Edision OS mio 4K Plus

There are 249 replies in this Thread which was already clicked 25,097 times. The last Post () by panoslvd77.

  • Θα το κάνω.

    Το περίεργο είναι ότι μετά από επανεκκίνηση, σε δορυφορικό κανάλι και χωρίς στη συνέχεια να χρησιμοποιήσω καθόλου iptv, μόνο με εναλλαγή δορυφορικών, εμφανίζεται το πρόβλημα.

    Θα ενημερώσω.

  • Επανέρχομαι ενημερωτικά στο θέμα της ώρας/ημερομηνίας.

    Με το ntp την έχασε σε 40 λεπτά. Από την Πέμπτη 01/04 το βράδυ έχω βάλει να παίρνει από transponder και μέχρι τώρα δουλεύει κανονικά και με iptv και με δορυφορικά κανάλια.

  • Εχω φτιάξει μόνος μου περνώντας χειροκίνητα ένα-ένα τα κανάλια ένα μπουκέτο καναλιών με τα ελληνικά ελεύθερα iptv κανάλια.

    Ταυτόχρονα για λόγους δοκιμών υπάρχει το plugin GreekStreamtv και το IPTV Bouquet Maker (Dorik Edition) που έχουν φτιάξει και αυτά τα δικά τους μπουκέτα.


    Δεν ξέρω αν είναι το πρόβλημα της ώρας ή κάτι άλλο. Εχω διαλέξει το transporter time.


    Αν θυμάμαι καλά μετά απο την τελευταία ανανάθμιση που έκανα στο Satdream άρχισε να κρασάρει στο εξής σημείο.

    Συγκεκριμένα όταν πάω στο μπουκέτο που έχω φτιάξει εγώ διαλέγω ένα κανάλι μετά μόλις πατήσω το πλήκτρο με το δεξί βελάκι στο τηλεκοντρόλ για να εμφανίσει τα επόμενα 10 κανάλια πρασινίζει η οθόνη και κάνει restart.


    Eχει 4-5 log αλλά δεν γράφουν τα ίδια.

    Ανεβάζω 2.

  • Τελικά αφού δοκίμασα τα πάντα στο πρόβλημα που είχα με τον διακόπτη DiSEqC 16/1,

    κατέληξα ότι το πρόβλημα είναι στον δέκτη.

    Δεν ξέρω αν κάηκε το tuner ή είναι κάποιο άλλο πρόβλημα.

  • Σταμάτησα σε γνωστό κατάστημα στη Θεσ/νικη και ρώτησα για δέκτη και μου πρότεινε τον amiko mini 4k uhd combo.

    Δεν μου γέμισε το μάτι .

    Τελικά είδα ότι υπάρχει ο mio 4K Plus σε γνωστό eshop που μπορείς να τον πάρεις από υποκατάστημα και τον παρήγγειλα.

  • Η διαφορά τους σε χρήματα πλησιάζει το κατοστάρικο, απ' όσο είδα. Οπότε μιλάμε για άλλο πράγμα.

    Τον amiko δεν τον ξέρω, ούτε είχα ποτέ μηχάνημα από αυτή τη μάρκα. Ο συγκεκριμένος νομίζω ότι δεν είναι καν linux.

    Τον os mio+ 4K τον έχω εδω και ενάμισυ χρόνο σχεδόν και είμαι πολύ ευχαριστημένος, πάντα για τις απαιτήσεις μου. Vfm μηχάνημα και με πολύ καλή υποστήριξη από εδώ μέσα.

    Τα τελευταία δύο χρόνια "έχασα" δύο ηλικιωμένους δέκτες, όχι UHD, που κάποια στιγμή άρχισαν να κάνουν συνέχεια επανεκκινήσεις ενώ λειτουργούσαν. Μάλλον η cpu έπνεε τα λοίσθια και δεν έδωσα συνέχεια.

    Με γειά, με το καλό να τον παραλάβεις και πιστεύω ότι θα τον ευχαριστηθείς.

  • Μου είπε 75 για τον amiko mini 4k uhd combo ,από την τιμή κατάλαβα ότι δεν είναι linux και τον ρώτησα κιόλας .

    Τον mio 4K Plus τον παρήγγειλα στα 164 ευρώ .

    Είμαι ευχαριστημένος από την υποστήριξη , το ευαίσθητο tuner ,έχει και επίγειο tuner, αλλά μου χάλασε γρήγορα ο προηγούμενος mio.

    Μου φαίνεται ότι είναι πριν τη διετία ,δεν ξέρω αν βρω την απόδειξη αν θα βγάλω άκρη με την εγγύηση.

  • Ίσως έπεσες στην περίπτωση.

    Αν είσαι εντός εγγύησης (προσωπικά σκανάρω τις αποδείξεις αγοράς) τότε θα είναι καλά.

    Μια άλλη τίμια επιλογή είναι και ο octagon sf8008, που αντικατέστησε τον δεύτερο παλιό δέκτη μου.

  • Πήρα τον καινούριο mio 4K Plus , του έβαλα το τελευταίο Satdreamgr-8 και αφού του έβαλα τα κανάλια και τις θέσεις των δορυφόρων ,δεν έχει σήμα στα δορυφορικά κανάλια.

    Στα επίγεια έχω σήμα.

    Το ξανά έβαλα το image ,μήπως "δεν έκατσε καλά" , πάλι το ίδιο κάνει.

  • Τελικά τα ρύθμισα όλα και είναι όλα καλά.


    Χρησιμοποίησα τον αισθητήρα για το τηλεχειριστήριο(αν είναι σωστός ο όρος) από τον χαλασμένο δέκτη και μου έκανε κάποια κουφά , δεν έπιανε το τηλεχειριστήριο κ.α

    Το έβγαλα και διορθώθηκαν όλα.

  • Στο δέκτη μου εμφανίζει το σήμα σε ποσοστό , κοίταξα τη ρύθμιση που έχει σε κάποιο μενού , είναι η σωστή.

    Υπάρχει κάτι άλλο να κοιτάξω ;

  • Το Satdreamgr 8 είναι το image που έβαλα και το skin το δουλεύω συνέχεια και μου εμφανίζει το σήμα σε db.

    Άλλαξα και τη ρύθμιση ,το ίδιο.

    Νομίζω μου το έχει ξανακάνει και έβαλα ο image ξανά από την αρχή

  • αρχισε παλι τα κουλα ο δεκτης με την ωρα μετα το τελευταιο up τι γινεται ρε παιδια


    red_devils

    -----------------------------------------------------------

    0.8/4.8/7/9/13/16/19.2/23.5/39

    Edited 3 times, last by xristos1 ().

  • Στην παραμετροποίηση από που έχεις ορίσει να διαβάζει την ώρα;

    Επειδή μου τα έκανε και εμένα (κι εγώ με SdGr8) τον ρύθμισα να παίρνει την ώρα από αναμεταδότη (transponder).

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!