LNB's

There are 40 replies in this Thread which was already clicked 6,125 times. The last Post () by Stef L.a.

  • δεν είμαι λάτρης των κινητών αφού ο προσανατολισμός μου δεν είναι μόνο τα αθλητικά κανάλια

    αν όμως είχα κινητό κάτοπτρο θα έβαζα ένα INVACOM snh, καθώς εσείς χρειάζεστε μόνο 1 LNB από μας με τα πολλά παράκεντρα :)

    είχα γράψει παλιότερα εδώ μέσα links που το έχουν σε χαμηλές τιμές στο Amazon...!

    έχεις δοκιμάσει Γιώργο?

    το έχεις δοκιμάσει το invacom snh-031 ? επειδή έχουν περάσει πάρα πολλά LNB από τα χεράκια μου το συγκεκριμένο είναι υπερεκτιμημένο. λευκό mti / inverto black ultra / single Golden media / Icecrypt Single / Sharp BS1R6L/ SHARP BS1R8EL100Wήταν πολύ καλό και αυτό. τα συγκεκριμένα είναι τεσταρισμενα και δύσκολες συνθήκες και σε κίνησή αλλά και παράκεντρες λήψης . γενικός πάντως παίζει ρόλο και το πιάτο. είχα το gibertini 150 και τώρα με το 110 λόγου αλλαγής σπιτιού ζορίζετε στα δύσκολα feeds.

    Edited once, last by THC Hydra ().

  • invacom??? κατι τετοιο?


    ">

    η αληθεια ειναι οτι και στο δικο μου πιατο δεν ειχε δειξει καποια εντυπωσιακη διαφορα. το ασπρο αργοτερα μπηκε σε ενα 1.85 ,οπου ναι εδειξε κατι τις,μεχρι την στιγμη που εσπασε η ζελατινα και εγινε φωλια αραχνης (και αντε βρες γιτι εκανε χαζα στη ληψη)

  • δεν είμαι λάτρης των κινητών αφού ο προσανατολισμός μου δεν είναι μόνο τα αθλητικά κανάλια

    αν όμως είχα κινητό κάτοπτρο θα έβαζα ένα INVACOM snh, καθώς εσείς χρειάζεστε μόνο 1 LNB από μας με τα πολλά παράκεντρα :)

    είχα γράψει παλιότερα εδώ μέσα links που το έχουν σε χαμηλές τιμές στο Amazon...!

    έχεις δοκιμάσει Γιώργο?

    το έχεις δοκιμάσει το invacom snh-031 ? επειδή έχουν περάσει πάρα πολλά LNB από τα χεράκια μου το συγκεκριμένο είναι υπερεκτιμημένο. λευκό mti / inverto black ultra / single Golden media / Icecrypt Single / Sharp BS1R6L/ SHARP BS1R8EL100Wήταν πολύ καλό και αυτό. τα συγκεκριμένα είναι τεσταρισμενα και δύσκολες συνθήκες και σε κίνησή αλλά και παράκεντρες λήψης . γενικός πάντως παίζει ρόλο και το πιάτο. είχα το gibertini 150 και τώρα με το 110 λόγου αλλαγής σπιτιού ζορίζετε στα δύσκολα feeds.

    φίλε ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ είχα :)

    όπως γράφει ο Γιώργος φαίνεται καλό αλλά ευαίσθητο το invacom


    όντως δεν υπάρχει κάτι το standard για όλα διότι παίζουν ρόλο πολλά! και σίγουρα είναι θέμα κατόπτρου "τι του αρέσει". βέβαια το ίδιο συμβαίνει και με την ευαισθησία των tuners δεν υπάρχει κάτι standard αν κι έχω παρατηρήσει ότι οι νεότεροι δέκτες συμπεριφέρονται καλύτερα στις dvb-s2

    αν δεις συγκριτικό σε διάφορους δορυφόρους (όχι κινητό) το κάθε LNB κάνει άλλ'αντ'άλλων. απλά το inverto ultra είναι το καλύτερο value4money για extreme παράκεντρες που κάνω εγώ


    το golden είναι ίδια τεχνολογία με το technomate νομίζω

    το sharp που αναφέρεις & το mti η καλή σειρά είναι δυνατά.

