και 17-17.8db

  • Κάτι παίζει με τις δέσμες ρε φίλε IsN0G00d βλέπω η EUROPEB σε εμένα που είμαι Νότιο ανατολικά είναι πολύ πιο

    δυνατή απο την EUROPEA. Λογικά εσύ είσαι λόγω τοποθεσίας ευνοημένος τα feed είναι πάντα στην EUROPEA.

  • Πάντως από άποψη σήματος όπως αναφέρεις στο μήνημα σου είμαστε λίγο πολύ κοντά. Τώρα από οτι διάβασα για να πιασεις πχ τα feeds με Ιταλικό ποδόσφαιρο θέλει μεγάλο πιάτο και κεντρικός ο 7.

  • Κεντρικός είναι σε μένα απλά σκέφτομαι ότι το πιάτο μου είναι πρώην κινητό 20+ χρόνων ο τεχνικός απλά το γύρισε

    λίγο. Δηλ. έχω επιφυλάξεις και για την στόχευση του και κατα πόσο το invacom flange είναι καλό και στις χαμηλές και στις ψηλές

    συχνότητες ... το θέμα θέλει συμβουλή απο κάποιον που κατέχει απο ... 2.40 πιάτο


    Απλά είδε ο τεχνικός σε μια συχνότητα τα 17.8 db λέει εδώ είμαστε ... έλα που έχει δυο δέσμες και είναι 2 οι δορυφόροι...

  • Κεντρικός είναι σε μένα απλά σκέφτομαι ότι το πιάτο μου είναι πρώην κινητό 20+ χρόνων ο τεχνικός απλά το γύρισε

    λίγο. Δηλ. έχω επιφυλάξεις και για την στόχευση του και κατα πόσο το invacom flange είναι καλό και στις χαμηλές και στις ψηλές

    συχνότητες ... το θέμα θέλει συμβουλή απο κάποιον που κατέχει απο ... 2.40 πιάτο


    Απλά είδε ο τεχνικός σε μια συχνότητα τα 17.8 db λέει εδώ είμαστε ... έλα που έχει δυο δέσμες και είναι 2 οι δορυφόροι...

    φιλε καλημερα!!Με το κατοπτρο που εχεις επρεπε να βγαζεις τα feed χακλαρα!!..κατι αλλο συμβαινει η δεν εχεις κεντραρει καλα το κατοπτρο!!η εχεις

    προβλημα με τα lnb!!εγω με 1.25 gibertini και τις περισοτερες φορες βγαζω σχετικα ευκολα τα feed!!χτες εβλεπα την ΑΕΚ και ειχα σχεδον 11db!!

  • Σημερινή λήψη επανατοποθέτηση για το lnb invacom flange 0.3 ευχαρίστως να δούμε συγκρίσεις ανέβασα μερικές συχνότητες. Επίσης αφαίρεσα διπλανό lnb 10east μήπως επηρέαζε. Μέχρι στιγμής τον 10e δεν τον χρησιμοποιούν. Πιάτο 2.40 με συννεφιά. Νοτιοανατολική Ελλάδα.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!