νεος mio+

There are 46 replies in this Thread which was already clicked 2,501 times. The last Post () by Satelis.

  • Κάτι δεν παέι καλά...

    Όταν επιλέγω να ψάξει ολόκληρο τον δορυφόρο, βρίσκει 500+ κανάλια.

    Όταν ψάχνω μόνο τον αναμεταδότη 12303 μου λεει αμέσως οτι βρέθηκαν 0 κανάλια...

    https://files.fm/u/qyxpfr4nb


    +++ edit+++ Που σώζει το αρχείο log να στο στείλω; Σε ποιό subdir;

    Edited 2 times, last by Satelis ().

  • η συχνοτητα που σκαναρεις ειναι λαθος...

    η εχει μεσα και αλλη 12303 καθετη, η κατι λειπει απο μεσα...



    το oscam log...

    ανοιγεις την oscamwebinterface απο τον browser και πας στο "live log" .

  • Λοιπόν... Γύρισα στον 4.8ε και ανιχνεύει συνολικά 245 κανάλια...

    Ανάμεσα σ' αυτά το Ντισκ@βερι και το @νιμαλ που ανοίγουν. Ωστόσο, η εικόνα δεν είναι τόσο καλή (σπασίματα), παρ'οτι το σήμα είναι αρκετά καλό. Το χειρότερο είναι οτι είναι πολωνέζικα, γκρρρ. Οπότε ή θα μάθω πολωνέζικα, που το βλέπω χλωμό, ή θα βρω κάποιο άλλο αναμεταδότη σε αγγλικά .

    Εδώ είναι το περίεργο (για μένα τον άσχετο): Σύμφωνα με το λινγκσάτ, στον 4.8ε υπάρχει ο αναμεταδότης 12322V που έχει όλα τα καλούδια σε αγγλικά και όλα σε πάουερ-βε-γιού! Ωστόσο η συχνότητα αυτή ΔΕΝ έχει σήμα, άγνωστο γιατί... Ελπίζω να μη την καταργήσανε.

    Αυτά από τον νέο, ελπίζω σε ολίγη βοήθεια...


    To log δεν το βρίσκω... Που στο καλό είναι, ψάχνω από το PC διαμέσου filezilla..

    Edited once, last by Satelis ().

  • δεν την καταργησανε, οποτε κανε ενα τσεκ αν και εδω σκαναρεις την σωστη 12322.

    επισης και σε αυτο το group καναλιων, ισχυει αυτο με την "αγνοηση..." .


    τωρα ως προς τη γλωσσα.

    με κιτρινο κουμπι σου δινει επιλογη για τη γλωσσα (αυτο που ανεφερες εχει πολωνικα/αγγλικα) και ξανα κιτρινο επιλογη για υποτιτλους.

  • UPDATE: Στο 4.8ε τελικά συντονίστηκα στο 12322V και άνοιξαν τα ευρωπαϊκά. Στον 0.8w με τίποτε....Δεν βρίσκει καθόλου κανάλια στην 12303V.

    Μια παρατήρηση: Η εικόνα "σπάει" με χρωματιστά τετραγωνάκια κάθε τόσο. Το σήμα μου είναι 67% με ποιότητα 84.

    Αν είναι από αυτό, θα αγοράσω τελικά το 1.40 πιάτο.

  • ο δορυφορος ειναι απο τους πολυ δυνατους (και ο 5Ε και ο 0.8w) , και στις πρωτες δοκιμες που εκανα (τοτε) εκανα ληψη με πλαστικο πιατο camping 37cm (υπο καλες καιρικες συνθηκες). οποτε το 90αρι ειναι μια χαρα. ισως να θελει λιγο "τσικ" (αν και με υπολογισμο που κανω... δεν ειναι και χαμηλο το σημα που εχεις) να παιξεις με το πιατο και τις συντεταγμενες (αν δεν εχει πειραχθει απο κατι το τοξο ληψης σου).

    για τα σπασιματα επισης... ασυρματο τηλεφωνο, router κλπ, αν τα εχεις σχετικα κοντα στον δεκτη, κανε ενα τσεκ να τα σβησεις...

  • ο δορυφορος ειναι απο τους πολυ δυνατους (και ο 5Ε και ο 0.8w) , και στις πρωτες δοκιμες που εκανα (τοτε) εκανα ληψη με πλαστικο πιατο camping 37cm (υπο καλες καιρικες συνθηκες). οποτε το 90αρι ειναι μια χαρα. ισως να θελει λιγο "τσικ" (αν και με υπολογισμο που κανω... δεν ειναι και χαμηλο το σημα που εχεις) να παιξεις με το πιατο και τις συντεταγμενες (αν δεν εχει πειραχθει απο κατι το τοξο ληψης σου).

    για τα σπασιματα επισης... ασυρματο τηλεφωνο, router κλπ, αν τα εχεις σχετικα κοντα στον δεκτη, κανε ενα τσεκ να τα σβησεις...

