Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,313 times. The last Post () by magos21.

  • δυσκολακι... εχεις 20 μοιρες αποσταση . μονο με πιατο 1.20+ εχει πιθανοτητες,

    αν και σε αυτη την περιπτωση (ισως και σε μετρο) θα ηταν καλυτερα ενα κεντρο καπου στη μεση και παρακεντρους και τους 2...

  • Κεντρική Γερμανία με Τ85 κεραία άνετα κέντρο 39° και 19° ,13°με καλό σήμα

    τι έχεις κέντρο; έχω το ίδιο πιάτο, γι' αυτό ρωτάω.

    στις μοίρες στην γωνίαση να φανταστώ στους 24; γιατί οι άλλοι δύο θέλουν 30.

    δυσκολακι... εχεις 20 μοιρες αποσταση . μονο με πιατο 1.20+ εχει πιθανοτητες,

    αν και σε αυτη την περιπτωση (ισως και σε μετρο) θα ηταν καλυτερα ενα κεντρο καπου στη μεση και παρακεντρους και τους 2...

    άρα εναλλακτική αν δεν τα καταφέρω με τίποτα το Moter.

  • ??? μισο γιατι με μπερδευετε...


    grekos21 T85 γραφεις... = wave frontier ? (η καποιο αλλο multifocus?)


    notisjunior εχεις κατι τετοιο κι εσυ? εχεις μοτερ? (γιατι μπερδευτηκα με τον εξοπλισμο σας)

  • Κέντρο 39° σημα47%.

    19°σημα55% ,13°50%

    εγώ στο 39 έπιασα σε συχνότητα και παραπάνω σήμα (αλλά ίσως έχουμε άλλο δέκτη και τα μετράει αλλιώς)

    ??? μισο γιατι με μπερδευετε...


    grekos21 T85 γραφεις... = wave frontier ? (η καποιο αλλο multifocus?)


    notisjunior εχεις κατι τετοιο κι εσυ? εχεις μοτερ? (γιατι μπερδευτηκα με τον εξοπλισμο σας)

    Έχω ακριβώς το ίδιο πιάτο με τον grekos21. τώρα αν για χίλιους δύο λόγους δεν βγει λύση και δεν είναι άλλο τρόπο πέρα από το Moter... ας πάρω ένα. ελπίζω να κατάλαβες τώρα.


    εφόσον έχει βέβαια και αν μπορεί και θέλει ας βγάλει μια φωτογραφία. θέλω να δω περίπου αποστάσεις, γιατί μου φαίνεται παράξενο που πιάστηκαν και οι τρεις.

  • αν εχεις πιατο multifocus, βαλε κεντρο 31Ε (η αν θελεις δοκιμαζεις και 28Ε μηπως και αξιοποιησεις και τη θεση) και τα αλλα 2 παρακεντρα.


    ομως... τα multifocus εχουν μια σχετικη ιδιαιτεροτητα για να βγει η ευθεια στη "ραγα". καθονται ισια στη γεωγραφικη θεση "0" (η Γερμανια ειναι απο περιπου 6 εως περιπου 14) . δυστυχως, λογω γεωγραφικης θεσης, και των δορυφορων που ζηταμε, θα πρεπει να ασχοληθεις/πειραματιστεις με την περιφορα του πιατου...

  • Τα 2 lnb είναι στην κάτω μεριά γιατί δεν έχω

    δώσει κλήση (skew) .οπως πρέπει

    κανονικά σ αυτή την κεραία.βρες πρώτα

    τον 39° και μετά οι άλλοι είναι πολύ δυνατοί

    και βρίσκονται εύκολα.

  • Τα 2 lnb είναι στην κάτω μεριά γιατί δεν έχω

    δώσει κλήση (skew) .οπως πρέπει

    κανονικά σ αυτή την κεραία.βρες πρώτα

    τον 39° και μετά οι άλλοι είναι πολύ δυνατοί

    και βρίσκονται εύκολα.

    τον έπιασα τον 19 αλλά δεν μπόρεσαν να παίξουν τα κανάλια. ούτε κι εγώ μπορώ να καταλάβω το γιατί. θα δοκιμάσω και άλλες φορές. δεν δίνει και πάρα πολύ σήμα να πω την αλήθεια. ευχαριστώ για την βοήθεια. να είσαι καλά.

  • Παιδιά ξέρει κανείς πως να βάλω τα biss keys στον αποκωδικοποιητή, commander 8500 hd, από το μενού με το χέρι, χωρίς usb, δεν έχω εδώ που είμαι, για τον hellas sat; Η digea πάλι τα άλλαξε!

  • Παιδιά ξέρει κανείς πως να βάλω τα biss keys στον αποκωδικοποιητή, commander 8500 hd, από το μενού με το χέρι, χωρίς usb, δεν έχω εδώ που είμαι, για τον hellas sat; Η digea πάλι τα άλλαξε!

    Ψάξε για την αναβάθμιση " 22-7-2022_UnF8500.abs" από τον εισαγωγέα

    αλλιώς με το χέρι ειναι ιδιος με τον EDISION PROGRESSIV HD COMPACT

  • Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες για τον edision αλλά ούτε το κόκκινο αλλά και κανένα άλλο κουμπί του πληκτρολογίου του commander που έχω δεν εμφανίζει την καρτέλα με τα biss :zipper mouth face:

    Edited once, last by irom ().

  • Έψαξα όλες τις επιλογές σε όλο το μενού και ό,τι άλλο υπάρχει εκτός μενού. Τίποτα. Έβαλα ραδιόφωνο :grinning squinting face: . Το ξεχνάω τέλος θα το συνδέσω σε pc να τρέξει το πρόγραμμα. Τι κωμικό κι αυτό να πιάνει trt κι ό, τι άλλο εκτός από Ελληνικά εντός συνόρων! :nerd face:

  • Εχει κανεις ιδεα τι σημαινει το μηνυμα ASH σε ενα δεκτη EDISION PROGRESSIV HD TS.Εχω 2 τετοιους δεκτες και ετσι αφου ξεθεωθηκα να περασω χειροκινητα τα νεα κλειδια και να τακτοποιησω τα καναλια στον ενα ,εκανα backup και προσπαθησα να μεταφερω το νεο λογισμικο στον δευτερο,οποταν στο τελος της διαδικασιας αντι να κανει reboot μου εμφανισε το ASH και δεν κανει τιποτα αλλο.Υποψη οτι αντιστοιχα σε 2 PROGRESSIN HD ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ το ιδιο και πηγαν ολα καλα.Πέθανε λετε?

  • Έψαξα όλες τις επιλογές σε όλο το μενού και ό,τι άλλο υπάρχει εκτός μενού. Τίποτα. Έβαλα ραδιόφωνο :grinning squinting face: . Το ξεχνάω τέλος θα το συνδέσω σε pc να τρέξει το πρόγραμμα. Τι κωμικό κι αυτό να πιάνει trt κι ό, τι άλλο εκτός από Ελληνικά εντός συνόρων! :nerd face:

    ΣΤΟΝ

    Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες για τον edision αλλά ούτε το κόκκινο αλλά και κανένα άλλο κουμπί του πληκτρολογίου του commander που έχω δεν εμφανίζει την καρτέλα με τα biss :zipper mouth face:

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ COMANDER ΠΑΣ ΜΕΝΟΥ -ΓΛΩΣΣΑ-ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΟΥΜΠΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!