Ευαισθησία tuner σε δεκτες και ποιοτητα δεκτων Ερωτηση!

There are 33 replies in this Thread which was already clicked 3,338 times. The last Post () by Kotsonatos.

  • οπως τα λεει ο Γιωργος

    αλλα επειδη εσυ το θελεις για το blind scan αν ειναι κλειστος ο solo δεν μπορει να στείλει εντολές στο μοτερ και ο picollο μενει εκει που ειναι αρα πρεπει να ειναι ανοιχτος και απο την webif τον χειρίζεσαι

    το τηλεκοντρόλ ποιο ειναι το universal 2:1 ή το 4:1?

    630d92bba5955f.jpg

  • αυτο ειναι για το piccollo(os nino + ktl) και την τηλεόραση

    μακακία μου, συγνώμη, αντι να γράψω picolo έγραψα πριν picolino ,τρέχα γύρευε , για να καταλάβεις -εται , πώς τον δέκτη στην ουσία πεταμένο τον έχω !!!! αλλά ο γιάννης ,τώρα θυμήθηκα μου είχε πει πως είναι για tv και box (όπως τα λές θοδωρή) !!!! Μικρό το κακό μέσα σε αυτά που μου είπατε πώς μπορώ να κάνω .....αρε παιδιά μπράβο και ευχαριστώ...............Θοδωρή πικολίνο ή πίκολο και να είναι δεν αλλάζει τίποτα....η ουσιά είναι αλλού .......................

  • ειναι ο picollino δικο μου λαθος

    δεν θέλει να περνα πολλα καναλια γιατι δεν εχει πολυ μνημη και μετα θελει να παει πισω στην edision

    Κοίτα αυτός θα πάει για blindscan στούς 7-10 ανατολικά και κάπου λίγο μετά τους 30 ....!!!!!

  • κάτι του έκανα και δεν άνοιξε ξανά, προφανώς μαζεύτηκαν πολλα feed ή κανονικά κανάλια απο διπλό-τριπλό σκαναρίσματα !!! Καμιά σχέση ένα

    box combo με ένα box enigma -όσον αναφορά τα μενού και της ευκολίες ενός ένιγμα δέκτη ......αν και προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται δεν τα καταφερα ....κάποια στιγμή δεν άνοιξε ξανα.....μόνο ενα λαμπάκι άναβε......τον έδωσα στον γιάννη και ακόμη δεν έχω ασχοληθεί τι απόγεινε

    αυτό το box (και δεν με ενδιαφέρει κι όλας).....φυσικά έχει αναφερθει στο παρελθόν πως αυτα τα δεκτάκια είναι για 2-3 δορυφόρους .

    Εμας μας ενδιαφέρει λοιπόν για τα απο-πάνω μυνήματα .....και για αυτά Ξανα-ευχαριστώ

  • για βγάλε-βάλε που είπε ο George (αν & σιχαίνομαι το βάλε-βγάλε) καλά για χωρίς απώλειες είναι τα βύσμα quick F twist-on που μπαίνουν κουμπωτά εύκολα

    https://www.dcs.gr/bismata/472-f-quick-f.html

    https://www.ebay.com/itm/Eagle…lug-1-piece-/271457053878


    διαφορετικά τα πιο κοινά που θέλουν όμως απλό F type πριν από αυτό. υπάρχουν & γωνιακά για έλλειψη χώρου.

    http://www.ebay.com/bhp/push-on-f-connector

  • Αντώνη combo είναι όταν έχουμε επίγειο & δορυφορικό tuner σε 1 receiver μη μπερδεύεσαι

    επίσης τα μη enigma μπορούν να πάρουν και 16 & 32 δορυφόρους όσους θες αρκεί να μη "φουλάρει η μνήμη τους από κανάλια-θέσεις όπως είπε σωστά ο Θοδωρής....δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ότι καταλληλότερο για moter. όμως ο παλιό solo σου ΔΕΝ έχει blind scan :( οπότε βλέπεις δεν είναι τα πάντα θέμα ενιγμα ή μη ενιγμα!! το να μη κάνει blind scan ήταν για μενα απαγορευτικό να τον αγοράσω όταν βγήκε τότε.