    Γιώργο στα άλλα κανάλια δεν έχω αυτά τα σπασίματα...

    Και τώρα που κοίταξα είδα οτι στα ελεύθερα του 0.8w εχω χειρότερο σήμα και δεν σπάει. Το Αλζαζίρα π.χ. έχει σήμα 58% και δείχνει HD χωρίς το παραμικρό θέμα.

    Στο Ιδ-έξτρα του 4.8ε έχω σήμα 67%- ποιότητα 86 και 9,8Db και σπάει το χρώμα και ο ήχος. Τα ίδια και στα άλλα κλειδ του 4.8ε.

    Αν ήταν από το ρούτερ (που είνα δίπλα στο mio) δεν θα επηρρεαζόταν και τα άλλα κανάλια;

    Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι από την αποκωδικοποίηση; Θα δοκιμάσω κάποιο ελεύθερο στον 4.8ε να δω αν το κάνει...

  • 1) το router η το ασυρματο τηλεφωνο, η οποιαδηποτε συσκευη (η οτιδηποτε αλλο) δημιουργει παρεμβολη, αυτη εντοπιζεται απο καποια, εως καποια συχνοτητα.

    (πχ εγω εχω σε εμενα καποια εξωτερικη παρεμβολη, που μου "ρημαζει" τις συχνοτητες απο 11590-11670.


    2) επισης, δεν εχουν ολες οι συχνοτητες τα ιδια κατωτατα ορια. παιζουν το ρολο τους, τα χαρακτηριστικα της συχνοτητας (διαμορφωση, symbol rate, fec κλπ).

    στον mio με 9.8db εισαι στα κατω ορια για 12322. παιξε λιγο με το δεξια αριστερα του μοτερ, θες γυρω στα 10.5 για να εισαι καλα (με καλο καιρο) και οσο πιο πανω για καιρικες συνθηκες

  • Δεξιά-αριστερά δοκίμασα με την μικρορύθμιση χωρίς αξιόλογο αποτέλεσμα. Το πολύ είμαι στο 67%, όχι παραπάνω. Λογικά είμαι ΟΚ με το αριστερά-δεξιά, το μέτρησα τόσο με τον γεωγραφικό νότο, όσο και με το γκούγκλ-έαρθ σε μεγένθυση της ταράτσας μου.

    Iσως όμως όπως λες να θέλει μικρορύθμιση στα elevation-declination... Θα δοκιμάσω αύριο με το φώς της μέρας.

    Το ρούτερ και όλα τα κοντινά τα έβγαλα από τη πρίζα χωρίς αποτέλεσμα.

    Τώρα μόλις δοκίμασα και ένα ελεύθερο (1+1 canal ή κάπως έτσι) στον ίδιο δορυφόρο. Αυτό πάιζει τέλεια...

    Βέβαια αυτό έχει 10,7db ενώ το ντισκ@βερι έχει 9,7db. Ίσως τελικά να είναι το σήμα

  • Τότε θα δοκιμάσω να ρυθμίσω αύριο το πάνω-κάτω στο κάτοπτρο και θα αναφέρω το αποτέλεσμα...

    Αν δεν φτάσω τα 13-14db που αναφέρεις, θα παραγγείλω το 1.40.

    Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τον χρόνο, τις πολύτιμες συμβουλές και την υπομονή σου. Καληνύχτα!

  • Καλησπέρα.

    Σήμερα ο καιρός ήταν καλός και ανέβηκα στην κεραία να ρυθμίσω το κάτοπτρο. Το σήμα που είχα την ημέρα ήταν περίπου 7db, αρκετά χειρότερο από το σήμα της νύχτας. Δοκίμασα να μικρορυθμίσω, το κάτοπτρο όμως ήταν ήδη στη καλύτερη θέση και κάθε μετακίνηση χειροτέρευε τα πράγματα. Αυτό που πρόσεξα όμως ήταν οτι το LNB ήταν 5-10 μοίρες γυρισμένο στον βραχίονα και δοκίμασα να το ρυθμίσω. Το σήμα ανέβηκε θεαματικά στα 13db και όλα τα κανάλια εμφανίσθηκαν χωρίς σπασίματα.

    Δόξα τω Χριστό έχω πολύ καλή εικόνα και το oscam λειτουργεί μια χαρά όπως και εκεί που πρέπει. Να είστε καλά!

    Μια ερώτηση: Μέσα στο μενού ενημέρωσης του σόφτκαμ έχει κάποια πράγματα που μπορεί κανείς να κατεβάσει και να εγκαταστήσει. Είναι κάτι επιπλέον, ή θα μου σβήσει αυτά (το config) που βάλαμε χειροκίνητα για το πάουερ β-γιου;

    Ευχαριστώ

  • σαν τι δηλαδη ειναι αυτα? ccam mgcamd κλπ???


