περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 76,892 times. The last Post () by xristos1.

  • ο software manager ειναι στο menu/ρυθμισεις (αν και ισως εκει να ειναι μονο η "ενημερωση λογισμικου" και οχι η διαχειριση...)

    αν δεν ειναι, "πρασσινο/πρασσινο/ systemplugins/softwaremanager"

    στα προσθετα, ηταν ο mediascaner κλπ.


    edit: ναι, στα προσθετα ειναι, εγω το εκανα να εμφανιζεται στο menu...

    αν δεν εμφανιζεται, δοκιμασε να το κανεις απεγκατασταση/ξανα εγκατασταση


    επισης εγκατασταση αρχειων, παντα μπορουσαμε να κανουμε μεσα απο το panel+ .


    για το xtreamity... ανεβαστε κανα log να δουμε...

    σε pli (python3) παιζει?

  • εγω δεν θα μπορεσω αυτη τη βδομαδα λογω δουλειας και ενδιαμεσα παιζει και ενα δικαστηριο σαν μαρτυρας. μεχρι την αλλη εβδομαδα εχει ο θεος.

  • Τέλος καλό, όλα καλά!

    Η διαχείριση λογισμικού εμφανίστηκε στο μενού των ρυθμίσεων μετά από επανεγκατάσταση (αλλά όχι στην λίστα των προσθετων).

    Όσο για το x-streamity για τα pli based enigma στην πρώτη σελίδα του προσθέτου εδώ στο φορουμ ο kiddac δίνει κάποιες εντολές telnet

    τις οποίες εξετέλεσα και τώρα πλέον ούτε κάνει εγκατάσταση των εξαρτήσεων του κάθε φορά που το ανοίγω, ούτε κρασσάρει!

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον georgeflue και στον kiddac.

    octagon sf8008 4K combo

  • Στον octagon sf8008 twin sat με sdgr10 μου παρουσιάζεται το εξής ενοχλητικό φαινόμενο:

    Όταν κλείνω τον δέκτη από το on/off του τηλεκοντρόλ και είναι ενεργό κάποιο softcam (oscam-emu ή ncam) και τον ξανανοίξω, πάλι από το τηλεκοντρόλ, μου βγάζει μήνυμα «Δεν υπάρχει διαθέσιμο tuner», όπως φαίνεται πάνω δεξιά στη συνημμένη φωτογραφία (SNR:Μ/Δ, AGC:Μ/Δ, BER:Μ/Δ και το χρώμα του συμβόλου του tuner A είναι κίτρινο).

    Για να υπάρχει διαθέσιμο tuner πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του δέκτη, διαφορετικά, πριν κλείσω τον δέκτη, πρέπει να σταματήσω το softcam, ώστε όταν τον ξανανοίξω με το τηλεκοντρόλ, το tuner να είναι κανονικά διαθέσιμο.

    Το πρόβλημα εμφανίζεται και στα 2 tuners.

    Έχω αλλάξει τροφοδοτικό, έχω παρακάμψει το diseqc, αλλά αποτέλεσμα μηδέν. Άρα, μάλλον πρέπει να αποκλείσω πρόβλημα hardware.

    Συμβαίνει με oscam-emu 11734-r799, oscam-emu 11748-r799 και ncam 14.5, που, κατά τα άλλα δουλεύουν μια χαρά.

    Τι μπορεί να συμβαίνει και πώς διορθώνεται;

  • οταν ανοιξεις τον δεκτη, πηγαινε menu/πληροφοριες/πληροφοριες ροης και δες αν υπαρχει καποια ροη...


    προ καποιου καιρου, φιλος ειχε ομοιο θεμα, και το προβλημα ηταν απο καποιο cloud...

  • Όχι, αλλά ξέχασα να αναφέρω ότι πριν από την τελική επιβεβαίωση της εντολής επανεκκίνησης, με ρωτάει (περιφραστικά το διατυπώνω):

    "Υπάρχει πελάτης ροής, να κάνω επανεκκίνηση"; . Εκεί του δηλώνω, ΝΑΙ και μετά του δίνω επανεκκίνηση.

    Υ.Γ. Από cloud (;) παίρνουν ενημέρωση τα AFN channels με μεγάλη χρονική καθυστέρηση. Το ίδιο συμβαίνει και σε κανάλια με "light" κρυπτογράφηση (ANT1 Europe στις 9οΕ, ERT, Digea στις 39οΕ) ή "βαρύτερη". Κάτι δείχνει να μπλοκάρει το tuner.

