Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,597 times. The last Post () by magos21.

  • Αναρωτιέμαι με τα zip διότι άλλα έχουν μόνο τα HD της Digea, χωρίς την ERT,και άλλα που τα έχουν και τα δύο.

    Οπότε η edision picollo να πάρω η picollino που είναι λίγο πιο φθηνός,μόλις κατεβάσω το λογισμικό από το sat soft θα τα πιάσω όλα τα HD και από τους δύο παρόχους,δεν θα εχω κάποιο πρόβλημα δηλαδή? διότι εμένα τα HD με ενδιαφέρουν δεν με νοιάζουν τα sd

  • Και επίσης μελλοντικά αν με το καλό καταφέρουμε και πάμε στο επόμενο πρότυπο T2H265,ο δέκτης ο συγκεκριμένος που σκέφτομαι είναι συμβατός με το πρότυπο θα υπάρχει κάποιο θέμα με τα Biss?η θα πέσει μαύρο και δεν θα ξεκλειδώνουν με τίποτα

  • μπορεις να παρεις και τον proton , η τον picco (pro πλεον) , και απλα (οποιον δεκτη και να παρεις) να κατεβασεις το τελευταιο λογισμικο.

    πολλες φορες στα "info" των .zip γραφουν απλα τις αλλαγες, και οχι το τι εχει μεσα.



    για το μελλον... ουδεις γνωριζει τι θα γινει (οποτε με τους 2 δεκτες που προτεινω εγω κοντα στο 30αρι, και να παει στραβα το θεμα, δε θα θα εχεις επενδυσει και ενα μεγαλο ποσο).

  • Να ρωτήσω και κάτι άλλο παιδιά,από σήμα πως είναι τα πράγματα στα Digea hd,και στην ERT? άμα στοχεύσω σωστά με την βοήθεια τεχνικού πάντα θα είναι σταθερό το σήμα,η ορισμένες φορές θα πέφτει σε σημείο του να κάνει σπασίματα,το λέω γιατί παλιά που θυμάμαι την Digea στις 3E κάθε μεσημέρι είχα θέμα στην τότε συχνότητα με το 1mux 12702 έπεφτε το σήμα μέχρι αργά το απόγευμα έτσι στο άκυρο

  • προσωπικα δεν ειχα σχεδον ποτε προβλημα με το σημα στις 3Ε, οποτε μαλλον καποιο θεμα ειχες εσυ με τη ληψη (διαμετρος πιατου , κατασταση πιατου, στοχευση , στροφη/ρυθμιση lnb κλπ), και ομοιως νομιζω θα ειχε αναφερθει απο φιλους τυχων τετοιο προβλημα...


    στις 39Ε παντως, τα σηματα ειναι αρκετα πιο ανεβασμενα σε σχεση με τις 3Ε (στα digea ειχα 9-10db στις 3Ε και εχω σχεδον 14db στις 39) με τα ερτ μονο να ειναι καπως πιο χαμηλα (αλλα και παλι πιο πανω απο τις 3Ε)

  • Κοιτάξτε επειδή έχω Cosmote tv και για το μόνο λόγο που το έχω είναι τα ελληνικά κανάλια και πληρώνω κάθε μήνα συνδρομή,για αυτό το λόγο επειδή υπάρχει αυτή η λύση χωρίς να πληρώνω θέλω να το σταματήσω και να γυρίσω το πιάτο στον HELLAS SAT αφού εκπέμπουν στην ίδια ποιότητα σε HD με αντίστοιχο δέκτη του εμπορίου, απλώς θέλω να εξασφαλίσω ότι δεν θα έχω θέματα με τις συχνότητες και τα biss άμα προχωρήσω σε αυτήν την επιλογή

  • Πάντως,για την Ιστορία,οταν πριν μερικά χρόνια,στις 33°E ,οταν ξεκινησαν

    οι εκπομπές της DigeaMux,,με Κατοπτρο 60εκ,ηταν δυνατή η Λήψη,ακομη και εδώ

    στην Ν.Βαυαρία......ομως,μετα την μετακόμιση στις 3°E,και την προσθεση της ΕΡΤ,

    για μια σταθερή Λήψη,μονο με ενα καλό 85εκ Κάτοπτρο,και καλό LNB,για να μην εχουμε,

    σκαμπανεβασματα,αναλογα με τις καιρικές,συνθήκες.

    Η Cosmote tv,ειναι εμπορική πλατφόρμα,το Σήμα εδω ’’βροχή’’ χωρίς κανένα πρόβλημα

    Λήψης,ακομα και με το 60εκ. Κατοπτρο που δινει η Cosmote tv.

    Μήπως ,στην πορεία,εχουμε σχετική πτωση Σηματος της Digea+ERT,και θα ανεβουμε

    σε μεγαλυτερη Διαμετρο Κατόπτρου.????

  • Καλά ο 9Ε στην Γερμανία είναι κατανοητό να έχει δυνατό σήμα. Τώρα για τον 39Ε δεν ξέρω τι παίζει. Αν και βλέπωντας τα footprints έχει και αυτός δυνατό σήμα σε σας.

    Edited 2 times, last by IsN0G00d ().

  • Παιδιά να ρωτήσω πήρα τον edision τον δέκτη για να πιάσω τα δορυφορικά τα Digea, μπαίνω στο SAT soft από το laptop να κατεβάσω το αντίστοιχο zip και δεν κατεβαίνει τίποτα για να περάσω το zip σε usb και μετά στον δέκτη ώστε να περάσω το λογισμικό

  • Εντάξει παιδιά όλα οκ κατέβασα το 1602 zip,πήρε και ο δέκτης το λογισμικό, τώρα αναμένω όταν φέρω τόν τεχνικό να δούμε τι και τι θα πιάσουμε

  • Αυτό που σου έδωσε ο @T3O (v.1607) είναι πιό πρόσφατο και μάλλον αυτό πρέπει να περάσεις,

    με το δικό σου το v.1602 ίσως να μην σου ανοίγουν τα Ελληνικά κανάλια.

    octagon sf8008 4K combo

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!