περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,249 times. The last Post () by xristos1.

  • Πέρασα ήδη το satdreamgr8 στον vu+ solo se και τώρα ήρθε η σειρά του edision mio+ 4K, ο οποίος έχει το satdreamgr6 (τον απέκτησα λίγες μέρες πριν να βγει στο αέρα το Zeus).

    Υπάρχουν κάποια αρχεία (εκτός από τα oscam.conf, oscam.server, oscam.user, oscam.dvbapi), όπου σώζονται οι ρυθμίσεις, που έχω ήδη κάνει (παραμετροποίησης ήχου-εικόνας, διεπαφής χρήστη, δικτύου, γλώσσας, χρονικής ζώνης κλπ) και τα οποία, αφού τα αντιγράψω σε στικάκι, μπορώ να τα περάσω στο νέο image, προκειμένου να γλιτώσω τον, όχι λίγο, χρόνο, που χρειάζεται για την ρύθμισή τους από την αρχή;

    Ευχαριστώ.

  • Εγώ έχει μέρες που πέρασα το satdreamgr 8 .

    Είχα στο edision mio+ 4K το satdreamgr 6 σε ένα partition και έβαλα το satdreamgr 8 σε άλλο και νομίζω τα "πήρε" τα settings και και oscam.conf κ.τ.λ από το satdreamgr 6 .

    Κάτι τέτοιο θυμάμαι .

    Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ;


    Το το satdreamgr 8 πάντως έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από το satdreamgr 6 .

  • Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν δυσλειτουργία ... Οπότε με δικιά σας ευθύνη μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε γιατί ο καθένας έχει τον δικό του Θεό...

    ΥΓ. για τα settings θέλει εντολή για να τις πάρει...

    Είτε με το flash image με backup

  • Μάλιστα .

    Θα τα σβήσω τα satdreamgr 6 και 8 και θα βάλω το satdreamgr 8 πάλι από την αρχή .

    Έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να έχω το satdreamgr 6 σε κάποιο partition .

  • Εγώ πάντως από τη διαδικασία του Flash image και την επιλογή (με εφεδρεία) έκανα κανονικότατη αναβάθμιση από το SDG6 στο SDG8 και στον OSmio και στον HD51, στο δεύτερο υπάρχει ακόμα το πρόβλημα του multiboot αλλά είναι στα υπόψιν. Κρατήθηκαν τα πάντα (βέβαια δεν και έχω τους δέκτες να κάνουν παπάδες πχ Kodi κλπ).

  • Καλησπέρα.

    Το πρόβλημα να μην διαβάζει ο mediaplayer τα στικάκια usb 3.0 και 3.1, φορμαρισμένα σε ntfs, εξακολουθεί να υπάρχει στον vu+ solo se με satdreamgr8.

    Στο satdreamgr6, όπως είχα αναφέρει πριν από λίγες μέρες τα έβλεπε και τα έπαιζε κανονικά.

    Με φορμάτ fat32 είναι ΟΚ, αλλά εκεί έχουμε άνω όριο μεγέθους αρχείου τα 4 Gb.

  • Βεβαίως. Ο mio+ 4K τα βλέπει και τα παίζει κανονικά όλα.

    Στον solo se έχω κάνει όλα τα updates του image. Έκδοση kernel στις πληροφορίες μου δείχνει 3.13.5

    Να δώσω μέσω telnet αυτό;

    opkg update && opkg install exfat-utils && opkg install fuse-exfat && opkg install kernel-module-exfat && reboot

  • Αναφέρομαι σε αυτό :

    "

    Στο satdreamgr 8 πλέον έχουν γίνει διορθώσεις για το NTFS & exfat να μην χρειάζετε να κάνετε κάτι εσείς από εγκαταστάση

    Εάν έχεις πιο παλιό built δοκιμάζεις το πιο κάτω για να ξαναπεράσει τα νέα αρχεία που θέλει"

    Code

    1. opkg update
    2. opkg install --force-reinstall base-files


    Edit

    Το είχαμε αναφέρει στο mio plus

  • Όταν περάσες το image ήταν πχ πριν 15μερες αυτό είναι από παλιό built image

    Και τώρα απλός ενημέρωσες με κάποια πακέτα απλός το πακέτο αυτό δεν ενημέρωνει με απλή ενημέρωση γιατί έχει ίδια έκδοση πακέτου οπότε ή θα κάνεις επανεγκατάσταση πακέτου είτε θα πρέπει από την αρχή με νέο image

  • Απλός, σαφής και κατανοητός.

    Έδωσα τις εντολές μέσω telnet, έκανα επανεκκίνηση τον δέκτη και όλα ΟΚ.

    Όντως είχα φλασάρει την έκδοση της 27 Μαρτίου 2020 του satdreamgr8.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Υ.Γ. Με την ευκαιρία, ωραία και η αισθητική αναβάθμιση της ιστοσελίδας του satdreamgr.

  • νεο λογισμικο για τον sf8008 με λειτουργια multiboot




    βρισκεται ηδη στο αποθετηριο για χρηση, η νεα εκδοση του SDG8 για τον octagon sf8008 με υποστηριξη multiboot.

    χρησιμοποιουμε image με ημερομηνια 20200408 η νεωτερη

    στο λογισμικο εχουν ενσωματωθει νεος kernel και drivers, οπου γινεται διαχωρισμος της flash του δεκτη σε 4 partitions, με αποτελεσμα να μην χρειαζεται πλεων sd card για χρηση multiboot.

    *σημαντικες διευκρινισεις

    σημαντικο 1


    λογω των αλλαγων που υπαρχουν, αλλα και θα γινουν στη συσκευη σας, επιβαλεται να περαστει το λογισμικο απο την αρχη, με χρηση usb stick (και οχι μεσω του εσωτερικου installer).

    για οσους δεν θυμουνται,

    -κατεβαζουμε το λογισμικο (την full εκδοση και οχι την multiboot), το αποσυμπιεζουμε και περναμε το περιεχομενο σε ενα usb stick διαμορφωμενο σε fat32. (μεσα θα πρεπει να εχετε 4 αρχεια .bin
    -σβηνουμε τον δεκτη απο τον διακοπτη τροφοδοσιας και βαζουμε πανω στην usb 3.0 το στικακι
    - παταμε το κουμπι του standby πανω στον δεκτη και αναβουμε τον διακοπτη τροφοδοσιας (κραταμε πατημενο μεχρι να εμφανιστει η ενδειξη "updt"
    -στην οθονη που θα εμφανιστει, επιλεγουμε "Flash Programming"

    20200408-150049.jpg

    -μολις ολοκληρωθει η διαδικασια , μπορειτε να επαναφερετε settings καναλια, να ξαναπερασετε προσθετα κλπ...

    -πλεων εχετε και 3 ακομα slot, για να περασετε το image της επιλογης σας...

    sfmulti.jpg

    σημαντικο 2

    ο τροπος λειτουργιας του multiboot ειναι ο κοινος που υπαρχει για τους περισσοτερους δεκτες που κυκλοφορουν στην αγορα (πχ. edision, zgemma κλπ) , ομως ειναι νεος/τροποποιημενος για τον sf8008 . στην πραξη αυτο σημαινει, οτι προς το παρων τα λογισμικα των αλλων ομαδων, δεν ειναι ακομα συμβατα, θα ειναι ομως συντομα, οταν και οι αλλες ομαδες ενσωματωσουν το νεο τυπο multiboot.


    Satdreamgr-8-sf8008-20200408

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!