Android box σε παλιά tv

There are 29 replies in this Thread which was already clicked 2,761 times. The last Post () by sataniac.

  • θέλω να συνδέσω ένα android box (φωτογραφια του box παραθετω) σε μια 2η tv στο υπνοδωμάτιο.η tv έχει εισόδους για vga,dvi και rca καθώς και μια είσοδο line in.υπαρχει κάποιο καλωδιο-μετατροπέας δοκιμασμενο που να κάνει αυτή τη δουλειά και να έχω και εικόνα και ήχο?

    a45ed.jpg

  • Τηλεοραση ειναι μια παλιά lcd LG 32αρα

  • Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε!το rf modulator ουσιαστικά τι διαφορά έχει τι δουλειά κάνει γιατί δεν κατάλαβα.το sender εντάξει το ξέρω είχα και κάποιο παλιότερα

    Edited once, last by lazosdt ().

  • o modulator κανει διαμορφωση του ηχου και της εικονα σε rf δηλαδη τα περναει(audio-video) σε ενα καναλι(πχ C09) μεσω του ομοαξονικού και το δινει μεσα σε καθε tv πριζα που εχεις (ανάλογα με το πως είναι εγκατάσταση σου) εσυ μονο συντονίζεις την τν στο καναλι που ειναι διαμορφωτης(modulator)

    ενω ο sender τα στέλνει ασύρματα (2,4GHz ειτε 5GHz) συνήθως σε μια tv στο AV

  • δεν σας προλαβαίνω σαΐνια μου


    να προσθέσω μόνο στα πολύ ωραία του Θοδωρή ότι καλύτερα στα ασύρματα να προτιμάτε την band των 5Ghz που είναι πιο <ήσυχη>


    αυτό που δεν κατάλαβα στο post του Λάζαρου είναι θέλει σε 2η TV έχοντας το box σε άλλο δωμάτιο εννοούμε?

    διότι από την AV θύρα στο μποξεράκι δαύτο μπορείς να βάλεις καλώδιο από 3πλου δακτυλίου JACK σε RCA (yellow/red/white) που διαθέτει η LG που αναφέρει...

  • Όχι Γιάννη το box λέω να το έχω στο ίδιο δωμάτιο με την tv αυτή δλδ να το έχω απευθείας αν γίνεται πάνω στη tv.γιαυτο έω αν υπάρχει καποιο καλώδιο η μετατροπέας.γινεται από τη θυρα av?τι καλώδιο είναι αυτό παίζει κανένα link να το δω?

  • Η tv έχει είσοδο DVI, είναι ποντιακό να επιλέξει αναλογική είσοδο.

    Πάρε ένα καλώδιο ή αντάπτορα hdmi - DVI, αν δεν έχεις ήχο στην TV (πιστεύω θα έχεις ) θα πρέπει να πάρεις από το av του android με 3.5mm Jack σε audio in στην tv, λογικά jack 3.5 θα είναι και στην tv.

  • η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει αν υπήρχε τέτοιος μετατροπέας θα το δοκιμάσω πάντως μόλις βρω χρόνο και προμηθευτώ αντάπτορα

  • η εισοδος DVI δεν μπορεί να μεταφέρεις audio και θελει converter (HDMI to DVI cable converter with stereo audio)

    e0fa8bffd8535ce15c.jpg

    και για την μέθοδο με το hdmi σε DVI χωρίς ήχο θέλει για τον ηχο απο τα RCA απο το AV out 3.5 θελει τα RCA με τα 3 χρώματα σε jack 3.5mm συν θελει και θηλυκά rca stereo to jack 3.5mm για το line in στην TV

  • η εισοδος DVI δεν μπορεί να μεταφέρεις audio και θελει converter (HDMI to DVI cable converter with stereo audio)

    e0fa8bffd8535ce15c.jpg

    και για την μέθοδο με το hdmi σε DVI χωρίς ήχο θέλει για τον ηχο απο τα RCA απο το AV out 3.5 θελει τα RCA με τα 3 χρώματα σε jack 3.5mm συν θελει και θηλυκά rca stereo to jack 3.5mm για το line in στην TV

    Φίλε μεδουσα τραβηγμένη επιλογή χωρίς λόγο

    Είναι κάτι παρόμοιο με το dreambox 800 που ερχόταν με dvi :)


    https://www.skroutz.gr/s/11641…MI-male-1-5m-CP-D015.html20170411132422_cyberpro_cable_dvi_d_male_hdmi_male_1_5m_cp_d015.jpeg



    Στο μενού της τηλεόρασης μπορεί να έχει επιλογή dvi audio on, αν δεν έχει.. σίγουρα θα έχει καρφί από πίσω που θα λέει dvi audio in και θα μπει το καλώδιο από το AV του android .



    https://www.skroutz.gr/s/10259…male-3-5mm-male-1-5m.html


    20161031161622_oem_cable_3_5mm_male_3_5mm_male_1_5m.jpeg

  • το καρφι av out ειναι με 4 δακτυλίδια και υπαρχει περίπτωση να μην δουλευει κανονικα με το καρφι audio που εχει 3

    δεν ξερω αν το υποστηρίζει αυτη η tv αλλα δες αυτο για το DVI(but DVI-D cannot support the additional features that HDMI and DisplayPort possess, such as integrated audio and CEC control.)

    και για την είσοδο του ήχου συνήθως στις tv λεει line in

  • Συνήθως είναι κάπως έτσι

    rear.jpg



    Το καρφί μπορεί να χρειαστεί λίγο παίξιμο μέσα -έξω στο android για να βρει που θα κάνει επαφή.

    Μια φωτό ή αν μας πει το μοντέλο ο φίλος μας της TV θα βοηθούσε.

  • εδω εχεις ήδη hdmi και το υποστηρίζει αυτο που λες

    Ο φίλος δεν έχει HDMI, η φωτό είναι παράδειγμα για το audio in , δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης ούτε αμφισβήτησης γνώσεων :)

    Είναι σύνδεση που την έχω κάνει πολλάκις με κόστος 3 εύρω , για το μόνο που δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν το καρφί θα δώσει στέρεο ή μονοφωνικά.

  • άκυρο το πιο πανω εχει προβλημα με τα 3 δακτυλίδια οπως ειχα πει στην αρχη λογο του pin με video κανει βουητό και εχει μονο το ενα κανάλι

    μονο ο osmini που εχει άλλο pin out δουλευει με τα 3 δακτυλίδια και κατάλαβα γιατι το έχει σε αυτη την διάταξη

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!