περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 76,979 times. The last Post () by xristos1.

  • Θα ήθελα να αναφέρω κάτι που παρατήρησα σε δύο εκδοχές του OpenATV-7.3 σχετικά με το εσωτερικό wi-fi στον sf8008 της δικής μου παρτίδας.


    Τα αρχεία είναι backup του JAKITAKI και ενώ στο πρώτο στις 18-05-2023 (εικόνα 1) εμφανίζεται κανονικά το εσωτερικό wi-fi,

    στο δεύτερο στις 06-02-2024 (εικόνα 2) δεν εμφανίζεται, χωρίς κανείς να διαμαρτυρηθεί.


    Να σημειώσω ότι το τελευταίο περιέχει και το firmware και τους drivers του rtl8192eu (εικόνες 3 και 4).


    Τι μυστήριο συμβαίνει με αυτόν τον δέκτη δεν μπορώ να καταλάβω.


    1.jpg   2.jpg


    3.jpg   4.jpg

  • Από προχθές μπήκα και εγώ στο club των δοκιμαστών του sdgr10 με 2 δέκτες: Edision Os Mio+ 4K και Octagon Sf8008 twin sat tuner.

    Πέρασα το image στον Edision και έχω κρατήσει το sdgr8 στον Octagon για να τσεκάρω διαφορές.

    Κατά πρώτον, όλα δουλεύουν καλά, τα τελευταία softcam τρέχουν, βλέπω δορυφορικά και iptv.

    Όμως:

    1. Στάθηκε αδύνατο να περάσω picons στη λίστα καναλιών, δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις διεπαφής χρήστη. Το σχετικό plugin του chocholusek, που χρησιμοποιώ, περάστηκε απροβλημάτιστα, ενημερώθηκε η λίστα των picons, αλλά δεν υπάρχει επιλογή για να τα βλέπω στη λίστα των καναλιών. (βλ. συνημμένη φωτογραφία από sdgr8)

    Ενημερωτικά, στον Octagon το plugin του chocholusek περάστηκε στο openpli nightbuild, αλλά μόλις πήγα να κάνω ρυθμίσεις κρασάρισε ο δέκτης. 3 απόπειρες, 3 πράσινες οθόνες, το απεγκατέστησα, πέρασα ένα extension με picons μέσα από το feed του image, αλλά ούτε εκεί υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης picons στη λίστα καναλιών.

    2. Δεν υπάρχει διαθέσιμη η επιλογή της ρύθμισης συμπεριφοράς του κέρσορα στη λίστα καναλιών. Την αναφέρω, γιατί το χέρι μου, συνηθισμένο από πριν, αυτόματα την αναζήτησε στο τηλεχειριστήριο. (βλ. συνημμένη φωτογραφία από sdgr8)

    3. Εξακολουθεί να μην υπάρχει η δυνατότητα επιλογής καναλιού με πάνω από 4 ψηφία στη λίστα καναλιών. Λόγω κινητού πιάτου και iptv βολεύει.

    Αυτά σαν πρώτη εμπειρία, συνεχίζω την εξερεύνηση και δηλώνω πρόθυμος για υποδείξεις.

    Ελπίζω το Σ/Κ να περάσω το image και στον Octagon.

  • το θεμα με την επιλογη για picon -cryptoinfo κλπ, εχει εντοπιστει... καποια στιγμη θα διορθωθει (υπαρχει και στο pli το ιδιο ζητημα)

    προς το παρων μπορεις να το επιλεξεις απο την webif/ρυθμισεις...


  • κσλησπερα παιδια.

    μετα απο πολυ καιρο ειπα να ασχοληθώ λιγο με εναν vu zero που ειχα παρατημένο αλλα εχω χασει πολλα επεισόδια .

    φιλε georgeflu υπαρχει και που θα βρω το τελευταιο SatDreamGr για τον συγκεκριμένο δεκτη;

    ευχαριστω

    Edited once, last by kossof ().

  • λοιποοοον

    αρχικα φανηκε να βρηκαμε το προβλημα με το wifi (ειχα και ενημερωση-δοκιμες με τον φιλο giorbak και τον ευχαριστω για το support).

    εν συνεχεια, για να διορθωθει το εν λογω προβλημα, δημιουργηθηκε ενα αλλο με τα updates...

    δηλαδη εκανες flash με νεο image τον δεκτη και ολα οκ, εκανες update αυτο που ειχες και εμενες στην αναμονη...


    πιστευουμε οτι τα λυσαμε, οποτε οι πρωτοι "γενναιοι" μπορουν να κανουν δοκιμη ενημερωσης λογισμικου (παντα backup βασικα αρχεια κλπ) και να δουμε οτι ειναι ολα οκ σε ολους.


    εγω με flashimage απο 7/2 , με σημερινο update ειμαι πλεον οκ

  • 1. Στάθηκε αδύνατο να περάσω picons στη λίστα καναλιών, δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις διεπαφής χρήστη. Το σχετικό plugin του chocholusek, που χρησιμοποιώ, περάστηκε απροβλημάτιστα, ενημερώθηκε η λίστα των picons, αλλά δεν υπάρχει επιλογή για να τα βλέπω στη λίστα των καναλιών.

