OSCAM απορίες

There are 55 replies in this Thread which was already clicked 8,181 times. The last Post () by greekgreek.

  • αφου το μηχάνημα σου είναι low end δεν τα εχουνε φορτώσει και ολα:unhappy2:

    για τα αλλο θεμα δεινει πρωτα killall -9 oscam-emu και μετα δοκιμάζεις την μεταφορά

    φιλε εγινε η μεταφορα.μετα τι κανω?

  • δίνεις αυτα

    opkg update

    opkg install libcrypto1.0.0


    και επειδή έχει παραγίνει με τις Ερωτήσεις - Απαντήσεις θα τα μεταφερω στο νημα με το oscam

    YΓ.. κοψε την κακή συνήθεια με τα Quote στο επόμενο θα έχει penalty(Πέναλτι)

  • ελα μου φιλε ,δουλεψε μια χαρα ...ολα καλα

    ευχαριστω για τη βοηθεια σου

    θα ειμαι πιο προσεχτικος οταν ανοιγω καποιο θεμα που θα το γραφω :)

    και παλι ευχαριστω

  • το τελειώνουμε εδώ ... απλό να ξέρεις ότι είστε συγκεκριμένα ατομα που το κάνετε κατ' εξακολούθηση το ιδιο ..,τα οποία είστε σε εκεί την σελίδα με την παρατήρηση ... τυχαίο δεν νομίζω :derpthink:

  • Και στο VU+ Uno 4K που έβαλα το τελευταίο oscam για το SKY DE δεν ανοίγω και εκει το history στις 1 δυτικά που άνοιγα πριν .

    Βέβαια χρησιμοποιώ τα ίδια oscam conf ,oscam server κ.τ.λ

    Οscam.dvbapi δοκίμασα πολλά και διαφορετικά .

    Το πρόβλημα που μπορεί να είναι στο oscam conf ή στο oscam server ;

  • Στην τελευταία ενημέρωση που έκανα προχθές στο satdreamgr6 στον δέκτη μου, μεταξύ των άλλων ενημερώθηκε και το oscam-emu στην έκδοση 11523-795. Το μέγεθος του αρχείου oscam-emu στον δέκτη, στην διαδρομή usr\bin ήταν περίπου 1,75 ΜΒ.

    Στην συνέχεια αντικατέστησα το εν λόγω αρχείο με το αρχείο (προϊόν συνεργασίας enigma1969 και medousa89, στο thread 'The LATEST OSCAM-EMU FOR VARIOUS PLATFORMS - DOWNLOAD ONLY NO CHAT', post #72) oscam-emu-mipsel_11529-796 (αφού πρώτα το μετονόμασα σε oscam-emu) και δουλεύει κανονικά (powervu, afn, sky de).

    Θεωρώ ότι έχω την πιο πρόσφατη έκδοση του oscam-emu.

    Το αρχείο στον δέκτη έχει τώρα μέγεθος περίπου 3,5 ΜΒ (δηλ. σχεδόν το διπλάσιο από το προηγούμενο).

    Από όσα oscam-emu binary files (π.χ. oscam-11529-mipsoe20-emu) έχω δοκιμάσει να περάσω στην διαδρομή usr\bin μόνο το oscam-emu-mipsel_11529-796 δουλεύει.

    Αν οι απαντήσεις δεν απαιτούν μεγάλη ανάπτυξη και δεν προϋποθέτουν ψηλό επίπεδο σχετικών γνώσεων (δεν το διαθέτω), τότε έχω τις εξής ερωτήσεις:

    1. Ποια η διαφορά του oscam-emu-mipsel_11529-796 από το oscam-11529-mipsoe20-emu ;
    2. Πως εξηγείται η διαφορά μεγέθους των αρχείων, δηλ. 1,75ΜΒ με 3,50ΜΒ, ενώ και τα δύο δουλεύουν;

    Δέκτης vu+ solo_se.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • εγω θα σου απαντησω,ξεκινωντας με μια ερωτηση...

    τι παραπανω εχει λειτουργικα, για την χρηση που κανεις εσυ το 11529 , απο το 11523...? (αν θες μπορω και να σου απαντησω οτι... τιποτα)


    2) η διαφορα στο μεγεθος, οφειλεται στο οτι ο καθε developer που κανει compile την οποια εκδοση του oscam, ενσωματωνει σε αυτη και καποια πραγματα (αρχεια βιβλιοθηκης,ισως κλ*ιδια κλπ...) .

    σε αυτο που κατεβαινει μεσα απο το image, υπαρχουν τα απαραιτητα για να δουλευει σωστα,χωρις τιποτα επιπλεων...


    1) στο ποιο αρχειο θα δουλεψει στον δεκτη σου, υπαρχουν 2 ας πουμε περιορισμοι...

    α) ο επεξεργαστης σου (θεωρειται mips )

    b) η δομη του image που χρησιμοποιεις, οποτε το bin θα πρεπει να περιεχει καποια στοιχεια.

    αναλογα λοιπον με τα πιο πανω,βρισκεις και το ποιο bin θα σου δουλεψει...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!