  • Με πιάτο 1,2 στην Αθήνα το Viasat History FSS

    viasat history gr (5east) 8,5 dB os mini

    σε wave frontier t90 με κέντρο 9,7east

    LNB inverto ultra (στο συγκεκριμένο βολεύει ο μακρύς λαιμός του ;)

  • Έχω δοκιμάσει πολλά lnb και τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα από το inverto black ultra .

    Τελευταία σε Quad σύγκρινα το Zinwell Mk4 Quad και το inverto black ultra Quad και είχα καλύτερα αποτελέσματα από το Zinwell.

    Όμως δεν το τέσταρα σε άλλους δορυφόρους ,σε άλλα πιάτα ή στο κινητό πιάτο ,μήπως απλά ταίριαξε με το πιάτο το Zinwell.

  • Έχω δοκιμάσει πολλά lnb και τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα από το inverto black ultra .

    Τελευταία σε Quad σύγκρινα το Zinwell Mk4 Quad και το inverto black ultra Quad και είχα καλύτερα αποτελέσματα από το Zinwell.

    Όμως δεν το τέσταρα σε άλλους δορυφόρους ,σε άλλα πιάτα ή στο κινητό πιάτο ,μήπως απλά ταίριαξε με το πιάτο το Zinwell.

    καλώς τον Κώστα

    όντως στο single το inverto ultra είναι ανώτερο άλλων που υπάρχουν στην ελληνική αγορά

    αλλά για να λες εσύ σε quad Zinwell ξέρω ότι είσαι εγγύηση tester!

    εξάλλου όλα....twin quad octo έχουν σοβαρές απώλειες

  • Και εγω εχω δοκιμασει πολλα lnb και θα συμφωνησω με τον γιαννη.

    πολλα test μια διαφορα lnb edision,televes amiko κτλ σε T90 και σε πιατο 1,40

    Σαφως καλυτερο το inverto ultra black με δυνατοτερα σηματα σε ολους τους δορυφορους

    βεβαια και η τιμη του ποιο πανω απο τα αλλα lnb Single τις αγορας σχεδον διπλασια.

  • Παιδια Καλημερα σας!!!

    Λοιπον οποιος εχει zgemma δεκτες IΔΑΝΙΚΟ lnb ειναι το Televes 7475.

    Aκουστε με και δεν θα χασετε!!!

    εκ πείρας ΔΕΝ υπάρχει ιδανικό/κατάλληλο ή ότι άλλο........ LNB => για ΔΕΚΤΗ


    image κατάλληλο ή ιδανικό υπάρχει ΝΑΙ

    (όπως έγραψες στο άλλο νήμα για images)


    με άλλους φίλους sat-maniacs έχουμε δοκιμάσει πάμπολα LNB της ελληνικής & ευρωπαΪκής αγοράς

    η συμπεριφορά των LNB μεταβαλλόταν:

    => ανά δορυφόρο/συχνότητες fec sr κλπ

    => ανά είδος κατόπτρου (παραβολικό, offset = αυγό όρθιο, torroidal = αυγό ξαπλωτό) ή μάρκας/μεγέθους (βλ. υλικό αλουμίνιο,μέταλλο κλπ ή διαστάσεις επίστρωση καμπύλες...