    2. Δεν υπάρχει διαθέσιμη η επιλογή της ρύθμισης συμπεριφοράς του κέρσορα στη λίστα καναλιών. Την αναφέρω, γιατί το χέρι μου, συνηθισμένο από πριν, αυτόματα την αναζήτησε στο τηλεχειριστήριο.

    σχετικα με τις πιο πανω επιλογες/ρυθμισεις...

    αρχικα υπηρχαν κανονικα στο image, απλως η openpli τις εχει μετακινησει αλλου .

    βγαζουμε λιστα καναλιων/menu/Παραμετροποιηση (η δευτερη φορα menu)


    στο τελευταιο update του SDG, υπαρχει υποmenu "Επιλογη Καναλιων" μεσα στις ρυθμισης διεπαφης χρηστη...

  • Ακριβώς όπως τα λες georgeflu.

    Έκανα επί τόπου ενημέρωση και επανεκκίνηση και έχω ΚΑΙ picons στο πλάι της λιστας καναλιών ΚΑΙ συμπεριφορά του κέρσορα όπως την είχα συνηθίσει (τυπικό).

    Επ' ευκαιρία, θα το ψάξω και στο Openpli.

    Προσοχή για τους φίλους συμφορουμίτες:

    Αναφέρομαι στον EDISION OS MIO+ 4K και όχι στον Octagon SF8008.

  • καλησπέρα. δοκίμασα μετά την εν ημέρωση το wifi στον δικό μου octagon. το καλό είναι ότι εμφανίστηκε το wlan με ρυθμίσεις και τα σχετικά. το κακό είναι ότι δεν συνδέεται στο ιντερνετ. του έκανα και επανεκκινήσεις και έλεγχο δικτύου και επανεκκίνηση δικτύου, τίποτα από σύνδεση.

    δούλεψε! τελικά πήρε μπρος!

    ευχαριστούμε πάρα πολύ παιδιά!

  • καλημέρα. για να βλέπω κάτω αριστερά το picons του καναλιού στη θέση του enigma ξέρει κάποιος ποια ρύθμιση πρέπει να κάνω (τα [picons είναι κατεβασμένα και τα βλέπω στη δεύτερη μπάρα). satdream 10 και skin CobaltFHD

  • κι ομως εχει σημασια...

    εσενα ηταν κανονικα τα picon στην infobar, και τα ηθελες και στην λιστα καναλιων , το οποιο ηταν ρυθμιση του enigma.


    στον φιλο senos, αν δεν εμφανιζονται πουθενα, τοτε καποιο θεμα υπαρχει με τις διαδρομες,

    αν εμφανιζονται καπου, τοτε ειναι ρυθμισεις του skin (που αν θυμαμαι εχει αρκετα πεδια με picon δορυφορου,κρυπτο κλπ)

  • Το skin cobalt fhd είναι λίγο απαιτητικό σε αυτό το κομμάτι και για αυτό το παράτησα κιόλας.

    Αν όμως θέλετε να το έχετε πρέπει να υπάρχουν τα αρχεία : picon, piconsat,piconprov, crypt, emu, zzpicon.

  • καλημέρα. για να βλέπω κάτω αριστερά το picons του καναλιού στη θέση του enigma ξέρει κάποιος ποια ρύθμιση πρέπει να κάνω (τα [picons είναι κατεβασμένα και τα βλέπω στη δεύτερη μπάρα). satdream 10 και skin CobaltFHD

    Που έχεις βάλει τα picon ?

    Η καλύτερεη λύση είναι να χρησιμοποιείς ένα στικάκι USB.-

    Για να εμφανίζονται και στις δύο infobar θα πρέπει να έχεις τα picon σε δύο φακέλους με τα ίδια picon


    Ένα φάκελο picon

    και ακόμη έναν zzpicon


    Το συγκεκριμένο skin δουλεύει μια χαρά στο SatDreamGr.-

  • ευχαριστώ για την απάντηση.

    χρησιμοποιώντας το plugin του chocholusek τα κατέβασα και μου δημιούργησε όλους τους φακέλους στο usr/share/enigma 2 εκτός από τον zzpicon τον οποίο αντιγράφω τώρα αλλά κάνει μια εβδομάδα να τα περάσει και πιστεύω να είναι αυτό.

    για να τα βάλω στο usb που έχω ως hdd απλά μεταφέρω τους 6 αυτούς φακέλους με αποκοπή και επικόλληση στο usb ή τους αφήνω και στην προηγούμενη θέση? και μετά ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να του δώσω να καταλάβει ότι πρέπει να τα παίρνει από εκεί;

  • Εγώ προτιμώ την διαδρομή media/usb/

    Δεν ξέρω ποιον δέκτη έχεις αλλά βάζοντας τα picon εκεί που τα έχεις , γεμίζει ...... ο δέκτης και δεν υπάρχει λόγος

    Πέρασε τα και δοκίμασε, λογικά θα τα δει.-

    Αν όχι εδώ είμαστε.-

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!