    βασικα... δε νομιζω ιτι χρειαζεσαι κατι περισσοτερο απο το oscam-emu...


    πηγες και 0.8w ?

  • Εννοούσα το μενού μπλέ κουμπί->ρυθμίσεις σοφτκαμ->λήψη. Τώρα όπως που μου λες καταλαβαίνω οτι αυτά μάλλον είναι εναλλακτικά του oscam (cccam) και κάποιες άλλες εκδόσεις. Με ιντρίγκαρε το πρώτο που έλεγε για προεγκατεστημένο σκάϊ...

    Στον 0.8w δεν πήγα ακόμη να δω, διότι εδώ το πιάσανε τα πιτσιρίκια μονοπώλιο και βλέπουν ζώα στο πλάνετ... χαχα. Θα δοκιμασω σήμερα το βραδυ, αλλά πιστεύω οτι θα είναι ΟΚ, χθες δεν είχα καθόλου σήμα για συντονισμό στο 12303.

    Εκτός από το π@ουερ β-γ υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να προσθέσω στο όσκ@μ; Κάτι που θα μου δώσει και το ιστορικό ή το γεωγραφικό;

    Και μια ανόητη ερώτηση, συγχώρα με αλλά δεν υπάρχει μάνουαλ για το mio και δεν μπορώ να βρω πως να αποθηκεύσω κανάλια από ίδιο ή διαφορετικούς δορυφόρους στο πληκτρολόγιο του τηλεκοντρόλ... Δεν υπάρχει επιλογή store, ή μάλλον δεν μπορεί, εγώ δεν τη βρίσκω...

  • αυτο που διαβαζεις για s*y, εχει τον απαραιτητο reader, για να τρεξει την γνησια καρτα του Γερμανικου πακετου. για τους υπολοιπους... τιποτα.


    και στις 0.8W εχει planet και ειναι και HD...

    λογικα οτι υπαρχει διαθεσιμο, το εχεις περασμενο με τα αρχεια που περασες. ενα ant1 europe στις 9Ε , καποια αθλητικα (arena) στις 1.9Ε , τα της digea 3E k ert 39E...

    ιστορικο και γεωγραφικο, και ββσ ερθ μονο με τον αλλο τροπο, που λεγεται c s...


    το τελευταιο δεν πολυκαταλαβα... θελεις δηλαδη πχ οταν πατας "1" να ερχεται καποιο συγκεκριμενο καναλι???

    αν ναι, κανεις ενα μπουκετο με αγαπημενα (η και πολλα) και σε αυτα θα υπαρξει αυξουσα αριθμηση...

    πχ στο πρωτο μου πακετο, εχω τα καναλια με αυτη τη σειρα...



    σε οποιο καναλι κι αν ειμαι, αν πατησω τον αριθμο "4" , θα παει στο anixe hd (το εχει δειξει πανω αριστερα γωνια)


  • Ναι, αυτό ψάχνω. Να λειτουργεί το αριθμητικό πληκτρολόγιο του τηλεκοντρόλ όπως επιλέγουμε κανάλια σε συμβατική τηλεόραση.

    Τώρα πατώ το κουμπί SAT και μου βγάζει όλους τους δορυφόρους που έχω σκανάρει. Επιλέγω δορυφόρο και στη συνέχεια κανάλι, αλλά υπάρχει πολύ σαβούρα. Θέλω να βάλω π.χ. στο πλήκτρο 1 το Ντισκ, στο 2 το Ανιμαλιστικό κ.ο.κ. Έβαλε από μόνο του κάποια από τον άστρα, αλλά δεν ξερω πως το έκανε και δεν μπορώ να το ελέγξω. Θα κάνω αυτό που είπες, να τα βάλω δηλαδή στα αγαπημένα και θα προσπαθήσω να τα κάνω σόρτ κατά το δοκούν.

  • θα κανεις τα μπουκετακια με τα αγαπημενα (μπορεις ειται ενα fav, ειται ξεχωριστα documentary/sport/ παιδικα/μουσικα) και θα κινεισαι περισσοτερο εκει. σιγουρα ο αριθμος των καναλιων σε ληψη πολλων δορυφορων ειναι μεγαλος, αλλα αυτα που εχουν ενα ενδιαφερον δεν ειναι και τοσα πολλα...

  • Γειά σας και πάλι, μετά από μερικούς μήνες. Ελπίζω πρώτα ο Χριστός να είστε καλά μέσα σε όλα αυτά που ζούμε...

    Ενώ έβλεπα μια χαρά στον 0.8W το ID @xtra και άλλα powervu, ξαφνικά σήμερα δεν έχω καθόλου εικόνα.

    Γνωρίζετε εάν έχει αλλάξει κάτι, ή είναι κάποιο προσωρινό πρόβλημα;

    Ευχαριστώ!

  • δες τα κλειδια σου ...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!