    => ανά είδος λήψεων (παράκεντρη ή σε κινητό moter/actuator)


    το tuner του κάθε δέκτη είναι είτε πιο ευαίσθητο είτε πιο <γαϊδούρι> ^^


    ελπίζω να βοήθησα στο να τα ξεδιαλύνεις

  • Ξερεις γιατι το λεω αyτο Γιαννη για το televes

    Απλα γιατι εχει χαμηλο Power consumption και το tuner tou zgemma για να λειτουργησει σωστα ,,,μονο με αυτο το lnb πεζει

    Αλλιως με τα αλλα(εχω δοκιμασει καμια 15αρια) βγαζει errors --tuner failed ειδικα στα μοτερ ---εναλλαγες δορυφορων

    Δηλαδη για zgemma λεω και ηδικα για zgemmh7s!!!

    Mε αγαπη lex!!!!

  • Ξερεις γιατι το λεω αyτο Γιαννη για το televes

    Απλα γιατι εχει χαμηλο Power consumption και το tuner tou zgemma για να λειτουργησει σωστα ,,,μονο με αυτο το lnb πεζει

    Αλλιως με τα αλλα(εχω δοκιμασει καμια 15αρια) βγαζει errors --tuner failed ειδικα στα μοτερ ---εναλλαγες δορυφορων

    Δηλαδη για zgemma λεω και ηδικα για zgemmh7s!!!

    Mε αγαπη lex!!!!

    είδες? στα λόγια μου έρχεσαι.......


    ΜΟΤΕΡ είσαι!

    ο zgemma h7s τι tuner να λαμβάνει έχει????????


    δεν υπάρχει μόνο. απλά τα 15 που έπεσες δεν ήταν κατάλληλα προφανώς :)

    βέβαια από τα 15 αν μερικά εξ αυτών ήταν μάρκες μ'έκαψες ή ορισμένα αντίγραφα άλλων δεν μπάνεις καν στο κόπο να δοκιμάσεις & το κλωνο του :P εκτος αν το 1 απ'τα 2 σου έχει πέσει πχ

    δες στην αγορά πόσα είναι ίδια......

  • Sharp BS1K1EL100A PLL. Μου εχουν πει και για αυτο οτι ειναι πολυ καλο.Εχετε καποια αποψη???Και που μπορω να τα βρω??

    rp BS1ShaShSharp BS1K1EL100Aarp BS1K1EL100A rp BS1K1EL100A K1EL100A

  • Το Inverto black ultra είναι πολύ καλό lnbs και τα χρησιμοποίησα στο παρελθόν. Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι οι προσαρμογές scew είναι πολύ σημαντικές όταν προσπαθείτε να αποκτήσετε πακέτα με αδύναμα σήματα.


    Για τα περισσότερα ευρωπαϊκά πακέτα το πιάτο σας θα πρέπει να κορυφωθεί στο thor (1W) και στη συνέχεια να προσαρμόσει το scew αναλόγως.

  • Το Inverto black ultra είναι πολύ καλό lnbs και τα χρησιμοποίησα στο παρελθόν. Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι οι προσαρμογές scew είναι πολύ σημαντικές όταν προσπαθείτε να αποκτήσετε πακέτα με αδύναμα σήματα.


    Για τα περισσότερα ευρωπαϊκά πακέτα το πιάτο σας θα πρέπει να κορυφωθεί στο thor (1W) και στη συνέχεια να προσαρμόσει το scew αναλόγως.

    γελάνε και οι πέτρες. σε ποιά χώρα κορυφώνεται στο thor; ούτε στην Ελλάδα ούτε στη γερμανία. προφανώς και δεν γνωρίζεις ότι αυτό που αναφέρεσαι εξαρτάται αναλόγως της χώρας που πραγματοποιείς τη λήψη. αγγλία γαλλία ή εκεί γύρω θα είσαι μάλλον


    SKEW (not scew)

    καλά ξεστραβώματα! ζήσε γέρο να μαθαίνεις λένε & κρίμα που δεν έχετε 200 χρόνια στη διάθεσή σας για να ζήσετε


    ηθικό δίδαγμα;

    η κορύφωση στο skew πάει αναλόγως της γεωγραφικής θέσης & η κορύφωση στο sex πάει αναλόγως με ποια το κάνεις

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!