Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,559 replies in this Thread which was already clicked 89,244 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • georgeflu επειδή τώρα το έσφιξα το πιάτο και δεν κουνιέται καθόλου αν βγάλω το φλάντζας και βάλω κανονικό lnb

    πιστεύεις ότι θα το πετύχω καλύτερα το σήμα χωρίς να κουνηθεί καθόλου το πιάτο ... στην φλάντζα είναι ξέρεις πιο

    στενά τα περιθώρια ...


    οχι...

    το θεμα του κεντραρισματοςτου πιατου, ειναι αλλο απο αυτο της εστιασης του lnb

  • Φίλε, δυστυχώς δεν "ακούει" το lnb του 23,5οΕ στο T90 (βγάζει μηδενικό σήμα), όπου είναι κουμπωμένος ο octagon, μάλλον έχει πιάσει σκουριά ή λάσπη ο κονέκτορας στο diseqc και θέλει κοίταγμα, δηλ. ταράτσα, αλλά όχι απόψε.

    Το κρατάω και υπόσχομαι τις επόμενες μέρες να απαντήσω.

  • Κατέβασα 12 κανάλια, τα 2 είναι TV χωρίς εικόνα, τα 10 είναι ραδιόφωνα και παίζουν όλα.

    Τα υπόλοιπα 2 είναι χωρίς όνομα και δεν έχουν ούτε εικόνα ούτε ήχο.

    Λήψη με Edision os mio+ 4K και Gibertini OP 125L.

  • Αυτά τα κατεβάζω κι εγώ. Βγαίνουν κανονικά χωρίς να ενεργοποιήσεις το pid στον δέκτη. Αν το ενεργοποιήσεις και το αφήσεις στο 4096 δεν κατεβάζει τπτ, αν το βάλεις 4097 κατεβάζει τα DSNS Informed.

  • Αυτά τα κατεβάζω κι εγώ. Βγαίνουν κανονικά χωρίς να ενεργοποιήσεις το pid στον δέκτη. Αν το ενεργοποιήσεις και το αφήσεις στο 4096 δεν κατεβάζει τπτ, αν το βάλεις 4097 κατεβάζει τα DSNS Informed.

    Σε 2 φράσεις, 32 λέξεων συνολικά, έχω κάποιες άγνωστες.

    "Ενεργοποίηση pid στον δέκτη": Τι είναι και πως γίνεται;

    "DSNS Informed": Τι είναι αυτό;

    Με την ευκαιρία του δικού σου #post 1443, ανέβηκα ταράτσα και αντικατέστησα τον κονέκτορα στην είσοδο του 23,5οΕ στο diseqc, που είχε σπάσει μετά από πολύχρονη διάβρωση. Thanks.

  • Σχετικά με την συχνότητα που αναφέρει στις 23.5e ο IsN0G00d έχω δει για λήψη μέσω pc να βάζουν ένα 44

    και ένα 10 δεν ξέρω αν βοηθάει κάτι αυτή η πληροφορία. Εγώ το παράτησα δεν ασχολήθηκα ξανά.

  • Επίσης μια τελευταία ερώτηση. Την 11345Η 30000 3/4 eutelsat 36e με τη σήμα την λαμβάνετε; Γτ πεδεύομαι και πάω μαξ 10.7db.

    Καλησπέρα, 10,2db 80άρι πιάτο κέντρο, νοτιοανατολική Πελοπ/σος..

  • Θα ξανα ρωτήξω. Το στριμ στις 23.5e με pid4096 το κατεβάζει κανείς στον octagon;


    Είπα να μην ξανα-ασχοληθώ με τα κανάλια T2-MI αλλά τα απανωτά posts με έβαλαν στη πρίζα και κοίταξα να δω τι παίζει.


    Τα κανάλια αυτά παίζουν με astra-sm όπως τα Abertis, Dasto, BRT.

    Θα πρέπει να αλλάξεις το αρχείο astra.conf στο καινούριο που περιέχει το KRRT.

    Επίσης θα πρέπει να προσθέσεις μια γραμμούλα στο SoftCam.Key ειδικά για αυτό το πακέτο.


    Πάντως δεν αξίζει να ασχοληθείς, δεν έχουν καθόλου ενδιαφέρον, μόνο την ευχαρίστηση ότι τα ανοίγεις.



    1.jpg  2.jpg  3.jpg

  • Ευχαριστώ IsN0G00d θα φέρω τον τεχνικό να το γυρίσει λίγο πρέπει να έχασα στο βίδωμα 1 μοίρα προς τα δυτικά

    γιατί μου έρχονται με χαμηλό σήμα και κανάλια απο τον 4,8e

  • θεωρητικα, θα επρεπε να τα κατεβαζει, ενεργοποιωντας απλως την επιλογη "Τ2ΜΙ PLP" στις ρυθμισεις σαρωσης... (πιο παλια θυμαμαι στις 4.8Ε αυτο εκανα)....

    τα abertis ηταν πιο πολυπλοκη

    τωρα... δεν μπορω για τεχνικους λογους να τσεκαρω σε edision,

    -> σε sf8008 ... με απλη σαρωση φερνει τα ραδιοφωνα

    με ενεργοποιημενο το plp t2mi , pid 4096 δεν βγαζει κατι

    pid 4097 ομως, κατεβαζει τα dsns informed

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!