περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 77,250 times. The last Post () by xristos1.

  • Γιαννακη επειδη εισαι καλο παιδι και σε συμπαθω αντε να σου κανω μια χαρη....

    Σου δινω το δικαιωμα να παρεις φορα και να μου........οποιο απο τα δυο θελεις!!!

    τα δήθεν & τα τάχα ΚΟΜΜΕΝΑ

    σε μάθαμε τόσα έτη!

    λόγω Σάκη σου μίλαγα κι αυτόν να ευχαριστείς για όσα ξέρεις.

    αλλά τελικά το παίζεις.......ενώ μόνο γλείψι γλείψι είσαι όπου σε βολεύει :(

    λέω πολλά ναι, μα τώρα δεν έχω να πω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ :hello

  • ΣΒΗΝΩ αλλά αν χρειστεί που το απεύχομαι....επανέρχομαι άνετα

    Edited once, last by spartans ().

  • Θελω να πω επεισης 2 προβληματα που υπαρχουν και που δεν εχουν να κανουν με drivers

    Sto Standby του δεκτη , εμφανιζει γκρι οθονη και δεν αναβει κοκκινο λαμπακι

    To deep standby δεν το κανει καθολου.(που με ενδιαφερει πολυ γιατι εχω splitter με 2 δεκτες συνδεδεμενους και μοτερ)


    Εισαστε οι καλυτεροι..Συνεχιστε ετσι...Σας ευχαριστω πολυ!!!!


    Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Ωστόσο για να είμαστε οι καλύτεροι θα πρέπει να έχουμε και την ανάλογη υποστήριξη από τους κατασκευαστές.


    Μιας και είσαι γνώστης για το τι είναι θέμα των drivers, θέλω να μου πείς τι κάνει εδώ το OpenATV:


    https://github.com/openatv/eni…eens/Standby.py#L213-L217



    Και εδώ: https://github.com/openatv/eni…s/VfdSymbols.py#L123-L132





    Πιστεύεις ότι αυτά υπάρχουν στο Enigma2 του OpenPLi;


    Πιστεύεις ότι αυτά πρέπει να τα προσθέσουμε στο OpenPLi ή πρέπει να διορθωθούν στους drivers που δεν έχουν πρόβλημα;


    Φιλικά πάντα,

    Θανάσης

  • Εγώ ένα έχω να πω: Τι να το κάνεις το καλό hardware αν δεν υπάρχει καλό software (drivers) από πίσω για να το δουλέψεις...


    Δυστυχώς 9 στους 10 αγοραστές δορυφορικών δεκτών (και ηλεκτρονικών γενικά) δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά, και τελικά την πατάει. Πάντα δηλαδή το αγγούρι πάει στον καταναλωτή. Γι' αυτό πρέπει όλοι μας προτού αγοράσουμε κάτι (από κινητό μέχρι... πλυντήριο) να κάνουμε έρευνα αγοράς και πέρα από τα χαρακτηριστικά και την τιμή να κοιτάμε και το θέμα της εγγύησης και της υποστήριξης, ειδικά όταν πρόκειται για υπολογιστές/ηλεκτρονικά.

  • Αρχίσατε πάλι τη φαγωμάρα,ορισμένη θέλετε να τα ακούσετε μου φαίνεται τα κουτάλια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    You'll Never Walk Alone

  • SatDreamGr6 images update 2018-12-19 & images for new receiver edision os mio4k uhd




    screenshot-19700101010316.jpg


    screenshot-19700101010336.jpg


    1-0-1-F-1-40-B-1-C00000-0-0-0-20181219201503.jpg


    1-0-1-F-1-40-B-1-C00000-0-0-0-20181219201601.jpg



    Enigma2 Changes:




    OE Changes:


    Quote

    070ae3d15c4e67d241dd3699f74186b751a20a3d update edision submodule

    49f9cdc5f7fe5bbbd75147895d5e46bde6956f25 update octagon submodule

    183e91a39bd14d8a80adbf97376267c5c716d3b8 update edision submodule

    066f40f70a4492ea4182dd7b624f3c530fd190eb update octagon submodule

  • καλησπέρα σας ,

    να κάνω μια ερώτηση είμαι το osnino plus satdream 5 20180906

    μπορώ να κάνω flash online to τελευταίο image μέσα από το δέκτη χωρίς να χάσω

    τις ρυθμίσεις μου και τα αρχεία μου?

  • SatDreamGr images update 2018-01-04






    OE Changes:

    Enigma2 Changes:

    Upgrade from enigma2 menu->setup->software managment->online update



    Βελτιώσεις στο skin default

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

    4.jpg

    New Device Manager


    5.jpg




    ( χρειάζεται απεγκατάσταση του παλιου με telnet



    opkg remove enigma2-plugin-extensions-devicemanager



    opkg update



    opkg install enigma2-plugin-extensions-devicemanager )

    • OS mio 4k new kernel 4.20


    6.jpg

  • πολυ ωραιο το skin αλλα το μπλε φοντο στις πληροφοριες αποψη μου ειναι ακομη πιο ωραιο και οχι το λευκο..Τωρα αυτα τα εικονιδια sdr wide pdc να σας πω την αληθεια εγω δεν γνωριζω τι σημαινει το καθενα....μεγαλωνουμε!

  • Code
    Jan 5, 2019  49ab886 fix event next in second infobar
    Jan 5, 2019  1c98d14 cosmetic changes in second infobar

    το skin άλλαξε στην δεύτερη infobar το χρωμα στο event now/next σε μπλε όπως ζητήθηκε

    22de726857ba2a201b964b0d5.jpg


    τα εικονίδια που αναφέρεις πχ τα sdr/hdr/hlg ειναι αρκτικόλεξα standard dynamic range (SDR) Hybrid Log-Gamma (HLG) high dynamic range (HDR) και αναφερεται σε 4Κ περιεχόμενο ποσα περισσότερα χρώματα απ' όσα στην "απλή" εικόνα που είχαμε μέχρι σήμερα την αποκαλούμενη SDR .

    wide που ειναι στα αγγλικά ο ευρύς -πλατύς οπου ειναι εικόνες που προβάλλονται μέσα σε ένα λογο διαστάσεων πχ 16:9 16:10.

    πακέτα pdc (Programme Delivery Control ) Αυτό καθορίζει τα σήματα που αποστέλλονται ως κρυμμένοι κώδικες στην υπηρεσία teletext , υποδεικνύοντας πότε ξεκινά και τελειώνει η μετάδοση ενός προγράμματος , χρησιμοποιείται σε αυτόνομες συσκευές εγγραφής

  • για όσους θέλουν να το <τερματίσουν> :brainfog: κι όσο αντέξει :GMlinuxsat1:

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!