περι SatDreamGr

There are 891 replies in this Thread which was already clicked 78,971 times. The last Post () by senos.

  • Σήμερα βγήκε καινούργιο build στο satdreamgr8.

    Αρκεί, όταν βγαίνει νέο build, η ενημέρωση μέσα από το feed του image, ή καλό είναι να δίνουμε, μέσω telnet,

    1. opkg update
    2. opkg install --force-reinstall base-files

    ώστε να γίνεται ΠΛΗΡΗΣ ενημέρωση του image;

  • ειται απο τον software manager του image, ειται απο telnet ειναι το ιδιο πραγμα...


    ομως


    1) υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που χρειαζεται καποια συγκεκριμενη εντολη (οπως η πιο πανω ) που περιεχει κατι πολυ συγκεκριμενο ( το "force-reinstall " ) που κανει ας πουμε "με το ζορι" επανεγκατασταση το πακετο που θα δωσουμε...


    2) η πιο πανω εντολη, ειναι μονο για το πακετο "base-files" .

    εαν θελεις πληρη ενημερωση


    opkg update

    opkg upgrade

    reboot

  • συγνωμη για την χαζη ερωτηση,οταν λεμε πληρης ενημερωση συμπεριλαμβανεται και το "base files" μεσα?

  • πληρης ενημερωση, γινεται στα αρχεια που πρεπει να γινει...(στα βασικα ας πουμε)


    καποιες φορες (οχι πολυ συχνα) χρειαζεται να γινουν αλλαγες και σε πιο σημαντικα αρχεια. το base-files ειναι στα σημαντικα και δεν περιλαμβανεται στο πιο πανω (αλλα δεν χρειαζεται συνεχεια ενημερωση). επισης δεν χρειαζεται ενημερωση, εαν εχετε φλασαρει τον δεκτη σας λογισμικο (αν δεν κανω λαθος ) με ημερομηνια 30/3/2020 και μετα, δεν χρειαζεται να το κανετε ενημερωση.

  • εαν θελεις πληρη ενημερωση


    opkg update

    opkg upgrade

    reboot

    Αυτές είναι ξεχωριστές εντολές που τις δίνεις μία-μία πατώντας enter κάθε φορά?

    Επιρρεάζονται κανάλια και προσωπικές ρυθμίσεις?

    octagon sf8008 4K combo

  • ναι μια μια τις δινεις.δεν επιρεαζονται ρυθμισεις

  • Panagio@ To backupSuite, πρώτο στα πρόσθετα, μπορείς να αποθηκευσεις τις ρυθμίσεις στο δίσκο η σε στικάκι.



    Να ρωτήσω και εγώ κάτι, βλέπω πως στα iptv δεν τρέχει το exteplayer3 (5002), με το Ζευς 8. Στη λίστα των καναλιών φαίνεται ως Ν/Α.

    Σε openpli βλέπω πως το τρέχει το ίδιο λινκ απο το κανάλι και σκέφτομαι μήπως λείπει κάτι.

  • To backupsuite κάνει αντίγραφο του image

    Για τα settings μόνο θέλει από την διαχείριση λογισμικού >backup system settings

    Για το exteplayer3 θέλεις και serviceapp δες και satleo πριν 20μερες το έχω πει ξανά και είναι για όλα τα image ...

  • μμμ , νομιζα οτι το ειχαμε αναφερει..., αλλα μαλλον οχι!


    στον sf8008 υπηρχε απο παλια ενα προβλημα

    1) με τα καναλια abertis

    2) με το stream μεσω webif (crash) .


    πλεον και τα 2 προβληματα (με κοινη αιτια) εχουν λυθει, στα λογισμικα απο 1η Μαιου και μετα.


    δυστυχως... θα χρειαστει να ξαναφλασαρετε τον δεκτη, με διαδικασια usb/recovery ( εκτος εαν εχετε εγκαταστησει ως πρωτο λογισμικο, καποιο αλλο,οποτε εκει ισως και να μην χρειαστει).




  • Από χθες προσπαθώ να κάνω ενημέρωση του stadreamgr στον Vu+ Solo SE μου. Μου βγάζει ότι υπάρχουν 7 πακέτα προς αναβάθμιση (πρώτη φωτογραφία) και όταν πατάω να δω ποιά είναι μου βγάζει αυτό που φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία.

    Όταν επιλέγω να γίνει η αναβάθμιση, δείχνει σαν να την κάνει, ο δέκτης επανεκκινεί και εξακολουθεί να βγάζει ότι υπάρχουν τα ίδια 7 πακέτα προς αναβάθμιση.

    Τι μπορεί να συμβαίνει;

    Ευχαριστώ.f1e62015a0a67d09.jpg6a0492e255625abe4.jpg

  • Έδωσα τις εντολές, ο δέκτης δεν επανεκκίνησε μόνος του, του έδωσα επανεκκίνηση, αλλά μία από τα ίδια.

    Τα ίδια 7 "πακέτα".

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!