Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 225,520 times. The last Post () by magos21.

  • εννοείς να τα σβήσω στην αρχή σε αυτή τη γραμμή;

    0b00:000000:1006

    P: 2600

    A: ::000A

    A: ::0014

    A: ::0028

    #A: ::0002

    #A: ::0006

    P: 0D95

    είπαμε αρχάριος, μη βαράτε.

  • Στο log μόνο η πρώτη γραμμή είναι από ERT HD, αλλά αρκεί για να δω ότι βρίσκει κάποιο κλειδί και κάνει descrambling... Τώρα τι κλειδί βρίσκει και από ποιον reader, δεν ξέρω.


    Βασικά, κρίνοντας από το oscam.dvbapi, πρέπει να γίνεται ένα μπάχαλο στο oscam σου. Είσαι αρχάριος όπως λες, αλλά ξέρεις να βάζεις όλο αυτό το άχρηστο σεντόνι στο oscam.dvbapi. Υποθέτω κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει και με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του oscam. Αν δεν δούμε όλα τα αρχεία και ένα ολοκληρωμένο log, δεν μπορούμε να σου πούμε τι φταίει...

  • δεν ανοίγει μόνο αυτό. τώρα να φαίνεται ότι παίζει επειδή έχω το Softcam by enigma1969 που έχει ένα κλειδί για όλα; δεν ξέρω αλλά δεν πειράζει παιδιά. αφήστε το μη σας κουράζω πρωτοχρονιάτικα, το βλέπετε και μου λέτε άλλη μέρα αν είναι εύκολο.

  • το oscam.dvbapi δεν το έφτιαξα εγώ. έτσι το είχε σετάρει αυτός από εκεί που αγόρασα το δέκτη

    κι ένα ερώτημα για τον medousa89. έχω αρχίσει και διαβάζω το ερωτήσεις και απαντήσεις που είναι 128 σελίδες και είδα στην 20 μια ανάρτησή σου από Αίγιο. από Αίγιο είσαι; γιατί από κει είμαι κι εγώ.

  • Καλησπερα σας.Διαθετω τον δεκτη edision OS NINO PRO DVB-S2X + DVB-T2/C και εχω βαλλει πανω το mage της satdream και θελω να βλεπω τα καναλια της digea στις 3 μοιρες που ειναι ελαφρα κωδικοποιημενα σε biss,καθως και της ΕΡΤ στις 39.Υπαρχει τροπος με καποια ρυθμιση να το πετυχω,με απλα βηματα.Μηπως ειναι τελικα αδυνατον,για μην ξοδευω χρονο.Γιατι για την ωρα δεν το καταφερα.δεν ξερω ακομη ολες τις λειτουργιες του.Σας ευχαριστω πολυ.Στελιος.:good_evening1:

  • ας αρχισουμε απο τα ευκολα...

    πιατο (μοτερ?) η πιατα για να πιασεις τα εν λογω καναλια εχεις ετσι? και δεκτη συνδεμενο με internet...


    κατεβαζεις απλα το oscam-emu μεσα απο το feed του image (2 φορες πρασσινο κουμπι /softcam)

    αφου το κανεις αυτο, θα κατεβασεις μεσα απο την σελιδα ενα softcam.key και θα το περασεις (με καποιο προγραμμα ftp) στο etc/tuxbox/config/oscam-emu και με μια επανεκκινηση softcam (μπλε κουμπι) θα πρεπει να παιζουν τα της digea.


    για τα ερτ, (αφου εχεις ηδη κανει το πιο πανω...)θα πας πανω στα καναλια (ενα-ενα) θα βγαζεις την λιστα καναλιων,και πανω στο καναλι θα πατας menu/ προσθηκη biss caid (μια φορα θα χρειαστει να γινει αυτο). μετα... απλα βλεπεις...

  • Ναι πιατο 1,80 μοτερ και δεκτης που προανεφερα και ο δεκτης με wi fi συνδεεται με το ιντερνετ.το oscam-emu το κατεβαζω μεσα απο τον δεκτη,μηπως απο τον φορητο υπολογηστη και μεσω stick τον συνδεω με τον δεκτη?μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις τα link για το feed του image(το εχω παρει απο το sat dream),το link για το softcam και που θα βρω ενα προγραμμα ftp για να το περασω στο etc/tuxbox/config/oscam-emu και πως θα το περασω.Να με συγχωρεις πολυ φιλε μου,αλλα πρωτη φορα ασχολουμαι με την διαδικασια αυτη και φοβαμαι μην κανω καποιο λαθος.Σε ευχαριστω πολυ.

  • Ναι πιατο 1,80 μοτερ και δεκτης που προανεφερα και ο δεκτης με wi fi συνδεεται με το ιντερνετ.το oscam-emu το κατεβαζω μεσα απο τον δεκτη,μηπως απο τον φορητο υπολογηστη και μεσω stick τον συνδεω με τον δεκτη?μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις τα link για το feed του image(το εχω παρει απο το sat dream),το link για το softcam και που θα βρω ενα προγραμμα ftp για να το περασω στο etc/tuxbox/config/oscam-emu και πως θα το περασω.Να με συγχωρεις πολυ φιλε μου,αλλα πρωτη φορα ασχολουμαι με την διαδικασια αυτη και φοβαμαι μην κανω καποιο λαθος.Σε ευχαριστω πολυ.

    Φιλε μου ριξε μια ματια στην ελληνικη κοινοτητα και θα βρεις σιγουρα απαντησεις σε ολα αυτα που ρωτας.

  • μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις τα link για το feed του image(το εχω παρει απο το sat dream),

    το link για το softcam

    και που θα βρω ενα προγραμμα ftp για να το περασω στο etc/tuxbox/config/oscam-emu και πως θα το περασω.

    αν διαβασεις ολη την γραμμη της απαντησης μου (στο μηνυμα #535) , σου λεει και πως να κατεβασεις το oscam-emu μεσα απο τον δεκτη...

    softcam , στην ενοτητα με τα softcam.keys

    ftp , αναφερθηκαν πιο πανω (αυτο το κατεβαζεις στον υπολογιστη σου) , το dcc (ισως ειναι και λιγο πιο απλο/ευκολο για τον αρχαριο) και το filezilla ( πιο ολοκληρωμενο και με περισσοτερες δυνατοτητες). σιγουρα υπαρχουν και μεσα στη σελιδα (με ενα search πανω δεξια θα τα βρεις) και με ενα google search θα τα βρεις ευκολα και τα 2...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!