    στους ενιγμα δέκτες το καλό είναι ότι μπορείς είτε να προσθέσεις tuner επίγειο είτε να βάλεις πρόσθετο usb stick DVB-T για τα επίγεια


    τα μη ενιγμα όμως έχουν όμως την ευκολία να διαγράψεις μαζικά κανάλια όπως κάνουμε με το CTRL+KΛΙΚ στα windows

    ή μπορούμε εύκολα να διαγράψουμε συχνότητες TP (transponders) από την εγκατάσταση καναλιών πακέτων που δεν βλέπουμε ή δεν ανοίγουν με κανένα κανονικό ή "πλάγιο" τρόπο. κι έτσι διαγράφονται όλα τα κανάλια αυτών των ΤΡ. είναι αρκετά εύχρηστο.

    πχ το sky ita δεν ανοίγει πλέον. γιατί να έχετε τα κανάλια περασμένα & να βλέπετε μαύρο? δεν βρίσκω το νόημα


    τέλος το piccollino το συγκεκριμενό δυστυχώς έχει κάνει βλακεία η EDISION που δεν έχει ουτε jack rs232 ούτε σειριακή τέτοια μέσα

    και οποιοσδήποτε κεντρική ή νότια Ελλάδα πρέπει να το στείλει Σαλόνικα περιμένοντας πόσες μέρες. θα πρέπει να το σκεφτούν καλύτερα να υπάρχει κάποιο σημείο σε Αθήνα Πάτρα Ηράκλειο κλπ

    τελευταια φορά που χρειάστηκε φίλος μου έκαναν πολλές μέρες η όλη διαδικασία :(

  • Να πω την αλήθεια και δίχως να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, απλά την γνώμη μου εκφράζω, δεν βρίσκω λόγο να κάνεις blind scan μιας και τσάμπα γεμίζεις με σαβούρα.


    Θεωρώ προτιμότερο, να μπεις σε σελίδες τύπου flysat και να κατεβάσεις έναν έναν τους αναμεταδότες που σε ενδιαφέρουν και αφού τελειώσεις σώζεις τα κανάλια σε ένα στικακι και κρατάς με αυτό τον τρόπο back up. Μου φαίνεται βουνό να κατεβάσω πολύ πράμα και μετά να μπαίνω στην διαδικασία να διαγράφω.


    Χρονοβόρο μεν αλλά πιο ουσιαστικό.


    ΥΓ: Αναφέρομαι σε μη enigma2 δέκτες μιας και η εμπειρία μου φτάνει ως εκεί.

  • υπαρχει ενα μπερδεματακι,με το τι ονομαζεται blindscan,μια και πολλες φορες σε καποιους δεκτες,ως blindscan αναφερεται μια απλη nit αναζητηση...

    το blindscan ομως,μαλλον δεν ειναι για αυτη τη χρηση. blindscan θα κανει καποιος,για να βρει μια νεα συχνοτητα,ενα feed που ισως και να μην προλαβει καν να δημοσιευτει οχι στο fly,αλλα ουτε στο satelliweb (η φωλια των feed).

    καποια απο αυτα,ισως να εχουν και καποιο νοημα. καποια απο αυτα κανενα νοημα,αλλα προσφερουν στον χρηστη την δικη τους γοητεια...

  • <p>Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα, αν και με feed δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, αλλά το blindscan είναι λογικά μονόδρομος, αλλά κρίνοντας από τον ταπεινό μου amiko, θα μαζευτεί πολύ πράμα και για να το έκανα, θα εξασφάλιζα μια λίστα καναλιών, όπως περιέγραψα πριν.</p>
    <br><p>Ερώτηση : Αν κάνεις μια τέτοια αναζήτηση, θα κάνεις σε όλο τον δορυφόρο, έτσι δεν είναι; Άρα δεν θα μαζευτεί "σαβούρα"; Είναι αυτό που λέει ο Γιάννης, για διαγραφή των αχρείαστων συχνοτήτων;</p>

  • η σαβουρα θα μαζευτει και με το blindscan, και με μια πληρη αναζητηση.

    οι "κρυφες" η αλλιως "μη καταχωρημενες" μεταδωσεις, μονο με blindscan.


    τωρα,αν υπαρχει προβλημα με την χωρητικοτητα του δεκτη...ναι ειναι προβλημα.

    αν δεν υπαρχει,τον αφηνεις να εχει οτι θελει στην πληρη λιστα,κανεις 10-20 (οσα θες) φακελακια με αγαπημενα και παιζεις μονο εκει μεσα... (δικη μου γνωμη αυτη,και οχι φυσικα αποδεκτη απο ολους...)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!