Edision OS mio 4K Plus

There are 249 replies in this Thread which was already clicked 24,783 times. The last Post () by panoslvd77.

  • xristos1 δεν εγραψες image πιο πανω, (εγραψες και κατι για τελευταιο up)...

    σε εμενα, κανενας δεκτης (απο τους 5 που ειναι πριζα) δεν εχει χασει απο τοτε την ωρα .

    δες λιγο στο menu "παραμετροποιηση" τι εχει "μεθοδο συγχρονισμου δορυφορου"

  • Μου βγάζει το εξής πρόβλημα ,σε κάποιους δορυφόρους έχω σήμα στα μισά κανάλια και στα άλλα μισά όχι.

    Το πρόβλημα μου το βγάζει και με άλλον διακόπτη diseqc και στα τέσσερα images.

    Τελικά βρήκα ότι όσα κανάλια κοίταξα που δεν έχω σήμα είναι οριζόντια πόλωσης.

  • Ο ένας δέκτης ,που είχα και δεν πείραξα αυτές τις μέρες, παίζει κανονικά και ο άλλος δεν έχει σήμα στην ίδια γραμμή.

    Η μόνη εξήγηση είναι ότι με το πέρασμα των multiboot images κάτι μπερδεύτηκε στον δέκτη .

    Έβαλα ένα image recovery δεν άλλαξε κάτι.

    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

  • Δοκίμασα και έναν τρίτο mio 4K Plus που έχω ,αυτός δεν βρίσκει καθόλου κανάλια από το ένα tuner.

    Αυτή τη στιγμή πιστεύω ότι και οι δυο έχουν πρόβλημα στο Α tuner , ο ένας δεν πιάνει τις οριζόντιες πολώσεις και ο άλλος δεν πιάνει τίποτα από το ένα tuner.

    Θα τους πάω στο κατάστημα από όπου τους αγόρασα για έλεγχο.

  • Ο ένας ήταν προβληματικός εξαρχής (τον είχα 2-3 μέρες) και δεν πιάνει τις οριζόντιες πολώσεις ,τον πήγα πίσω για έλεγχο.

    Ο άλλος μου έκαψε το ένα tuner μετά από μερικούς μήνες, τον έβαλα στην άκρη (είπα μήπως είναι κάτι άλλο).

    Αυτές τις μέρες μαζί με τον άλλο δέκτη έψαξα όλα τα ενδεχόμενα και είμαι σίγουρος για το καμένο tuner.

    Κοιτάζω να έχω στο κουτί του όλα όσα είχε ,μήπως μου πουν καμιά βλακεία από εκεί που το πήρα όταν το πάω για το σέρβις.

    Αυτή τη στιγμή δεν έχω τις οδηγίες χρήσης.

  • Βλέπω και αυτός ο δέκτης παρουσιάζει θέματα...

    Σκόπευα να το πάρω γιατί μου βγάζει θέματα ο sf8008...

    O Dreambox One UHD σε Combo είναι καλή επιλογή η κάτι άλλο?

  • Μου ήρθε μήνυμα από το σέρβις ,ότι διαπίστωσαν και αυτοί ήταν προβληματικός ο δέκτης και μου δόθηκε όλο το ποσό της αξίας του.

    Ο άλλος δέκτης που μου έβγαλε πρόβλημα , τελικά είναι ο πρώτος που αγόρασα και δεν βρήκα την απόδειξη και δεν ξέρω αν είναι εντός εγγύησης.

    Δουλεύω το Β tuner του , μιας και το Α κάηκε.

  • Καλησπέρα,

    αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον Mio 4k plus με την κίνηση του μοτέρ. Χρησιμοποιώ USALS και μερικές φορές όταν αλλάζω δορυφόρο το πιάτο δεν κινείται καθόλου ή κινείται λίγο και σταματάει. Αν γυρίσω στον δορυφόρο που ήμουν αρχικά επανέρχεται στη θέση αυτή. Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να κάνω την αλλαγή από δορυφόρο σε δορυφόρο (μπρος-πισω) 8-10 φορές για να δουλέψει. Άλλες φορές αλλάζει κατευθείαν.

    Δοκίμασα άλλο μοτέρ και κάνει τα ίδια, δοκίμασα το τρέχον μοτέρ με άλλον δέκτη και δουλεύει κανονικά, οπότε κατέληξα ότι φταίει ο Mio. Έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε διαθέσιμο image και έχει την ίδια συμπεριφορά. Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως να αντιμετωπίσω το πρόβλημα αυτο;

  • Είμαι λίγο πριν πάρω δεκτή μιας και μου ήρθαν κάτι λεφτά που περίμενα.

    Δεν μπορώ να αποφασίσω...

    sf8008 (τον είχα 3μιση χρόνια βγηκε off v1) τωρα λεω για v2 η Edition Os Mio Plus.

    Ποιος έχει καλύτερη εικόνα, tuners και είναι καλύτερος συνολικά.

    Η κατι σε Dreambox UHD One η Two ?

    Τον θέλω για ελεύθερα κανάλια σε 13, 19,2 ,9 και τα Ελληνικά στον Hellasat.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!