    Να, και ο σχετικός reader

    [reader]

    label = emulator

    enable = 1

    protocol = emu

    device = emulator

    device = https://raw.githubusercontent.…tCam_Emu/main/SoftCam.Key

    caid = 0500,0604,090F,0E00,1010,1801,2600,2602,2610,4AE1

    detect = cd

    ident = 0500:000000,007400,007800,021110,023800;0604:000000;090F:000000;0E00:000000;1010:000000;1801:000000,001101,002111,007301;2600:000000;2602:000000;2610:000000;4AE1:000011,000014,0000FE

    group = 5

    emmcache = 2,1,2,1

    emu_auproviders = 0604:010200;0E00:000000;1010:000000;2610:000000;4AE1:000011,000014,0000FE

  • δωσε οχι,και γυρνα παλι πισω και δες ποια ειναι η ροη.

    Επισης... δοκιμαζεις να αλλαξεις και το απομακρυσμενο reader...

    Επισης δοκιμαζεις να διαγραψεις το whitelist του streamrelay μηπως και εχει πολλα εκει...

  • δωσε οχι,και γυρνα παλι πισω και δες ποια ειναι η ροη.

    Πώς βλέπω ποιά είναι η ροή;

    Απομακρυσμένο reader εννοείς αυτόν που παρέθεσα στο post μου; Τον έκανα enable = 0 και δεν ανοίγουν τα AFN, ούτε ο Antenna Europe στις 9oE, no matching reader μου λέει το oscam log.

    Δεν ξέρω κάποιον άλλο που να κάνει την ίδια δουλειά για τα AFN κανάλια.

    Το περίεργο είναι ότι στον os mio+ 4K πάλι με sdgr10, τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ configurations (μόνο ο reader του pay server αλλάζει) και με white list sreamrelay, δεν εμφανίζει το πρόβλημα.

  • το γραφω πιο πανω,στις πληροφοριες πελατων ροης.


    Το οτι δεν ανοιγει... αρχικα δε μας καιει...

    Να το εντοπισουμε προσπαθουμε.

    Αν δεν ειναι αυτο,το ξαναενεργοποιεις

    Αν ειναι αυτο θα δουμε τι εναλλακτικη εχουμε.

  • καλησπερα στα παιδια. μου εφερε φιλος να του σεταρω τον edision osmini 4k πηγα να του βαλω το satdreamgr10 και ενω εκανε κανονικα εγκατασταση μετα κολλησε στο boot.

  • ποιας ημερομηνιας?

    το full η το multiboot?


    Ξαναδοκιμασε να το ξαναφλασαρεις και αν στον φακελο υπαρχει αλλης ημερομηνιας,δοκιμασε εκεινο

  • αν σου δινει telnet, δοκιμασε να δωσεις

    opkg update

    kai

    opkg upgrade

    reboot

    μηπως και ξεμπλοκαρει


    αν δεν... βγαλε τον απο το ρευμα, και πατα/ασε το menu (η το standby??? -> δε θυμαμαι, δοκιμασε και τα 2) , θα σου βγαλει το multiboot menu για να κανεις boot σε αλλο slot

  • οταν κανω φλασαρισμα το image ολα καλα. μετα οταν ειναι να περασω οποιοδηποτε προσθετω ειτε απο τα προσθετα ειτε με εντολη telnet

    κολλαει στο boot. δεν ξεκολαει με τιποτα παρα μονο με φλασαρισμα παλι.

    μου βγαζει αυτο αν βοηθαει καπου.

  • οχι, δυστυχως αυτο δε βοηθαει...


    μιλαμε για καποιο συγκεκριμενο προσθετο???


    εχω και φιλο εδω με mini4k , αλλα ολα ειναι οκ εδω...


    σου στελνω σε πμ να δοκιμασεις καποιο αρχειο...

  • satdream 10 image για edision os mini 4k s2x υπαρχει ? εαν ναι εχουμε καποιο λινκ.ευχαριστω εκ τον προτερων!

  • λοιπον μετα απο 4 - 5 φλασαρισματα που εκανα σε αυτο που μου εστειλες georgeflu και μετα απο διαφορες εγκαταστασεις προσθετων και με διαφορετικη σειρα εγκαταστασεων (π.χ , e2iplayer, freeserver, softcam, κλπ) παλι κολλαει στο boot.(για παραδειγμα: πρωτα περναω ενα softcam κανει reboot κανονικα, μετα το e2iplayer κανει reboot κανονικα, μετα το freeserver κανει reboot κανονικα , ε!!!!!!!!!! παντα στο τεταρτο reboot που κανω να κολλαει ???) στο satdreamgr8 που το εχω στο slot1 δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε στο openatv στο slot3.

  • εγω παλι υποψιαζομαι οτι καποιο προσθετο την κανει τη ζημια...

    και απο τα πιο πανω που γραφεις, το freesrvr ειναι αυτο που δεν εχω εγκατεστημενο...

    δοκιμασε χωρις αυτο...

  • καλημερα. οχι και παλι τα ιδια κανει. περναω το e2iplayer ολα καλα. περναω softcam ολα καλα. μετα παω να βαλω οτιδηποτε αλλο προσθετο και κολλαει στο boot.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!