περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 76,971 times. The last Post () by xristos1.

  • Πας στην "καρτέλα" readers και κάνεις κλικ πάνω στον "emulator" στην στήλη Reader,

    αυτό θα σε πάει στις ρυθμίσεις του reader, εκεί θα δεις το πεδίο Ident,

    στο "0500 :" μεταξύ των άλλων θα πρέπει να υπάρχει και η τιμή "021110" για να παίξει ο ΑΝΤ1.


    Απαραίτητη προϋπόθεση ασφαλώς είναι να υπάρχει και το viaccess key στο αρχείο softcam.key. (το σύνηθες είναι να υπάρχει)


    Εδώ όμως είμαστε εκτός θέματος, αν δεν λυθεί το πρόβλημα με την εισαγωγή του Ident τότε φτιάξε ένα νέο θέμα σχετικά.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • New SatDreamGr8 images 14-06-2021


    Change:


    OE Zeus


    Code
    git log --since="2021-03-21" --until "today" --no-merges  --oneline
    7fa877e2 satdreamgr: greeknetradio update chksum
    2eaabe7a satdreamgr: update patches
    f4322476 satdreamgr: update sf4008rc patch
    f282211c functools-lru-cache: fix confict with lzma
    dae02f94 update edision submodule
    0ffa74de streamlink: rdepend on functools-lru-cache
    c4ec2a1f satdreamgr-image: add ntpdate to image
    4bc169ad ntp: add openpli customization


    Enigma2


    http://sgcpm.com/satdreamgr-images-8/

  • Ψάχνω στο image να αλλάξω τον τρόπο ενημέρωσης της ώρας, το έχω μέσω Ίντερνετ αλλα πρέπει να το αλλάξω γιατί ξεκίνησε και σε εμένα να μου κάνει νερά με την ώρα. Που είναι και δε το βλέπω

  • Μενού - Ρυθμίσεις - Σύστημα - Παραμετροποίηση - Μέθοδος συγχρονισμού ώρας.

    Επειδή αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα, το έχω βάλει εδώ και μήνες στο "Ώρα αναμεταδότη" και πάει ...ρολόι.

  • Με αφορμή ένα thread στην Ιταλική γωνιά του forum (Come fare per digitare un canale a 5 cifre con il telecomando) έρχομαι να κάνω την ίδια ερώτηση:

    Υπάρχει κάποια ρύθμιση που να επιτρέπει πληκτρολόγηση καναλιού με πενταψήφιο αύξοντα αριθμό;

    Δηλ. αν θέλω να πιάσω το κανάλι με αύξοντα αριθμό π.χ. 8524 (τυχαίο το νούμερο), το πληκτρολογώ και Ok το πιάνω.

    Αν θέλω να πιάσω το 12458 (πάλι τυχαίο το νούμερο), τότε ο δέκτης δεν δέχεται το 5ο ψηφίο (δηλ. το 8) και πιάνω το κανάλι με αύξοντα αριθμό 1245.

    Ρυθμίζεται αυτό από κάπου, ή δεν υπάρχει τρόπος;

    Όσο κι αν έψαξα δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι.

    Ο Ιταλός, που αναφέρω πιο πάνω, έδωσε μια απάντηση (post #2 του εν λόγω thread), αλλά δεν διευκρίνιζε σε ποιό image αναφερόταν.

  • στο δικο μας λογισμικο δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση... και σε μια γρηγορη ματια σαν να ειδα οτι δεν υπαρχει ουτε στο pli.


    στο ιταλικο thread,μιλανε λογικα για egami, αλλα ειδα οτι υπαρχει και σε team blue (και λογικα σε ολα τα image του alliance team).

  • Και ο Ιταλός έλεγε ότι στο pli 8.1 δεν μπορούσε να βρει τέτοια ρύθμιση. Δεν μπορούσα να καταλάβω από την εικόνα, που παρέθετε ο άλλος

    176889-9af5e828ed1740f973cb8688-jpg

    για ποιό image μιλούσε.

    Alliance team, δηλαδή openatv;

  • το

    στο ιταλικο thread,μιλανε λογικα για egami, αλλα ειδα οτι υπαρχει και σε team blue (και λογικα σε ολα τα image του alliance team).


    νομιζω οτι αυτος που απαντησε, ειναι στην ομαδα του egami image.

    αλλα λογικα θα το εχουν και τα openatv /vix...κλπ , μεσα στην παραμετροποιηση...

  • New SatDreamGr8 images 31-12-2021

    Change:



    OE Zeus



    Κώδικας:

    Enigma2

    Κώδικας:

    http://sgcpm.com/satdreamgr-images-8/

  • Πάνω που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω τι γίνεται με τις ενημερώσεις του SDG8.

    Ευχαριστίες και ιδιαίτερες ευχές σε όλο το team του image.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!